Energomontaż-Północ dla Lotosu

2009-02-10 17:12
Energomontaż-Północ dla Lotosu
Autor: Energomontaż-Północ SA

Na zlecenie spółki Polimex Sices Polska Energomontaż-Północ zbuduje instalację hydrokrakingu (MHC) dla Grupy Lotos. Prefabrykację rurociągów oraz ich podpór (o wartości 10,5 mln zł) zlecono natomiast Energopowi - spółce zależnej Energomontażu-Północ. W sumie Grupa Energomontaż-Północ wykona roboty dla Lotosu o wartości 56 mln zł.

Energomontaż-Północ SA i Polimex Sices sp. z o.o. zawarły 9 lutego umowę na budowę instalacji hydrokrakingu dla Grupy Lotos w ramach Programu 10+ realizowanego przez gdańską rafinerię.
– Nasza oferta okazała się najlepsza. Kontrakt został podpisany przy satysfakcjonującej nas marży – to obecnie dla spółki priorytet przy składaniu wszystkich ofert – mówi Przemysław Milczarek, wiceprezes zarządu Energomontażu-Północ.

Szacunkowe wynagrodzenie Energomontażu-Północ z tytułu umowy z Polimex Sices to 45,5 mln zł netto. Ostateczna wartość wynikać będzie z rzeczywistych ilości wykonanych i potwierdzonych prac. Prace przy kontrakcie spółka rozpocznie w kwietniu bieżącego roku. Zakończenie zaplanowano na lipiec 2010.
– W ramach zlecenia wykonamy m.in. montaż aparatów i urządzeń oraz montaż rurociągów o różnych średnicach. To wysoce specjalistyczne prace, które w Polsce potrafi niewiele firm, a my mamy w nich ogromne doświadczenie. Podobne instalacje realizujemy obecnie w Orlenie i Anwilu Włocławek – tłumaczy Andrzej Orliński, wiceprezes Energomontażu-Północ.

Kontrakt na realizację całej instalacji hydrokrakingu dla Lotosu wygrał Polimex-Mostostal, a jego generalnym wykonawstwem zajmuje się Polimex Sices. Ta ostatnia spółka zleciła pod koniec stycznia firmie z Grupy Energomontażu-Północ także prefabrykację rurociągów oraz podpór rurociągów dla instalacji MHC. Wykona je Energop, za co otrzyma szacunkowe wynagrodzenie w wysokości 10,5 mln zł.
– Wybór naszej spółki zależnej do realizacji tej części kontaktu oznacza, że oferta Grupy Energomontażu-Północ jest kompletna i predestynuje nas do realizacji dużych inwestycji także w generalnym wykonawstwie – dodaje A. Orliński.

23 lutego Energomontaż-Północ opublikuje wyniki finansowe za IV kwartał 2008 roku. Zdaniem odpowiedzialnego za finanse wiceprezesa Milczarka, można spodziewać się pozytywnych rezultatów.
– Czwarty kwartał był bardzo dobry. Zakładane w budżecie na cały ubiegły rok marże, a co za tym idzie wynik netto, zostały zrealizowane. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zakończyliśmy i rozliczyliśmy już wszystkie "złe" kontrakty z wcześniejszych lat, a każdą nową umowę zawieraliśmy już przy zakładanych marżach. W 2008 roku były one znacznie lepsze niż w poprzednich latach. Dzięki temu i wynik finansowy będzie znacznie wyższy niż w 2007 roku – podsumowuje Przemysław Milczarek. Po trzech kwartałach 2008 roku Grupa Energomontażu-Północ notowała ponad 220 mln zł sprzedaży i 11,8 mln zł zysku netto. Także obecny rok zapowiada się dla Grupy Energomontażu bardzo dobrze.
– Portfel zleceń na 2009 rok wraz z podpisanymi właśnie umowami dla Lotosu wynosi ponad 300 mln zł. Jeszcze nigdy w historii i to już na początku roku nie mieliśmy zapewnionej tak dużej sprzedaży – dodaje wiceprezes.

Energomontaż-Północ dla Lotosu
Autor: Energomontaż-Północ SA
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej