Gliwice chcą być liderem logistyki na Śląsku

2013-03-27 16:49
Konferencja „Inwestycje. Logistyka. Przyszłość.” w Gliwicach
Autor: Bluevine Consulting Węzeł autostradowy Gliwice - Sośnica

"Inwestycje. Logistyka. Przyszłość." – w Gliwicach odbyła się już druga konferencja o perspektywach rozwoju rynku logistyki i magazynów w Gliwicach i na Śląsku. Dla przedstawicieli operatorów logistycznych, deweloperów,  producentów, inwestorów, firm handlowych, doradczych, instytucji finansowych, szkół wyższych i samorządów spotkanie było okazją do dyskusji o trendach w branży oraz ich ewentualnego rozwoju i wpływu na Górny Śląsk.

W konferencji wzięło udział ponad 100 osób – przedstawicieli polskich i światowych przedsiębiorstw i instytucji szeroko rozumianego sektora logistyki, nowoczesnych technologii i branży automotive, a także parlamentarzyści i przedstawiciele gliwickiego samorządu. Prelegenci poruszyli między innymi takie zagadnienia, jak ocena pilnych projektów rozwoju sieci transportu kolejowego i drogowego dla wzmocnienia logistycznej konkurencyjności regionu (mówił to Jerzy Polaczek, poseł na Sejm RP, były minister transportu), rynek logistyki i magazynów w Polsce w odniesieniu do analizy tego rynku na Górnym Śląsku (raport przedstawił Wojciech Zoń z Jones Lang LaSalle), czym górnośląska oferta przewyższa w obszarze logistyki przewyższa inne obszary Polski.

Konferencja „Inwestycje. Logistyka. Przyszłość.” w Gliwicach
Autor: Bluevine Consulting Konferencja „Inwestycje. Logistyka. Przyszłość."  w Gliwicach

Gliwice mają w logistyce potencjał

- Gliwice konsekwentnie budują pozycję lidera logistyki w Polsce, są miejscem koncentrującym na swoim terenie naukę i biznes, reprezentowany przez najważniejsze i największe światowe przedsiębiorstwa wielu branż przemysłu i usług. W odległości 60 minut jazdy samochodem od Gliwic mieszka około 5 mln ludzi, co jest wyjątkowym atutem miasta w zakresie potencjału inwestycyjnego dla firm branży logistycznej – podkreślił na konferencji jej gospodarz, Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic, prezentując najważniejsze walory inwestycyjne i logistyczne miasta, w pierwszej kolejności wymieniając doskonałe położenie wobec najważniejszych szlaków komunikacyjnych Polski, zwłaszcza tych drogowych. – To w Gliwicach krzyżują się dwie autostrady A1 i A4. To jedyny taki węzeł w Polsce. To jedyne miasto w Polsce, które na swoim terenie ma aż 6 węzłów autostradowych i 4 kolejne w bezpośrednim sąsiedztwie.

Inwestycje w Gliwicach

Gliwice (mając największy budżet inwestycyjny w Polsce wśród miast tej wielkości) są dobrze przygotowane na dalszy rozwój inwestycyjny branż wysokich technologii, logistyki i automotive. W planach jest ponadto m.in. rozbudowa  lotniska aeroklubowego w Gliwicach i przekształcenie go w średniej wielkości lotnisko biznesowe, przebudowa ścisłego centrum miasta w okolicach dworca kolejowego, gdzie powstanie centralny węzeł przesiadkowy, jak również przekształcenie sporej części nieużytków na kolejne tereny inwestycyjne, obok już istniejących, głównie w ramach gliwickiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Konferencja „Inwestycje. Logistyka. Przyszłość.” w Gliwicach
Autor: Bluevine Consulting Uczestnicy konferencji „Inwestycje. Logistyka. Przyszłość.” w Gliwicach

Śląski Klaster Logistyczny

Podczas konferencji podsumowano także drugi rok działalności Śląskiego Klastra Logistycznego, który powstał w Gliwicach. Tworzą go deweloperzy, operatorzy logistyczni, doradcy, szkoły i uczelnie wyższe oraz instytucje wspierające biznes. Głównym zadaniem klastra jest wspieranie rozwoju branży logistycznej, zwłaszcza poprzez oddziaływanie na decydentów i podejmowane przez nich decyzje polityczne i gospodarcze, koordynacja wspólnych działań, kształcenie przyszłych kadr poprzez współpracę z szkołami i ośrodkami akademickimi regionu, działania promujące region i wskazywanie na jego atuty inwestycyjne dla branży logistycznej. To w perspektywie ma zaowocować wspólną dla całego regionu ofertą rozwiązań obsługi klientów tego sektora.
Ale to jeszcze nie wyczerpało tematów konferencji. W dyskusjach panelowych pojawiły się jeszcze takie tematy i pytania jak: Automotive - branża dużego ryzyka czy szansy dla logistyki na Śląsku?; Reindustrializacja. Konsolidacja. E-commerce - ważne trendy dla Śląska?”. Zwieńczeniem konferencji była prezentacja (Piotr Ratajczak z Asseco Business Solutions SA) najnowszych rozwiązań informatycznych dla branży logistycznej, usprawniające zarządzanie łańcuchami dostaw i magazynami wysokiego składowania.
- Firmy logistyczne to bardzo ważni gracze na naszym rynku. Nie zapominamy także o branży automotive, firmach innowacyjnych i ośrodkach badawczo rozwojowych, które działają na terenie miasta, w tym Politechnice Śląskiej, która jest swoistą kuźnią kadr nowoczesnej gospodarki. Swojej przyszłości nie wiążemy zatem tylko z jedną branżą – podsumował Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic, zapraszając na trzecią konferencję, która odbędzie się wiosną 2014 roku.
 
Gliwicka konferencja (odbyła się 20 marca 2013. Jej gospodarzem i organizatorem było Miasto Gliwice, zaś partnerem organizacyjnym Bluevine Consulting, inicjator i pomysłodawca cyklu „Prospects in Poland”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej