Energooszczędność w pigułce dla wszystkich

2008-06-10 18:29
Wzór Świadectwa energetycznego budynku
Autor: www.epbd.pl

W połowie maja 2008 roku ruszyła akcja informacyjna, zatytułowana "W drodze do paszportu". Jej cel to zwiększenie świadomości na temat wdrożenia w Polsce przepisów dyrektywy unijnej 2002/91/WE i związanej z tym certyfikacji energetycznej budynków. Inicjatorem i koordynatorem akcji jest firma Swisspor Polska.

Zaplanowano szereg publikacji, dotyczących zarówno prawnych, technicznych, jak i ekonomicznych aspektów wdrażania dyrektywy. Dziennikarze, zajmujący się tą tematyką oraz audytorzy wezmą udział w cyklu specjalnie dla nich przygotowanych konferencji. Przyjęte przepisy (i to, na ile wiernie przetłumaczono tekst dyrektywy - przyp. red.) będzie można porównać z rozwiązaniami, stosowanymi już w innych krajach Unii Europejskiej.

- Przybliżanie tej tematyki uważamy za swój obowiązek, bowiem sami dostarczamy na rynek materiały do termoizolacji budynków. Mamy nadzieję, że rozwiązania, przyjęte przez polski rząd, sprawdzą się w praktyce, a zużycie energii w sektorze nieruchomości rzeczywiście się zmniejszy - powiedział Jacek Szwoch, prezes zarządu Swisspor Polska.

Dziś budynki odpowiadają za zużycie 40 proc. energii. Jednak podczas gdy w krajach Europy Zachodniej na samo ogrzewanie wychodzi jej 50 proc., w Polsce wskaźnik ten sięga 80 proc. Do 2020 roku największy potencjał oszczędności energii i emisji CO2 będzie tkwił w budownictwie - podaje firma Schüco International Polska. Modernizacja i przemyślane projektowanie może się przyczynić do redukcji rzędu 19 proc.

Akcja jest również szansą na to, że w wymianie poglądów i informacji - którą na temat budownictwa energooszczędnego prowadzą między sobą internauci - bardziej zaczną uczestniczyć mężczyźni. Firma Xella Polska, która prowadzi badania jakościowe Internetu w tym zakresie, zauważyła, że nowymi technologiami budowlanymi coraz bardziej interesują się kobiety. W wielu przypadkach świadczy to o ich większej wiedzy merytorycznej - wynika z badań, opublikowanych w czerwcu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej