Firmy budowlane mają u dłużników ponad 500 mln zł

2013-06-04 17:28
Bankrutują firmy budowlane
Autor: Jupiterimages

Zatory płatnicze są obecnie uznawane przez firmy budowlane za jedną z największych barier w prowadzeniu działalności. W bazie Krajowego Rejestru Długów znajduje się ponad 10,5 tys. z sektora budowlanego, które zalegają z płatnościami na łączną kwotę 518 mln zł. 

Już prawie 70% firm budowlanych twierdzi, że niezapłacone przez kontrahentów faktury mają znaczący wpływ na ich działalność. Z badania przeprowadzanego cyklicznie przez Krajowy Rejestr Długów  Biuro Informacji Gospodarczej (KRD) wynika, że takiego problemu nie zgłasza tylko niespełna 13% firm, stały problem z egzekwowaniem należności ma 45%, zaś prawie 30% ma z tym poważne problemy. Budownictwo jest jednocześnie branżą, którą zatory płatnicze dotykają najbardziej w porównaniu z innymi sektorami gospodarki.   

- Taka sytuacja to efekt działania dwóch czynników. Z jednej strony niskiego wskaźnika moralności płatniczej w budownictwie, gdzie niestety normą staje się przeciąganie terminów płatności lub niepłacenie w ogóle. Z drugiej strony: spowolnienia gospodarczego, które ta gałąź gospodarki odczuwa zawsze najsilniej – tłumaczy Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Coraz więcej dłużników firm budowlanych

Dekoniunkturę w budownictwie obserwujemy od początku roku 2012, gdy zaczęły wygasać inwestycje szykowane na EURO. Największy przyrost produkcji budowlano-montażowej wykazywały firmy zaangażowane w budowę infrastruktury, ale też i najwięcej miały one kłopotów z zachowaniem płynności finansowej. Rozpoczęła się wówczas kolejna fala upadłości firm budowlanych. Obecnie ponad 1/3 należności nie jest płacona w terminie, a prawie co trzecia firma związana z budownictwem nie otrzymało zapłaty na czas za więcej niż połowę wystawionych przez siebie faktur. Średni czas płatności wynosi dzisiaj ponad 5 miesięcy. W ubiegłym roku o podobnej porze w bazie dłużników KRD było 9648 firm, które zalegały z płatnościami na 399 mln zł, teraz jest ich 10 694 z kwotą długu na ponad 518 mln zł.
Jak wynika z analizy KRD ze wszystkich niezapłaconych dotychczas faktur prawie 22% należy uznać za stracone przychody, gdyż są po terminie płatności ponad rok. Do tej puli za chwilę zostanie zaliczonych kolejnych 12% faktur. Dla niektórych firm to może być wyrok, tym bardziej, że zaangażowały w tym czasie dodatkowe środki dla odzyskania należności.

- Na wydatki związane z nieregularną obsługą zobowiązań lub jej brakiem składają się koszty osobowe i operacyjne, a więc zarówno te wynikające z utraty przychodów lub opóźnień w płatnościach, jak i te związane z zaangażowaniem pracowników w proces odzyskiwania należności. Chcąc zoptymalizować te wydatki, przedsiębiorcy powinni w pierwszej kolejności stosować krótsze terminy zapłaty w transakcjach handlowych, monitorować kontrahentów lub skorzystać z usług firmy windykacyjnej. Opóźnienia w płatnościach generują bowiem nie tylko obciążenia finansowe, ale wpływają również niekorzystnie na funkcjonowanie całej firmy – podkreśla Joanna Zawadzka, kierownik Departamentu Sprzedaży Usług Windykacyjnych w firmie Kaczmarski Inkasso.

Zatory płatnicze jeszcze większe

Co prawda, firmy budowlane, które obecnie przystąpiły do zadań związanych z kontraktami drogowymi, są bardziej zabezpieczone przez znowelizowane przepisy np. Prawa zamówień publicznych, ale przecież infrastruktura to tylko część realizowanych inwestycji. Pozostałe firmy budowlane muszą więc radzić sobie innymi metodami, a przecież nie zawsze one skutkują. Sytuacja w obszarze finansów nie napawa optymizmem firm budowlanych, a wręcz przeciwnie. Ponad jedna trzecia właścicieli lub menedżerów uważa, że w najbliższym czasie zatory płatnicze przybiorą na sile. Poprawę prognozuje niecałe 8% firm. Ma być lepiej, gdy na inwestycje budowlane zostaną uruchomione środki z tzw. nowej perspektywy finansowej UE, z której unijne środki będą dystrybuowane w latach 2014-2020.

Krajowy Rejestr Długów
Autor: Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej Firmy budowlane nie otrzymały należnej im zapłaty w kwocie 518 mln zł
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej