EURO 2012 - Szanse i Bariery

2007-11-30 17:48

Pod takim hasłem odbyła się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych międzynarodowa konferencja zorganizowana przez Konfederację Pracodawców Polskich, której celem było doprowadzenie do bezpośredniego spotkania przedsiębiorców zainteresowanych inwestycjami koniecznymi na EURO 2012 z komitetami organizacyjnymi tych mistrzostw. Zdaniem KPP bezpośredni kontakt środowisk biznesowych i decydentów powinien znacznie przyśpieszyć rozpoczęcie wielu przedsięwzięć.

Konferencję otworzyli: Andrzej Malinowski - prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich, Ludwik Sobolewski - prezes GPW, Waldemar Pawlak - wicepremier i minister Gospodarki, Mirosław Drzewiecki - minister Sportu i Turystyki oraz Adam Olkowicz - przewodniczący Zespołu PZPN ds. EURO 2012.


Foto: Monika Czechowska

Andrzej Malinowski zauważył, że "Euro 2012 to wielki, zbiorowy - również patriotyczny - obowiązek."Jednak wszystko wskazuje na to, że z wielkich, szumnych zapowiedzi o korzyściach z Euro, zostaje coraz mniej. Nadzieją napawa fakt, że właściciel drużyny zmienił najważniejszych rozgrywających i gra z prawego skrzydła przeniosła się na środek pola, zaś nowi napastnicy są zdeterminowani do walki i głodni sukcesu. To rokuje nadzieje na zwycięstwo, pod warunkiem, że cała drużyna weźmie się do roboty, a kibice będą solidarnie pomagali".
Waldemar Pawlak podkreślał rolę, jaką dla sprawnej organizacji mistrzostw może odegrać współdziałanie przedsiębiorców z przedstawicielami rządu. Wskazał potrzebę rozwinięcia formuły partnerstwa publiczno - prywatnego. "Euro będzie impulsem nie tylko do rozwoju polskiej gospodarki, ale i promocji naszego kraju na arenie międzynarodowej" - powiedział wicepremier. Obiecał wszelką pomoc rządu, ale zapewnił, że "EURO 2012 to będzie mało państwa a dużo biznesu".
Mirosław Drzewiecki stwierdził, że Euro 2012 określiło jedynie ramy czasowe zadań, które i tak musielibyśmy wykonać, aby Polska stała się nowoczesnym, europejskim krajem. "Doprowadzenie do przeobrażenia szansy, jaką jest Euro 2012, w sukces, to zaszczyt, honor i obowiązek".
W imieniu Anatolija Kinacha - prezydenta Ukraińskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców Prezydenta, wystąpiła Aleksandra Blawdziewicz - I wiceprezydent Związku.
Adam Olkowicz - występujący w imieniu PZPN i Ukraińskiej Federacji Piłkarskiej - przypomniał dotychczasową drogę do EURO, jaką wspólnie przeszły Polska i Ukraina. Wypunktował też szanse i zadania, jakie wiążą się z tą imprezą. W komfortowej sytuacji są, przynajmniej na razie, tylko piłkarze - oni, jako gospodarze, już mają miejsce w mistrzostwach. Ale przecież one gdzieś muszą się odbyć...

W panelu dyskusyjnym "Plany inwestycyjne miast - organizatorów" wszyscy podkreślali, że wśród głównych planów inwestycyjnych związanych z organizacją EURO 2012 najważniejsze są inwestycje infrastrukturalne, w tym rozwój transportu drogowego, publicznego (m.in. rozwój szybkiej kolei miejskiej) oraz rozwój infrastruktury towarzyszącej, czyli hotele, centra treningowe. Uczestnicy spotkania wskazywali również na wagę przygotowań w zakresie bezpieczeństwa, koordynacji służb medycznych z mundurowymi, pomocy medycznej, wolontariatu, zintegrowanego monitoringu miast oraz szkolenia służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na stadionach. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele Warszawy, Poznania, Krakowa oraz Chorzowa.
W dyskusji "Europejskie doświadczenia w organizacji dużych imprez sportowych" paneliści udzielali Polsce rad, w jaki sposób zbudować stadiony i jak najefektywniej wykorzystać nowopowstałe obiekty już po mistrzostwach. Enrigue Uriel, przedstawiciel klubu "Real Madryt" powiedział, że stadion należy traktować jak przedsiębiorstwo, które aby stało się elitarnym musi być rentowne i sprawne operacyjnie. Dyrektor generalny Splendor - Raul Respalidiza podkreślił, że najpierw trzeba mieć wizję całego przedsięwzięcia i cel jego przeznaczenia, dopiero potem można przystąpić do jego realizacji. Wykorzystać do tego można sprawdzony już sposób planowania, funkcjonowania stadionu tzw. the value net model. Moderatorem tej dyskusji był Julio Senn z kancelarii Garrgues - ekspert organizujący regaty America's Cup oraz zawody Formuły 1. Część dyskusji poświęcona była także infrastrukturze transportowej i teleinformatycznej. Podczas rozmów skonfrontowano wiedzę i doświadczenia zagranicznych gości poparte konkretnymi, zrealizowanymi projektami z planami i pomysłami polskich przedstawicieli. Określono wyzwania dla portów lotniczych na podstawie lotniska im. Fryderyka Chopina, przedstawiono priorytety dla PKP. Poruszono również kwestie systemów teleinformatycznych, kompleksowych instalacji systemów łącznościowych i radiokomunikacyjnych. Wśród moderatorów dyskusji był Maciej Witucki, prezes zarządu Telekomunikacji Polskiej SA.

Zainteresowanie konferencją było bardzo duże, to znaczy, że wciąż - jako debiutanci - chłoniemy wiedzę i doświadczenia i tak pewnie będzie aż do 2012 roku. Za to potem, zakładając oczywiście pozytywny scenariusz - to Polska i Ukraina będą udzielać rad...

EURO 2012 - Szanse i Bariery
Autor: Monika Czechowska, redaktor Muratorplus.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej