Gorszy egzamin ustny na uprawnienia budowlane
Są już wyniki wiosennej sesji egzaminacyjnej na uprawnienia budowlane. Egzaminu nie zdało 1326 inżynierów budownictwa. Czyżby po zmianach przepisów egzaminy w Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa (PIIB) były trudniejsze?
Do testu pisemnego w wiosennej sesji egzaminów na uprawnienia budowlane (to już była XXVII ich edycja, od kiedy za organizację odpowiada Polska Izba Inżynierów Budownictwa) przystąpiło 3649 osób. Pozytywnie tę próbę przeszło 86% zdających. Do ustnej części egzaminu, wraz ze zdającymi z poprzednich edycji, zostało dopuszczonych również 3649 osób. Ta część egzaminu poszła słabiej jeszcze o kolejne 10%. Finalnie – uprawnienia budowlane w tej sesji zdobyło 2818 inżynierów budownictwa, czyli nie zdało 1326 osób.
Tradycyjnie najwięcej osób wybrało specjalność konstrukcyjno-budowlaną (1265), instalacje sanitarne (573) i instalacje elektryczne (391) oraz specjalność inżynieryjną drogową (288). Na uprawnienia w pozostałych specjalnościach jest już mniej chętnych (mostowa – 127; kolejowa obiekty – 80; kolejowa sterowanie ruchem – 20; hydrotechniczna – 45; instalacyjna telekomunikacyjna – 29), a na w specjalności inżynieryjnej wyburzeniowej nikogo.
Po tej sesji najwięcej inżynierów budownictwa przybędzie w Mazowieckiej OIIB (390), potem w małopolskiej (350) i śląskiej (prawie 250).
Czy większa liczba inżynierów, która nie poradziła sobie na egzaminie ustnym na uprawnienia budowlane, to efekt nowego podejścia komisji egzaminacyjnych do kandydatów i nowych przepisów. Przypomnijmy, że ustawa deregulacyjna zmniejszyła długość wymaganych praktyk zawodowych, czemu PIIB była przeciwna, wszak nadanie określonej osobie uprawnień budowlanych jest gwarancją i świadectwem, że posiada ona odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Może w związku z tym egzaminatorzy byli bardziej srodzy i wymagający? Po wprowadzeniu nowych przepisów początkowo wzrosła liczba chętnych do zdobycia uprawnień, teraz sytuacja wróciła do normy, ale zdających jest mniej. Zobaczymy, co będzie ze statystykami w XXVIII sesji jesiennej.
Niedawno odbył się XV Krajowy Zjazd Sprawozdawczy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, na którym omawiano również problemy tego środowiska, sporo było też uwag w odniesieniu do uprawnień budowlanych. Wśród postulatów pojawiły się głosy, że praktyka zawodowa powinna być bardziej wiarygodnie i obiektywnie dokumentowana, samo oświadczenie o ich odbyciu nie jest wystarczające. Egzamin ustny powinien zawierać mniej pytań, powinny one mieć charakter przede wszystkim problemowy, a nie dotyczące tylko wiedzy, często encyklopedycznej, którą trudno przyrównać do problemów pojawiających się podczas projektowania czy na placu budowy.