Fort Sokolnickiego ma nowego właściciela. Centrum Sztuki ruszy pełną parą latem

2012-04-17 13:45
Fort Sokolnickiego. Warszawa - Żoliborz
Autor: Urząd m.st. Warszawa Centrum Sztuki w zabytkowej fortyfikacji ruszy pełną parą latem 2012 roku. Obiket będzie głównym obiektem kulturalnym Żoliborza

Długo oczekiwane Centrum Sztuki, Fort Sokolnickiego na warszawskim Żoliborzu ruszy latem. Władze dzielnicy, podpisały umowę dzierżawy z godpodarzem obiektu. Już w maju, w XIX-wiecznej fortyfikacji, przy Parku Żeromskiego odbędą się pierwsze imprezy kulturalne. Inwestycja będzie centralnym obiektem Żoliborza skupiającym środowiska artystyczne.

Fort Sokolnickiego. Podpisanie umowy dzierżawy
Autor: www.zoliborz.org.pl Fort Sokolnickiego. Podpisanie umowy dzierżawy

Położony na terenie Parku Żeromskiego, zabytkowy Fort Sokolnickiego w Warszawie, wreszcie ma oficjalnego gospodarza. Władze dzielnicy Żoliborz i przedstwaiciele konsorcjum Nowy Fort, podpisały umowę dzierżawy. Dokument parafowali, w imieniu m.st. Warszawy umowę podpisał dyrektor Biura Nieruchomości, Marcin Bajko i mecenas Bogusława Dąbrowska-Rogacka, z ramienia konsorcjum, Katarzyna Bijak i Magdalena Nowak. Teraz gospodarz, ma 5 dni na przejęcie obiektu. Pierwsze wydarzenia kulturalne odbędą się już w maju, a wszystkie ruszą pełną parą latem.

Przeczytaj również: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Skanska ukończyła stan surowy

Przypomnijmy, że konsorcjum Nowy Fort Sokolnickiego, w listopadzie 2011 roku, wygrało zorganizowany przez Biuro Gospodarowania Nieruchomościami przetarg, którego warunkiem było zrealizowanie w historycznej zabudowie fortu, całorocznego programu kulturalnego. Wówczas miasto nie podpisało umowy z konsorcjum, bowiem zwycięsca zakwestionował stan techniczny obiektu oraz możliwość prowadzenia w budynku działaności gastronomicznej.

Fort Sokolnickiego Centrum Sztuki

Propozycja konsorcjum będzie skierowana do obcokrajowców mieszkających w Warszawie, turystów i mieszkańców stolicy, i tym samym będzie wzmacniać integrację lokalnej społeczności na różnych płaszczyznach. We wrześniu ubiegłego roku, Centum Sztuki zostało oficjalnie otwarte po remoncie. W ramach przedsięwzięcia, przywrócono dawny blask zabytkowej budowli oraz przystosowano obiekt do nowego przeznaczenia. Za opracowanie nowej koncepcji architektonicznej, odpowiada biuro projektowe Barysz Point Line z Tych.

Fort Sokolnickiego - historia budowy

Fort Sokolnickiego jest budowlą militarną z lat 1848-1851, wzniesioną jako baszta obronna. Zespół został gruntownie przebudowany w latach 1928-1932. Wówczas, urządzono wokół fortu park im. Stefana Żeromskiego. W części parterowej fortu mieści się 15 klinowych pomieszczeń o powierzchni 87 m2 każde, a w części piwnicznej 6 klinów o zbliżonej strukturze do parteru. Na poziomie piwnic znajduje się, szeroki na 0,5 metra korytarz. W 5-ciu miejscach pod fosą, korytarz zakończony jest pomieszczeniami o powierzchni ok. 30 m2 każde, z czego dostępne są jedynie dwa. Pozostałe wejścia są zamurowane. Dodatkowo w części nadziemnej znajduje się dziedziniec oraz dwie powierzchnie magazynowe o powierzchni całkowitej 200 m2. W 2003 roku, został podpisany akt notarialny, na mocy którego zabytek nabyła gmina Żoliborz. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.

W ramach przebudowy Fortu na Centrum Sztuki, wykonano niewielkie przekrycia wewnętrzne dziedzińca. Konstrukcja wykonana jest z klejonego drewna i oparta powyżej poziomu gzymsu wieńczącego ścianę zewnętrzną od strony dziedzińca. Jedyną ingerencją w zabytkową zabudowę, było wykonanie dwóch przebić w wewnętrznych murach w celu powiększenia przestrzeni dla sali teatralnej i koncertowej. Generalnym wykonawcą inwestycji wartej ponad 18 mln złotych, była firma PBM Południe.

Centrum Sztuki na Żoliborzu

Nazwa: Fort Sokolnickiego - Centrum Sztuki
Lokalizacja: Warszawa- Żoliborz, ul. Czarnieckiego 51, (woj. mazowieckie)
Realizacja: 2010-2011
Stan inwestycji: zrealizowana

Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
Projekt architektoniczny: Biuro projektowe Barysz Point Line
Generalny wykonawca: PBM Południe SA

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej