Forum Mieszkaniowe „Mieszkać godnie”

2016-02-24 15:20
Budynki komunalne
Autor: CzeM Budynki komunalne przy ul. Jagiellońskiej 47 na warszawskiej Pradze Północ

Problemy mieszkaniowe należą od lat do najbardziej priorytetowych w Polsce. Co nie oznacza, że są one również priorytetem w kontekście systemowego ich rozwiązywania. Jednak niektórym na tym zależy. Fundacja Habitat for Humanity Poland 4 marca 2016 organizuje Forum Mieszkaniowe "Mieszkać godnie. Wspólnie budujemy politykę mieszkaniową w Polsce".

Jak podaje Habitat for Humanity Poland, w Polsce ok. 5,5 mln osób (czyli 14% społeczeństwa) żyje w warunkach nieprzystających do obecnych czasów, a niekiedy i godności człowieka. Trudno bowiem mówić o godnym mieszkaniu, gdy lokale nie mają prądu, kanalizacji, panuje w nich niedopuszczalne przeludnienie, budynki są w katastrofalnym stanie technicznym. Oczywiście, taka sytuacja dotyczy głównie osób o niskich dochodach. Nie przynosi nam też chluby fakt, że na tle Europy polska polityka mieszkaniowa plasuje się na jednym z ostatnich miejsc. Forum Mieszkaniowe „Mieszkać godnie. Wspólnie budujemy politykę mieszkaniową w Polsce” organizowane w Warszawie przez Fundację Habitat for Humanity Poland ma na celu przywrócenie właściwej rangi kwestiom związanym z mieszkalnictwem w Polsce.
- Mieszkanie nie tylko zabezpiecza podstawowe potrzeby fizyczne człowieka. To, gdzie i jak mieszkamy decyduje o ważnych, życiowych wyborach: o posiadaniu dzieci, decyzji o emigracji czy mobilności zawodowej. Otoczenie, w którym mieszkamy silnie wpływa także na naszą osobowość, na nasze wzorce oraz relacje z innymi ludźmi. Wszystko zaczyna się w domu – podkreśla Małgorzata Salamon, dyrektor Fundacji Habitat for Humanity.

Zarejestruj się i weź udział w forum „Mieszkać godnie...” >>

Zmniejsza się, ale wciąż pozostaje duży, deficyt mieszkaniowy, ograniczona jest dostępność do mieszkań przystępnych cenowo, mamy niski standard mieszkań i stagnację rynku na wynajem, ale to nie jedyne problemy, z którymi mierzy się Polska.
- Fundacja Habitat for Humanity Poland ma ambicję podnieść rangę mieszkalnictwa w Polsce, czego wyrazem jest organizacja Forum Mieszkaniowego. Naszym celem jest przywrócenie szeroko rozumianej debaty na temat realizowanej polityki mieszkaniowej, w tym zagadnień, które dotąd nie były przedmiotem rozmów oraz wskazanie przykładów rozwiązań oraz dobrych praktyk – powiedziała Małgorzata Salamon.

Forum Mieszkaniowe Habitat for Humanity
Autor: brak danych

To nie jest pierwsza tego typu inicjatywa Habitat for Humanity Poland, natomiast tegoroczne Forum będzie poświęcone trzem komplementarnym wymiarom mieszkalnictwa.
DOSTĘPNOŚĆ
• czy i w jaki sposób obecna polityka mieszkaniowa rządu wspiera zwiększanie dostępności mieszkań?
•  co powinno się zmienić?
•  jakie są możliwości społeczeństwa w dostępie do własności czy najmu?
Jest  wiele sposobów zwiększania dostępności do mieszkań. Państwo może aktywnie wspierać powstawanie mieszkań, które będzie można wynajmować po czynszach znacznie niższych niż znamy obecnie. Powstawanie mieszkań w ramach budownictwa społecznego, budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu, społeczne agencje najmu - zapewniające możliwość korzystnego cenowo i długoterminowego wynajmu – mogą poszerzyć możliwości zamieszkania osób o średnich i niskich dochodach.
UTRZYMANIE
•  czy istnieje możliwość zamieszkiwania w standardzie przy kosztach nie obciążających nadmiernie budżetów domowych i jaką rolę odgrywają w tym obszarze samorządy?
Znaczącą rolę w tej kwestii odgrywa problem budownictwo energooszczędne, alternatywne – tańsze formy zamieszkania, problem eksmisji i rola samorządów we wsparciu inicjatyw, obniżających koszty utrzymania mieszkań. W Polsce nawet dla osób z wynagrodzeniami na poziomie średniej krajowej wynajem kawalerki może być znaczącym obciążeniem budżetu. Jak pokazują badania Eurostatu, w krajach Europy Centralnej i Wschodniej znacząca część gospodarstw domowych przeznacza na opłaty związane z ogrzewaniem zimą nawet połowę przychodów.
OTOCZENIE
•  na ile możliwe jest optymalne użycie dostępnych środków i istniejącej infrastruktury, tak by podejmowanie działania były przyjazne środowisku, korzystały z kapitału społecznego i wpisywały się w lokalną społeczność?
Mieszkalnictwo zrównoważone to zaprzeczenie ogromnych osiedli przemysłowych poprzedniego systemu, ale często także nowego budownictwa deweloperskiego, którego rozwój obserwujemy dzisiaj.
Szczegółowy program >>

Forum Mieszkaniowe „Mieszkać Godnie” ma stać się cykliczną platformą dialogu środowisk zainteresowanych tematem mieszkalnictwa dla decydentów, samorządowców oraz organizacji pozarządowych. Pierwsze takie spotkanie odbędzie się 4 marca 2016 roku, w siedzibie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 55/56
Fundacja Habitat for Humanity Poland zaprasza również do debaty na temat mieszkalnictwa na stronie Społecznego Forum Polityki Mieszkaniowej

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany