Euroglas Polska w ŁSSE
Euroglas Polska zapowiedziała zainwestowanie ponad 206 mln euro w budowę huty szkła w Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE). Oficjalne zezwolenie firma otrzymała 29 maja 2008 roku. Tego samego dnia został wmurowany kamień węgielny pod budowę huty szkła w miejscowości Ujazd. Jest to największa w tym roku (i jedna z największych do tej pory) inwestycja w ŁSSE.
Atuty Łodzi docenili m.in. tacy inwestorzy jak: Dell, Bosch-Siemens, Coca-Cola, Gillette, Indesit czy Philips. |
Na uroczystość przybyli Marszałek Województwa Włodzimierz Fisiak, Wojewoda Łódzki pani Jolanta Chełmińska, Prezes ŁSSE Marek Cieślak oraz przedstawiciele władz samorządowych. Zaproszeni goście mieli okazję do krótkiej wypowiedzi zanim podpisano oficjalnie akt erekcyjny przez przedstawicieli firmy praz władz. Nastąpiło również wręczenie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie ŁSSE dla Euroglasu.
Zakład będzie produkować szkło płaskie oraz szkło płaskie profilowane, które ma być poddawane dalszej obróbce. W fabryce znajdzie się największy na świecie piec do wyrobu szkła. Będzie mógł pomieścić 1000 ton płynnej masy szklanej. Nakłady inwestycyjne sięgną co najmniej 206 mln euro i pozwolą na zatrudnienie 275 osób do 2011 roku.
Ujazdowska huta to przedsięwzięcie typu greenfield. Uruchomienie produkcji planowane jest na trzeci kwartał 2009 roku. Firma Euroglas deklaruje ograniczenie do minimum negatywnego oddziaływania planowanej inwestycji na otoczenie zewnętrzne. W fabryce zostaną zastosowane specjalistyczne urządzenia i procedury niwelujące negatywny wpływ procesów produkcyjnych na środowisko naturalne.
Przemysł opakowań szklanych należy do najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się branż w naszym kraju. Produkuje się u nas ponad 5 miliardów różnego rodzaju butelek i słoi. Roczna wartość sprzedaży opakowań szklanych wynosiła w ostatnich latach grubo ponad 1,2 mld zł. Polskie opakowania szklane znajdują wielu nabywców zagranicą. Blisko jedna trzecia z nich trafia na eksport.