Energetyka jądrowa – nowy kierunek na UW
Energetyka jądrowa na świecie przeżywa renesans. Oprócz 50 obecnie budowanych reaktorów jądrowych, zaplanowano już inwestycje w 136 kolejnych. Do energii z atomu wracają m.in. Wielka Brytania, Włochy, Słowacja i Szwecja, a programy jądrowe z powodzeniem są realizowane w Rumunii i Bułgarii. Zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie rośnie. I dlatego Wydziały Chemii i Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego otwierają wspólnie nowy makrokierunek studiów: Energetyka i Chemia Jądrowa.
– Naszą ofertę adresujemy do tych kandydatów, którzy interesują się naukami przyrodniczymi, a jednocześnie chcieliby pracować w dynamicznie rozwijającej się gałęzi gospodarki – powiedział dr Przemysław Olbratowski, pełnomocnik Dziekana Wydziału Fizyki, podczas spotkania z kadrą i studentami Uniwersytetu Warszawskiego,1 marca br.
Nowy kierunek studiów ma kształcić specjalistów o gruntownej wiedzy na temat kluczowych zagadnień energetyki jądrowej, od podstaw fizycznych aż po aspekty ekologiczne i społeczne. Studia I stopnia rozpoczną się w roku akademickim 2011/12, otwarcie studiów II stopnia zaplanowano na rok następny.
Zobacz koniecznie: Elektrownie jądrowe w Polsce - propozycje lokalizacji
Uruchomienie kierunków o tematyce jądrowej zapowiadają kolejne uczelnie, m.in. Politechnika Wrocławska.
- Kształcenie kadr i propagowanie wiedzy o energii atomowej to niezwykle ważne elementy Programu Polskiej Energetyki Jądrowej - zapewniała, obecna na spotkaniu, Hanna Trojanowska, wiceminister gospodarki i pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej.
Program Polskiej Energetyki Jądrowej zostanie przygotowany do końca 2010 r. W pierwszym etapie resort gospodarki dostosuje przepisy regulujące funkcjonowanie sektora jądrowego oraz przygotuje wskazania lokalizacyjne pod przyszłe elektrownie.
W listopadzie 2009 r. Polska zawarła umowę z francuską Komisją Energii Atomowej (AFNI) na szkolenie tzw. edukatorów.
- W ramach umowy 20 pracowników polskich uczelni wyższych odbyło szkolenie we Francuskiej Międzynarodowej Agencji Jądrowej. Zdobytą wiedzę będą następnie przekazywać polskim studentom uczelni wyższych – wyjaśniała wiceminister. W najbliższych miesiącach zostanie zrealizowany drugi etap szkolenia.
Zobacz koniecznie: Środki na energetykę jądrową
- Mamy świadomość, że bez akceptacji społecznej nie da się w Polsce wdrożyć energetyki jądrowej – mówiła pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej. – Brak wiedzy skutkuje lękiem wyrażanym sprzeciwem wobec budowy elektrowni lub składowiska odpadów radioaktywnych. Dlatego też obecnie zależy nam szczególnie na propagowaniu wiedzy i rzetelnych informacji na temat energetyki jądrowej.
Jak wynika z badań CBOS przeprowadzonych we wrześniu 2009 r. poparcie Polaków dla energetyki jądrowej systematycznie wzrasta i sięga 50%. Niestety aż 80% respondowanych przyznaje, że nie wie nic konkretnego o tej technologii. Jeszcze w tym roku Ministerstwo Gospodarki rozpocznie ogólnopolską kampanię informacyjno-edukacyjną na temat energetyki jądrowej.