Grupa B-8 o Prawie i Kodeksie budowlanym

2012-07-02 13:37
spotkanie Grupy B-8
Autor: PIIB

Trwają jeszcze w środowisku budowlanym konsultacje o planowanej nowelizacji Prawa budowlanego i stworzeniu nowego Kodeksu budowlanego. Tym razem swoją opinię wyraziła Grupa B-8, a w porozumieniu tym są: Izba Urbanistów, Izba Architektów, PIIB, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Stowarzyszenie Architektów Polskich, PZITB, Izba Projektowania Budowlanego, Izba Gospodarcza Projektowania Architektonicznego, Geodezyjna Izba Gospodarcza i Stowarzyszenie Geodetów Polskich.

Przypomnijmy, że Grupa B-8 (pierwotnie miała właśnie tylu członków, ale potem przystąpiły do niej kolejne organizacje) zajmuje się wypracowaniem wspólnych stanowisk odnoszących się m.in. do funkcjonowania branży budowlanej i samorządów zawodowych. Ostatnie spotkanie przedstawicieli B-8 poświęcone było założeniom nowego Prawa budowlanego i nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym - oba te dokumenty mają stać się kiedyś częścią Kodeksu budowlanego (na co trzeba będzie poczekać zapewne minimum 2 lata, bo dla opracowania kodeksu jest inna procedura legislacyjna niż dla ustawy).

Od 1994 Prawo budowlane było nowelizowane niemal setkę razy i dalej to nie ma już sensu. Prace nad nowym Prawem budowlanym  trwają już od jekiegoś czasu, ale na razie znam jedynie tzw. założenia. Mimo szeroko prowadzonych przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej - za ten projekt odpowiada w MTBiGM podsekretarz stanu Janusz Żbik - prekonsultacji w środowisku budowlanym, nadal niektóre proponowane rozwiązania budzą kontrowersje.

Grupa B-8 popiera cel zmian w Prawie budowlanym, którym jest usprawnienie procesu inwestycyjnego. Jednak w przedstawionych założeniach brakuje wielu propozycji, które wcześniej zgłaszały środowiska budowlane, a na niektóre rozwiązania nie ma zgody.
W trakcie debaty mówiono m.in. o bezpieczeństwie w procesie inwestycyjnym, prawie własności i prawie do zabudowy, nadzorze autorskim, funkcjonowaniu specustaw, zawartości projektu budowlanego oraz o zróżnicowaniu jego zawartości w zależności od stopnia skomplikowania obiektu itp. Zwrócono uwagę na niespójność zapisów Prawa budowlanego w odniesieniu do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Nie podoba się proponowany zapis, by w projekcie budowlanym projektant miał określać obszar oddziaływania obiektu, krytycznie został przyjęty pomysł na wprowadzenie do procesu budowlanego jeszcze jednego ogniwa - podmiotu, który ma pełnić funkcję kontrolującą na poszczególnych etapach budowy. To podważa zaufanie do ludzi z odpowiednimi uprawnieniami, którzy przecież ponoszą odpowiedzialność zawodową. Ponownie zaapelowano, by przywrócić technikom możliwość uzyskiwania uprawnień budowlanych (teraz takie prawo przysługuje jedynie inżynierom).

- Jesteśmy otwarci na dyskusję i konstruktywne uwagi dotyczące zmian, jakie powinny być wprowadzone w nowym Prawie budowlanym oraz ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - zapewnił Grupę B-8 Janusz Żbik.
- W przygotowanym projekcie założeń jest wiele pozytywnych rozwiązań. Należy do nich, na przykład, przyjęcie zasady, że budować można na podstawie skutecznego zgłoszenia z jasno określonymi wyjątkami oraz ograniczenie zakresu wydawania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie oraz wprowadzenie zasady tzw. „żółtej kartki” – wymienił Andrzej Dobrucki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB), która obecnie przewodniczy Grupie B-8.

Skoro trwają jeszcze konsultacje założeń do nowego Prawa budowlanego, to na gotowy dokument, którym rozpocznie się jego droga legislacyjna przyjdzie chyba jeszcze poczekać, chociaż Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej planowało, że ustawa zacznie obowiązywać od przyszłego roku. To będzie raczej trudne do wykonania...  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany