Fachowcy od budownictwa drewnianego z tytułem inżyniera budownictwa

2017-03-01 9:50
dom szkieletowy
Autor: Andrzej Szandomirski

O fachowców w budownictwie coraz trudniej. Nie inaczej jest w branży budownictwa drewnianego. Już w przyszłym roku przybędzie jednak dyplomowanych fachowców - absolwentów nowo otwartego kierunku studiów Współczesne budownictwo drewniane.

Z kierunkiem rocznych studiów Współczesne budownictwo drewniane rusza od marca 2017 Wydział Górnictwa i Geoinżynierii krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Studia kierowane są do absolwentów wyższych uczelni technicznych, szczególnie z zakresu inżynierii produkcji, budownictwa i architektury oraz technologów drewna, menadżerów, kierowników, projektantów, inspektorów nadzoru. Kierunek został utworzony przez kadrę naukową AGH, Stowarzyszenie Dom Drewniany oraz Grupę Saint-Gobain (Isover).
 
Studenci będą zdobywać wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu organizacji wykonawstwa robót, produkcji prefabrykatów, projektowania w obszarze budownictwa drewnianego. Program obejmuje m.in. wykłady z zakresu akustyki, izolacji, odwodnień, także energooszczędności i eksploatacji obiektów budownictwa drewnianego.

Więcej fachowców w budownictwie

- Branża budownictwa drewnianego rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, stąd zapotrzebowanie rynku na wykwalifikowanych pracowników nie tylko w zakresie produkcji, ale także w kadrach zarządzających - twierdzi Sławomir Kocur z firmy Isover. I dodaje: - AGH jest prestiżową uczelnią, która kształci w obszarze budownictwa najlepszych inżynierów. Celem naszego zaangażowania w otwarcie tego kierunku studiów jest głównie zapewnienie fachowców naszym partnerom, producentom domów wykonywanych w technologii szkieletu drewnianego. Więcej fachowców na rynku oznacza też większe możliwości pozyskania kadr dla Saint-Gobain.

Praktyka przede wszystkim

Przewagą tego kierunku będą zajęcia praktyczne, nie chcemy, aby studia podyplomowe były „przegadane”, zapisują się na nie ludzie, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe - podkreśla Sławomir Kocur. - Praktyka będzie bardzo istotnym elementem programu nauczania i większość z zajęć praktycznych odbywać się będzie w Centrum Szkoleniowym Isover w Gliwicach. Zajęcia będą prowadzone przez licencjonowanych wykonawców oraz najlepszych trenerów Saint-Gobain w zakresie między innymi montażu izolacji cieplnej, wykonywania szczelnej paroizolacji z próbą szczelności, będą też zajęcia z obróbki drewna itp.

- Firma Saint-Gobain już od 2015 r. jest patronem Technikum Budownictwa i Architektury nr 1 w Warszawie, a konkretnie klasy o profilu budownictwa energooszczędnego i szkieletowego, zatem studia wyższe są naturalnym krokiem w rozwoju edukacji w tej dziedzinie. Na tak szeroką skalę jest to jednak chyba pierwszy projekt edukacyjny Saint-Gobain z uczelnią wyższą - nadmienia Sławomir Kocur.
Partnerem przedsięwzięcia jest także Stowarzyszenie Dom Drewniany z prezesem Wojciechem Nitką, który również zaczyna wykłady na nowym kierunku studiów.

 


 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej