GDDKiA wypowiedziała umowę na autostradzie A4

2012-06-01 13:41
Autostrada A4
Autor: Radko Sp. z o.o. Polsko-indyjskie konsorcjum na rzeszowskim odcinku A4  

Rzeszowski odcinek autostrady A4 ma tak drastyczne opóźnienia, że GDDKiA zdecydowała się na wypowiedzenie umowy wykonawcy. Chociaż ten odcinek A4 ma niespełna 9 km, wykonawca nie wykonał jeszcze połowy robót i przekroczył o 5 miesięcy planowany termin zakończenia inwestycji.

Wykonawcą budującym autostradę A4 od węzła Rzeszów Zachód do węzła Rzeszów Centralny oraz odcinka drogi ekspresowej S-19 od węzła Rzeszów Zachód do węzła Świlcza jest konsorcjum firm Radko Sp. z o.o., Autostrada Wschodnia Sp. z o.o. oraz PUNJ LLOYD LTD z Indii. Termin oddania tego odcinka został przedłużony w wyniku uznanych roszczeń wykonawcy do 16 lutego 2012 r. Od tego czasu minęło 3,5 miesiąca, a zakres wykonanych prac wynosi zaledwie 49%. GDDKiA straciła zapewne cierpliwość i mozliwości negocjacujne z wykonawcą, bo odstąpiła od kontraktu. Decyzja ta ma się uprawomocnić 8 czerwca.

GDDKiA ma jeszcze nadzieję, że uda się zapewnić przejezdność na tym odcinku autostrady A4 jeszcze przed zimą, ale to może zapewnić tylko sprawny i doświadczony wykonawca. Do polsko-indyjskiego nie ma już zaufania, stąd decyzja o wypowiedzeniu umowy. Ciekawe, który z wykonawców podejmie się po raz kolejny ratowania sytuacji na polskich autostradach.

Wypowiedzenie umowy przez GDDKiA firma Radko, czyli jeden z filarów konsorcjum, przyjęła z zaskoczeniem. W oświadczeniu dotyczącym tej sprawy, firma uznaje działania GDDKiA za bezprawne, ze szkodą dla Skarbu Państwa. Dodaje, że decyzja GDDKiA oznacza poważne kłopoty finansowe, straszy upadłością setek firm podwykonawców i dostawców. Zarząd firmy Radko uważa, że podjęta decyzja jest podyktowana wyłącznie chęcią ukrycia nieprawidłowości „jakie pojawiły się przy projektowaniu tej inwestycji oraz przekazaniu placu budowy, a także nieprawidłowości jakie miały miejsce później przy nadzorze nad jego realizacją”. W imię obrony swoich interesów firma Radko nie wyklucza wstąpienia na drogę prawną. Czy GDDKiA się ugnie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej