Energia z atomu na Kongresie Elektryki Polskiej

2009-09-04 11:00
I Kongres Elektryki Polskiej (2 września 2009, Warszawa)
Autor: Ministerstwo Infrastruktury I Kongres Elektryki Polskiej (2 września 2009, Warszawa).

"Chcemy, aby w przyszłości polskie elektrownie atomowe spełniały wszystkie międzynarodowe wymogi bezpieczeństwa, a nowoczesne prawo sprzyjało budowie kolejnych instalacji jądrowych" – powiedziała Hanna Trojanowska, wiceminister gospodarki, podczas I Kongresu Elektryki Polskiej.

Wiceminister omówiła główne założenia Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, przygotowywanego w Ministerstwie Gospodarki.
– Przede wszystkim musimy określić pożądany zakres rozwoju polskiej energetyki atomowej, a następnie wskazać niezbędne działania, które nas do tego celu doprowadzą – mówiła wiceminister Hanna Trojanowska.
Równie ważne jest oszacowanie kosztów finansowych, społecznych i środowiskowych rozwoju krajowej energetyki jądrowej.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki przypomniała, że 11 sierpnia br. rząd przyjął "Ramowy harmonogram działań na rzecz energetyki jądrowej".
– Obejmuje on cztery etapy: opracowanie do 31 grudnia 2010 r. "Programu Polskiej Energetyki Jądrowej". Do końca 2013 r. powinniśmy ustalić lokalizację elektrowni atomowej i zawrzeć kontrakt na jej budowę – wyjaśniała wiceminister. – Trzeci etap, planowany na 2014-2015 r. zakończy się wykonaniem projektu technicznego i uzyskaniem wymaganych uprawnień. Ostatnia faza to budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Zakładamy, że będą to lata 2016-2020.

W dyskusji wziął także udział prof. dr hab. Zdzisław Celiński z Politechniki Warszawskiej, który przedstawił m.in. korzyści, płynące z wdrożenia energetyki atomowej w naszym kraju.
– Jedną z nich jest koszt produkcji energii elektrycznej. Już dzisiaj cena energii z elektrowni jądrowej jest tańsza niż z węglowej. W przyszłości różnica ta jeszcze wzrośnie - zapewniał.
Profesor Celiński przekonywał, że paliwo jądrowe lepiej wpływa na bezpieczeństwo energetyczne kraju niż energia produkowana z paliw gazowych i węglowych.
– Gwarantuje to m.in. otwarty rynek surowców i możliwość wieloletnich zapasów – podsumował.

Debata odbyła się 2 września br. na Politechnice Warszawskiej.


Kongres Elektryki Polskiej został zorganizowany przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP), który w tym roku obchodzi jubileusz 90-lecia istnienia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany