FORUM WENTYLACJA - SALON KLIMATYZACJA 2017 – udane jubileuszowe spotkanie
Podczas dwudniowego spotkania specjalistów branży wentylacyjnej, klimatyzacyjnej i chłodniczej w Warszawie na gości czekało 182 wystawców, których ekspozycja zajęła ponad 9000 m kw. powierzchni. Targom przez dwa dni – 7 i 8 marca 2017 – towarzyszyły seminaria i specjalne pokazy. Organizator imprezy, Stowarzyszenie Polska Wentylacja, podsumowuje ją dwoma słowami: bardzo udana...
Jak podkreśla Tomasz Trusewicz, dyrektor Stowarzyszenia Polska Wentylacja, największym sukcesem tego wydarzenia jest to, że 100% odwiedzających to specjaliści branżowi, W tym roku proporcje branżystów przedstawiają się następująco: 34% wykonawcy/instalatorzy, 24% handlowcy/producenci, 23% projektanci i 19% różni specjaliści.
Strefa Instalatora
Po raz drugi na swoich targach Stowarzyszenie Polska Wentylacja zorganizowało specjalną strefę dedykowaną branżystom – instalatorom systemów wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia. Było to wydzielone miejsce, gdzie można było podnieść swoje umiejętności zawodowe lub zapoznać się z ciekawymi rozwiązaniami technicznymi. Na modelowej instalacji wentylacyjnej można było przetestować różne typy urządzeń pomiarowych i regulacyjnych oraz uzyskać bezpośrednie porady z zakresu technik pomiarowych od ekspertów.
Arena Technologii
Tym razem w Arenie technologii królowały dwa tematy: systemy VRF oraz wentylatory oddymiające. W jednym miejscu producenci zaprezentowali do porównań 20 urządzeń.
Natomiast wszyscy zwiedzający targi mogli wziąć udział w konkursie na Najciekawszy Produkt 2017, do którego wystawcy zgłosili 52 nowości (czyli produkty i urządzenia wprowadzone na rynek Polski po 1 stycznia 2016). Tytuły te przypadły sterownikowi C6.1 do współpracy z automatyką zastosowaną w centralach wentylacyjnych z typoszeregu Komfovent DOMEKT (w kategorii wentylacja) oraz klimatyzatorom serii M: MSZ-LN MITSUBISHI (w kategorii klimatyzacja).
Seminaria eksperckie
Bogaty program seminariów i konferencji to swoista wizytówka FORUM WENTYLACJI – SALONU KLIMATYZACJI. W dwóch salach odbyło się aż 66 wykładów i prezentacji. Wśród poruszanych tematów znalazły się między innymi: zagadnienia związane ze zmianami w przepisach i normach, blok tematów o energii w klimatyzacji, wentylacja pożarowa, instalacje w obiektach służby zdrowia, wentylacja naturalna i technika kominowa oraz zagadnienia z praktyki projektowej.
Z kolei podczas warsztatów dla projektantów zaprezentowane zostały przykłady najciekawszych rozwiązań instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w budynkach oddanych do użytku w latach 2015-2016 i zgłoszonych przez biura projektowe do Nagrody Pascal 2017. Wśród zgłoszonych obiektów były m.in. ATRIUM 2, Q22, Hala Koszyki, Port Lotniczy Kraków-Balice – Instalator, lubelskie Centrum Spotkania Kultur, Warsaw Spire czy Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego.
W ramach Akademii BIM AEC Design odbyły się praktyczne warsztaty dla producentów oraz dla projektantów instalacji wewnętrznych. Osobne stoiska dla projektantów miały firmy Lindab i Alnor. Lindab zaprezentował CADvent oraz lindQST, Alnor wspólnie z Tomicad aplikację projektową WENTYLE.