Fachowcy od budownictwa drewnianego z tytułem inżyniera budownictwa

2017-03-01 9:50
dom szkieletowy
Autor: Andrzej Szandomirski

O fachowców w budownictwie coraz trudniej. Nie inaczej jest w branży budownictwa drewnianego. Już w przyszłym roku przybędzie jednak dyplomowanych fachowców - absolwentów nowo otwartego kierunku studiów Współczesne budownictwo drewniane.

Z kierunkiem rocznych studiów Współczesne budownictwo drewniane rusza od marca 2017 Wydział Górnictwa i Geoinżynierii krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Studia kierowane są do absolwentów wyższych uczelni technicznych, szczególnie z zakresu inżynierii produkcji, budownictwa i architektury oraz technologów drewna, menadżerów, kierowników, projektantów, inspektorów nadzoru. Kierunek został utworzony przez kadrę naukową AGH, Stowarzyszenie Dom Drewniany oraz Grupę Saint-Gobain (Isover).
 
Studenci będą zdobywać wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu organizacji wykonawstwa robót, produkcji prefabrykatów, projektowania w obszarze budownictwa drewnianego. Program obejmuje m.in. wykłady z zakresu akustyki, izolacji, odwodnień, także energooszczędności i eksploatacji obiektów budownictwa drewnianego.

Więcej fachowców w budownictwie

- Branża budownictwa drewnianego rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, stąd zapotrzebowanie rynku na wykwalifikowanych pracowników nie tylko w zakresie produkcji, ale także w kadrach zarządzających - twierdzi Sławomir Kocur z firmy Isover. I dodaje: - AGH jest prestiżową uczelnią, która kształci w obszarze budownictwa najlepszych inżynierów. Celem naszego zaangażowania w otwarcie tego kierunku studiów jest głównie zapewnienie fachowców naszym partnerom, producentom domów wykonywanych w technologii szkieletu drewnianego. Więcej fachowców na rynku oznacza też większe możliwości pozyskania kadr dla Saint-Gobain.

Praktyka przede wszystkim

Przewagą tego kierunku będą zajęcia praktyczne, nie chcemy, aby studia podyplomowe były „przegadane”, zapisują się na nie ludzie, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe - podkreśla Sławomir Kocur. - Praktyka będzie bardzo istotnym elementem programu nauczania i większość z zajęć praktycznych odbywać się będzie w Centrum Szkoleniowym Isover w Gliwicach. Zajęcia będą prowadzone przez licencjonowanych wykonawców oraz najlepszych trenerów Saint-Gobain w zakresie między innymi montażu izolacji cieplnej, wykonywania szczelnej paroizolacji z próbą szczelności, będą też zajęcia z obróbki drewna itp.

- Firma Saint-Gobain już od 2015 r. jest patronem Technikum Budownictwa i Architektury nr 1 w Warszawie, a konkretnie klasy o profilu budownictwa energooszczędnego i szkieletowego, zatem studia wyższe są naturalnym krokiem w rozwoju edukacji w tej dziedzinie. Na tak szeroką skalę jest to jednak chyba pierwszy projekt edukacyjny Saint-Gobain z uczelnią wyższą - nadmienia Sławomir Kocur.
Partnerem przedsięwzięcia jest także Stowarzyszenie Dom Drewniany z prezesem Wojciechem Nitką, który również zaczyna wykłady na nowym kierunku studiów.

 


 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej