Gorszy egzamin ustny na uprawnienia budowlane

2016-07-19 13:49
Polisa dla inżyniera
Autor: Jupiterimages

Są już wyniki wiosennej sesji egzaminacyjnej na uprawnienia budowlane. Egzaminu nie zdało 1326 inżynierów budownictwa. Czyżby po zmianach przepisów egzaminy w Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa (PIIB) były trudniejsze?

Do testu pisemnego w wiosennej sesji egzaminów na uprawnienia budowlane (to już była XXVII ich edycja, od kiedy za organizację odpowiada Polska Izba Inżynierów Budownictwa) przystąpiło 3649 osób. Pozytywnie tę próbę przeszło 86% zdających. Do ustnej części egzaminu, wraz ze zdającymi z poprzednich edycji, zostało dopuszczonych również 3649 osób. Ta część egzaminu poszła słabiej jeszcze o kolejne 10%. Finalnie – uprawnienia budowlane w tej sesji zdobyło 2818 inżynierów budownictwa, czyli nie zdało 1326 osób.

Tradycyjnie najwięcej osób wybrało specjalność konstrukcyjno-budowlaną (1265), instalacje sanitarne (573) i instalacje elektryczne (391) oraz specjalność inżynieryjną drogową (288). Na uprawnienia w pozostałych specjalnościach jest już mniej chętnych (mostowa – 127; kolejowa obiekty – 80; kolejowa sterowanie ruchem – 20; hydrotechniczna – 45; instalacyjna telekomunikacyjna – 29), a na w specjalności inżynieryjnej wyburzeniowej nikogo.
Po tej sesji najwięcej inżynierów budownictwa przybędzie w Mazowieckiej OIIB (390), potem w małopolskiej (350) i śląskiej (prawie 250).

Czy większa liczba inżynierów, która nie poradziła sobie na egzaminie ustnym na uprawnienia budowlane, to efekt nowego podejścia komisji egzaminacyjnych do kandydatów i nowych przepisów. Przypomnijmy, że ustawa deregulacyjna zmniejszyła długość wymaganych praktyk zawodowych, czemu PIIB była przeciwna, wszak nadanie określonej osobie uprawnień budowlanych jest gwarancją i świadectwem, że posiada ona odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Może w związku z tym egzaminatorzy byli bardziej srodzy i wymagający? Po wprowadzeniu nowych przepisów początkowo wzrosła liczba chętnych do zdobycia uprawnień, teraz sytuacja wróciła do normy, ale zdających jest mniej. Zobaczymy, co będzie ze statystykami w XXVIII sesji jesiennej.

Niedawno odbył się XV Krajowy Zjazd Sprawozdawczy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, na którym omawiano również problemy tego środowiska, sporo było też uwag w odniesieniu do uprawnień budowlanych. Wśród postulatów pojawiły się głosy, że praktyka zawodowa powinna być bardziej wiarygodnie i obiektywnie dokumentowana, samo oświadczenie o ich odbyciu nie jest wystarczające. Egzamin ustny powinien zawierać mniej pytań, powinny one mieć charakter przede wszystkim problemowy, a nie dotyczące tylko wiedzy, często encyklopedycznej, którą trudno przyrównać do problemów pojawiających się podczas projektowania czy na placu budowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej