Finansowanie budownictwa czynszowego w Polsce

2006-02-11 16:21

"Inwestowanie w budownictwo czynszowe nie może się opierać tylko na zysku. Budowa mieszkań na wynajem to także misja społeczna przedsiębiorcy - dewelopera. Państwo musi stworzyć inwestującym w budownictwo czynszowe warunki bezpieczeństwa. To istotny element, który będzie brany przez resort pod uwagę przy tworzeniu ustaw. Chcemy przyciągnąć także inwestorów zagranicznych, mają oni ogromne możliwości budowania w Polsce domów czynszowych" - powiedział Piotr Styczeń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa .

Celem zorganizowanej 9 lutego br. pod patronatem Ministerstwa Transportu i Budownictwa przez Związek Banków Polskich i Polskie Stowarzyszenie Budowniczych Domów konferencji było przedstawienie instrumentów finansowania budownictwa na wynajem oraz omówienie warunków prawno-organizacyjnych budownictwa czynszowego, ze szczególnym uwzględnieniem zmian prawnych.

Wiceminister Piotr Styczeń poinformował uczestników konferencji o aktualnym stanie prac resortu nad programem budownictwa mieszkaniowego, podziękował także wszystkim osobom, które współpracowały przy jego powstaniu. "Podstawą rozwoju budownictwa w kraju jest działanie każdej gminy. Państwo jest tylko moderatorem i dystrybutorem środków budżetowych. Program, który powstaje w resorcie, zawiera podstawy ustawowe, ale realizować go będą samorządy" - powiedział Wiceminister. W budownictwie czas najwyższy skończyć z tymczasowością. Trzeba planować na kilka lat. Horyzont czasowy naszego planu mieszkaniowego to 8 lat - podkreślił Piotr Styczeń.

Z wiceministrem zgodził się w swojej wypowiedzi Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. "Mówmy o przedsięwzięciach długoterminowych. Sformułowany w 2006 roku program budownictwa powinien być aktualizowany co 3 lata, bo będą zmieniać się preferencje klientów" - powiedział prezes Pietraszkiewicz. Zapewnił także, że banki chcą pomagać stronie rządowej w realizacji programów, w tym także mieszkaniowego. Podkreślił, że banki poprą nie krótkoterminową konsumpcję, ale planowanie na lata. Wskazał także na konieczność dzielenia się ryzykiem w kredytowaniu z państwem i funduszami gwarancyjnymi.

Prezes Związku Banków Polskich zaznaczył, że obecnie wzrastają możliwości gmin udziału w różnych programach inwestycyjnych, powstaje bowiem konkurencja w podaży środków i zarówno strona rządowa jak i samorządowa mogą dokonywać wyboru odpowiedniej oferty bankowej. .

Finansowanie budownictwa czynszowego w Polsce
Autor: Ministerstwo Transportu i Budownictwa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany