Gliwice chcą być liderem logistyki na Śląsku

2013-03-27 16:49
Konferencja „Inwestycje. Logistyka. Przyszłość.” w Gliwicach
Autor: Bluevine Consulting Węzeł autostradowy Gliwice - Sośnica

"Inwestycje. Logistyka. Przyszłość." – w Gliwicach odbyła się już druga konferencja o perspektywach rozwoju rynku logistyki i magazynów w Gliwicach i na Śląsku. Dla przedstawicieli operatorów logistycznych, deweloperów,  producentów, inwestorów, firm handlowych, doradczych, instytucji finansowych, szkół wyższych i samorządów spotkanie było okazją do dyskusji o trendach w branży oraz ich ewentualnego rozwoju i wpływu na Górny Śląsk.

W konferencji wzięło udział ponad 100 osób – przedstawicieli polskich i światowych przedsiębiorstw i instytucji szeroko rozumianego sektora logistyki, nowoczesnych technologii i branży automotive, a także parlamentarzyści i przedstawiciele gliwickiego samorządu. Prelegenci poruszyli między innymi takie zagadnienia, jak ocena pilnych projektów rozwoju sieci transportu kolejowego i drogowego dla wzmocnienia logistycznej konkurencyjności regionu (mówił to Jerzy Polaczek, poseł na Sejm RP, były minister transportu), rynek logistyki i magazynów w Polsce w odniesieniu do analizy tego rynku na Górnym Śląsku (raport przedstawił Wojciech Zoń z Jones Lang LaSalle), czym górnośląska oferta przewyższa w obszarze logistyki przewyższa inne obszary Polski.

Konferencja „Inwestycje. Logistyka. Przyszłość.” w Gliwicach
Autor: Bluevine Consulting Konferencja „Inwestycje. Logistyka. Przyszłość."  w Gliwicach

Gliwice mają w logistyce potencjał

- Gliwice konsekwentnie budują pozycję lidera logistyki w Polsce, są miejscem koncentrującym na swoim terenie naukę i biznes, reprezentowany przez najważniejsze i największe światowe przedsiębiorstwa wielu branż przemysłu i usług. W odległości 60 minut jazdy samochodem od Gliwic mieszka około 5 mln ludzi, co jest wyjątkowym atutem miasta w zakresie potencjału inwestycyjnego dla firm branży logistycznej – podkreślił na konferencji jej gospodarz, Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic, prezentując najważniejsze walory inwestycyjne i logistyczne miasta, w pierwszej kolejności wymieniając doskonałe położenie wobec najważniejszych szlaków komunikacyjnych Polski, zwłaszcza tych drogowych. – To w Gliwicach krzyżują się dwie autostrady A1 i A4. To jedyny taki węzeł w Polsce. To jedyne miasto w Polsce, które na swoim terenie ma aż 6 węzłów autostradowych i 4 kolejne w bezpośrednim sąsiedztwie.

Inwestycje w Gliwicach

Gliwice (mając największy budżet inwestycyjny w Polsce wśród miast tej wielkości) są dobrze przygotowane na dalszy rozwój inwestycyjny branż wysokich technologii, logistyki i automotive. W planach jest ponadto m.in. rozbudowa  lotniska aeroklubowego w Gliwicach i przekształcenie go w średniej wielkości lotnisko biznesowe, przebudowa ścisłego centrum miasta w okolicach dworca kolejowego, gdzie powstanie centralny węzeł przesiadkowy, jak również przekształcenie sporej części nieużytków na kolejne tereny inwestycyjne, obok już istniejących, głównie w ramach gliwickiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Konferencja „Inwestycje. Logistyka. Przyszłość.” w Gliwicach
Autor: Bluevine Consulting Uczestnicy konferencji „Inwestycje. Logistyka. Przyszłość.” w Gliwicach

Śląski Klaster Logistyczny

Podczas konferencji podsumowano także drugi rok działalności Śląskiego Klastra Logistycznego, który powstał w Gliwicach. Tworzą go deweloperzy, operatorzy logistyczni, doradcy, szkoły i uczelnie wyższe oraz instytucje wspierające biznes. Głównym zadaniem klastra jest wspieranie rozwoju branży logistycznej, zwłaszcza poprzez oddziaływanie na decydentów i podejmowane przez nich decyzje polityczne i gospodarcze, koordynacja wspólnych działań, kształcenie przyszłych kadr poprzez współpracę z szkołami i ośrodkami akademickimi regionu, działania promujące region i wskazywanie na jego atuty inwestycyjne dla branży logistycznej. To w perspektywie ma zaowocować wspólną dla całego regionu ofertą rozwiązań obsługi klientów tego sektora.
Ale to jeszcze nie wyczerpało tematów konferencji. W dyskusjach panelowych pojawiły się jeszcze takie tematy i pytania jak: Automotive - branża dużego ryzyka czy szansy dla logistyki na Śląsku?; Reindustrializacja. Konsolidacja. E-commerce - ważne trendy dla Śląska?”. Zwieńczeniem konferencji była prezentacja (Piotr Ratajczak z Asseco Business Solutions SA) najnowszych rozwiązań informatycznych dla branży logistycznej, usprawniające zarządzanie łańcuchami dostaw i magazynami wysokiego składowania.
- Firmy logistyczne to bardzo ważni gracze na naszym rynku. Nie zapominamy także o branży automotive, firmach innowacyjnych i ośrodkach badawczo rozwojowych, które działają na terenie miasta, w tym Politechnice Śląskiej, która jest swoistą kuźnią kadr nowoczesnej gospodarki. Swojej przyszłości nie wiążemy zatem tylko z jedną branżą – podsumował Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic, zapraszając na trzecią konferencję, która odbędzie się wiosną 2014 roku.
 
Gliwicka konferencja (odbyła się 20 marca 2013. Jej gospodarzem i organizatorem było Miasto Gliwice, zaś partnerem organizacyjnym Bluevine Consulting, inicjator i pomysłodawca cyklu „Prospects in Poland”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany