Etyka i odpowiedzialność zawodowa w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym

2017-05-18 14:57
chcemy uczciwego budownictwa
Autor: Konrad Kasprzyk Czy przywrócenie podatkowej ulgi budowlano-remontowej to dobry pomysł? - relacja WIDEO z debaty, która odbyła się w czasie konferencji "Chcemy uczciwego budownictwa"

Zainicjowana przez serwis Muratoraplus.pl i poparta przez środowisko budowlane akcja "Chcemy uczciwego budownictwa" jest propagowane nie tylko na organizowanych przez naszą redakcję konferencjach. Do działań w ramach tej akcji włączyło się Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Etyka i odpowiedzialność zawodowa w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym. Konferencja w MIB
Autor: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa Etyka i odpowiedzialność zawodowa w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym - konferencja w MIB, od lewej minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, podsekretarz stanu w MIB Tomasz Żuchowski oraz Jacek Szer, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego

15 maja 2017 resort zorganizował spotkanie z przedstawicielami centralnych i okręgowych władz Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Izby Architektów RP, aby omówić kwestię etyki i odpowiedzialności zawodowej w budownictwie w kontekście regulacji tych zagadnień w nowym Kodeksie urbanistyczno-budowlanym.

- Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się wypracować propozycje i zmienić, jeśli trzeba, relacje odpowiedzialności zawodowej – mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Jego zastępca Tomasz Żuchowski zapewniał, że resortowi zależy na wzmocnieniu pozycji osób wykonujących samodzielne funkcje w procesie inwestycyjno-budowlanym.

– Żeby członkowie izb wiedzieli, że obowiązkowa przynależność jest nie tylko po to, żeby płacić składki i ubezpieczenie OC, że to coś więcej – podkreślił Tomasz Żuchowski.

Środowisko inżynierów czeka na konkrety

Uczestniczący w tym spotkaniu prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB) Andrzej Roch Dobrucki przyznał, że czeka na propozycje szczegółowych rozwiązań, żeby środowisko inżynierów mogło się do nich odnieść. Dobrucki postuluje zapis w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym, nawiązujący do art. 17 Konstytucji RP: „W drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony”.

Prezes PIIB zwrócił też uwagę, że dla egzekwowania odpowiedzialnego wykonywania zawodu przez inżynierów budownictwa należałoby czas poświęcony na prowadzenie postępowania przez rzeczników odpowiedzialności zawodowej i sędziów dyscyplinarnych wydłużyć z pół roku do roku. Z kolei wiceprezes Krajowej Rady PIIB Joanna Gieroba skrytykowała pomysł połączenia specjalności drogowej z mostową.
- Obie te specjalności mają różną specyfikę i różny program kształcenia. Eksperyment polegający na likwidacji tych specjalności miał miejsce w latach 90. i przyniósł negatywny skutek – przekonywała Joanna Gieroba.

Etyka i odpowiedzialność zawodowa w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym, konferencja w MIB
Autor: Polska Izba Inżynierów Budownictwa Etyka i odpowiedzialność zawodowa w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym, konferencja w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa

Akcja „Chcemy uczciwego budownictwa”

Organizatorzy spotkania konsultacyjnego z samorządami zawodowymi przypominali, że rolą samorządu zawodowego jest rozwiązywanie problemów związanych z wykonywaniem zawodu, odpowiadanie na pojawiające się wyzwania i dbanie o standard etyczny członków izb.
– Chciałbym, żebyśmy mogli prowadzić szczery dialog w sprawach, które nas czekają – podkreślił Tomasz Żuchowski.

W komunikacie po tym spotkaniu ministerstwo podało, że jest to kontynuacja pogłębionych konsultacji projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, i że odbyło się ono także w ramach akcji „Chcemy uczciwego budownictwa”, której jednym z sygnatariuszy jest Polska Izba Inżynierów Budownictwa. Dodajmy, że samorząd zawodowy inżynierów budownictwa zorganizował 16 marca br. konferencję pt. „Etyka i odpowiedzialność zawodowa inżynierów budownictwa – podstawą zaufania społecznego”, w czasie której dyskutowano o etyce zawodowej w budownictwie, podkreślając jej istotne znaczenie dla wykonywania zawodu.

Zobacz, czego dotyczy Akcja „Chcemy uczciwego budownictwa” >>

Sygnatariusze Akcji „Chcemy uczciwego budownictwa” >>

Sygnatariusze_loga
Autor: Muratorplus.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej