Fort Sokolnickiego ma nowego właściciela. Centrum Sztuki ruszy pełną parą latem

2012-04-17 13:45
Fort Sokolnickiego. Warszawa - Żoliborz
Autor: Urząd m.st. Warszawa Centrum Sztuki w zabytkowej fortyfikacji ruszy pełną parą latem 2012 roku. Obiket będzie głównym obiektem kulturalnym Żoliborza

Długo oczekiwane Centrum Sztuki, Fort Sokolnickiego na warszawskim Żoliborzu ruszy latem. Władze dzielnicy, podpisały umowę dzierżawy z godpodarzem obiektu. Już w maju, w XIX-wiecznej fortyfikacji, przy Parku Żeromskiego odbędą się pierwsze imprezy kulturalne. Inwestycja będzie centralnym obiektem Żoliborza skupiającym środowiska artystyczne.

Fort Sokolnickiego. Podpisanie umowy dzierżawy
Autor: www.zoliborz.org.pl Fort Sokolnickiego. Podpisanie umowy dzierżawy

Położony na terenie Parku Żeromskiego, zabytkowy Fort Sokolnickiego w Warszawie, wreszcie ma oficjalnego gospodarza. Władze dzielnicy Żoliborz i przedstwaiciele konsorcjum Nowy Fort, podpisały umowę dzierżawy. Dokument parafowali, w imieniu m.st. Warszawy umowę podpisał dyrektor Biura Nieruchomości, Marcin Bajko i mecenas Bogusława Dąbrowska-Rogacka, z ramienia konsorcjum, Katarzyna Bijak i Magdalena Nowak. Teraz gospodarz, ma 5 dni na przejęcie obiektu. Pierwsze wydarzenia kulturalne odbędą się już w maju, a wszystkie ruszą pełną parą latem.

Przeczytaj również: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Skanska ukończyła stan surowy

Przypomnijmy, że konsorcjum Nowy Fort Sokolnickiego, w listopadzie 2011 roku, wygrało zorganizowany przez Biuro Gospodarowania Nieruchomościami przetarg, którego warunkiem było zrealizowanie w historycznej zabudowie fortu, całorocznego programu kulturalnego. Wówczas miasto nie podpisało umowy z konsorcjum, bowiem zwycięsca zakwestionował stan techniczny obiektu oraz możliwość prowadzenia w budynku działaności gastronomicznej.

Fort Sokolnickiego Centrum Sztuki

Propozycja konsorcjum będzie skierowana do obcokrajowców mieszkających w Warszawie, turystów i mieszkańców stolicy, i tym samym będzie wzmacniać integrację lokalnej społeczności na różnych płaszczyznach. We wrześniu ubiegłego roku, Centum Sztuki zostało oficjalnie otwarte po remoncie. W ramach przedsięwzięcia, przywrócono dawny blask zabytkowej budowli oraz przystosowano obiekt do nowego przeznaczenia. Za opracowanie nowej koncepcji architektonicznej, odpowiada biuro projektowe Barysz Point Line z Tych.

Fort Sokolnickiego - historia budowy

Fort Sokolnickiego jest budowlą militarną z lat 1848-1851, wzniesioną jako baszta obronna. Zespół został gruntownie przebudowany w latach 1928-1932. Wówczas, urządzono wokół fortu park im. Stefana Żeromskiego. W części parterowej fortu mieści się 15 klinowych pomieszczeń o powierzchni 87 m2 każde, a w części piwnicznej 6 klinów o zbliżonej strukturze do parteru. Na poziomie piwnic znajduje się, szeroki na 0,5 metra korytarz. W 5-ciu miejscach pod fosą, korytarz zakończony jest pomieszczeniami o powierzchni ok. 30 m2 każde, z czego dostępne są jedynie dwa. Pozostałe wejścia są zamurowane. Dodatkowo w części nadziemnej znajduje się dziedziniec oraz dwie powierzchnie magazynowe o powierzchni całkowitej 200 m2. W 2003 roku, został podpisany akt notarialny, na mocy którego zabytek nabyła gmina Żoliborz. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.

W ramach przebudowy Fortu na Centrum Sztuki, wykonano niewielkie przekrycia wewnętrzne dziedzińca. Konstrukcja wykonana jest z klejonego drewna i oparta powyżej poziomu gzymsu wieńczącego ścianę zewnętrzną od strony dziedzińca. Jedyną ingerencją w zabytkową zabudowę, było wykonanie dwóch przebić w wewnętrznych murach w celu powiększenia przestrzeni dla sali teatralnej i koncertowej. Generalnym wykonawcą inwestycji wartej ponad 18 mln złotych, była firma PBM Południe.

Centrum Sztuki na Żoliborzu

Nazwa: Fort Sokolnickiego - Centrum Sztuki
Lokalizacja: Warszawa- Żoliborz, ul. Czarnieckiego 51, (woj. mazowieckie)
Realizacja: 2010-2011
Stan inwestycji: zrealizowana

Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
Projekt architektoniczny: Biuro projektowe Barysz Point Line
Generalny wykonawca: PBM Południe SA

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany