Energooszczędność w cenie

Choć został oddany do użytku w 1998 roku, w dalszym ciągu uchodzi za jeden z najnowocześniejszych budynków - nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Świadczy o tym nagroda "Trane Showcase Building Award", jaką Warszawskie Centrum Finansowe (WCF) otrzymało po dziesięciu latach eksploatacji. A to za sprawą gigantycznych oszczędności energii na systemie chłodzenia.
Przedstawiciele Trane'a oceniają je na 6 mln kWh, do tego dochodzą jeszcze oszczędności z free-coolingu. Oszczędności WCF można porównać do rocznego zapotrzebowania na energię, jakie ma 11-tysięczne miasteczko, takie jak np. Mrągowo czy Szamotuły.
Szczególnie warta uwagi wydaje się przewidywalność projektantów, którzy - wymyślając rozwiązania dla budynku - potrafili wyprzedzić swoją epokę. Mowa o amerykańskich pracowniach A. Epstein & Sons International oraz Kohn Pedersen Fox Associates. - Piętnaście lat temu hasła typu oszczędzanie energii w budynkach czy zrównoważony rozwój nie były znane, a już tym bardziej modne - mówił Michael Lamach, prezes Trane Commercial Systems (TCS) w czasie spotkania towarzyszącego wręczaniu nagrody, 19 listopada 2008 roku. Połączono je z oglądaniem rozdzielni ziębniczej w podziemiu i wież chłodniczych na dachu wieżowca.
Rozdzielnia znajduje się 7,6 m pod ziemią. Działają tu trzy agregaty wody lodowej typu CVGE, dwanaście pomp: dystrybucyjnych i skraplaczowych oraz wymiennik płytowy, który służy właśnie do free-coolingu. Jeśli temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 12oC, pompy transportują schłodzoną w wieżach wodę na wymiennik płytowy. Stąd trafia ona do budynku, tzn. można ją wykorzystywać do obniżania temperatury w pomieszczeniach. W efekcie, zimą praca agregatów chłodniczych jest zbędna. Agregaty są wypełnione ekologicznym czynnikiem chłodniczym - freonem R134a. Do jego odciągania, np. gdy zdarzy się awaria, zastosowano centralny system odzysku. Działa on czterokrotnie szybciej niż urządzenia powszechnie dostępne na rynku. Pełny ładunek freonu to blisko 500 kg.

Autor: Magdalena Stopa
Na dachu budynku
Silniki agregatów mają moc 1300 kW, dla pomp i wentylatorów chłodni wynosi ona 100 kW. Współczynnik wydajności chłodniczej systemu COP (ang. Coefficient Of Performance) kształtuje się w granicach 6. - Od kiedy jest użytkowany budynek, system chłodzenia nie wymagał modernizacji - zapewnia Jacek Micor, inżynier techniczny WCF.

Obiekt ma 143 m, jego powierzchnia całkowita wynosi 70,8 tys. mkw. Generalnym wykonawcą była firma PORR AG, zaś podwykonawcami - ELIN GmbH (roboty elektryczne) i HTG (prace mechaniczne, w tym klimatyzacja). Warszawski wieżowiec to drugi nagrodzony przez Trane wieżowiec. Jako pierwszy odznaczony został budynek w Singapurze.
"Dzięki efektywnej eksploatacji oraz regularnej i planowej konserwacji oraz wykorzystaniu ekologicznych czynników chłodzących pozwolił na osiągnięcie znacznych oszczędności. Przeprowadzane audyty energetyczne pokazały, że budynek zamiast 2600 kW energii elektrycznej pobierał jedynie 1300 kW, co przez dziesięć lat użytkowania zaowocowało oszczędnością rzędu 6 880 000 kWh. Taka ilość wystarcza do zaopatrzenia w energię elektryczną mieszkańców 10-tysięcznego miasta przez rok.", podlicza dyrektor Trane Polska.