Energa: ruszył przetarg na budowę elektrowni w Ostrołęce
Grupa Energa ogłosiła przetarg na wyłonienie wykonawcy budowy elektrowni w Ostrołęce. Elektrownia będzie węglowym blokiem energetycznym. Energa zakłada, że budowa ruszy w połowie 2012 roku.
Autor: Energa SA
Elektrownia
Grupa Energa 20 września ogłosiła przetarg na wyłonienie wykonawcy budowy elektrowni w Ostrołęce. Ogłoszenie przetargu na wyłonienie głównego wykonawcy budowy, jest ostatnią procedurą formalną, niezbędną do rozpoczęcia realizacji budowy "pod klucz". Grupa Energa ma już wszystkie wymagane pozwolenia na rozpoczęcie budowy oraz większość umów związanych z przyszłą eksploatacją elektrowni w Ostrołęce. Oprócz pozwolenia na budowę inwestycja posiada m.in. umowę przyłączeniową z Polskimi Sieciami Energetycznymi (PSE), które określiły harmonogram rozbudowy sieci przesyłowej w północno-wschodniej Polsce - koniecznej do przyłączenia elektrowni do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i gwarantuje wyprowadzenie mocy z nowego bloku.
Dzięki umowie zawartej z kopalnią LW Bogdanka elektrownia w Ostrołęce, ma już zapewnione dostawy węgla na 20 lat. Elektorwnia posiada także zezwolenie na udział w systemie handlu emisjami CO2.
Termin składania propozycji przetargowych, o dopuszczenie do udziału w postępowaniu mija 18 listopada 2011 roku. Elektrownia Ostrołęka ogłosiła również przetarg na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu przy realizacji inwestycji.
Elektrownia w Ostrołęce
Budowa nowego bloku o mocy około 1000 MW z punktu widzenia Krajowego Systemu Elektroenergetycznego jest inwestycja strategiczną. Paliwem produkcyjnym nowej elektorowni będzie węgiel kamienny z dodtakiem biopaliwa. Elektrownia ma zostać oddana do użytku na przełomie 2016 i 2017 roku. By wyprowadzić moc z budowanego bloku elektrowni Ostrołęka, niezbędna jest rozbudowa sieci przesyłowej o mocy 400 kV, w pólnocno-wschodniej Polsce.
PSE Operator przebuduje w tym celu linie energetyczne z Ostrołęki w kierunku Olsztyna i Stanisławowa oraz przystosuje je do pracy na napięciu 400 kV. Aktualnie na placu budowy trwają prace związane z przygotowaniem terenu pod budowę, w tym połączeń drogowych, rurociągowych i kablowych nowego obiektu. PSE Operator kontynuuje zgodnie z planem prace związane z przyłączeniem nowego bloku energetycznego. Koszty inwestycji szacowane są na 6-7 mld złotych.
- Moc elektryczna nowego bloku będzie wynosić 850 - 1000 MW. Zależy nam, aby w Ostrołęce powstał duży, węglowy blok energetyczny, który jednocześnie będzie najbardziej efektywny ekonomicznie. Chcemy mieć nową jednostkę wytwórczą, wykorzystującą dostępne tam paliwo i wsparcie w zakresie przydziału uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Zmieniająca się sytuacja na rynku sprawiła, że podjęliśmy działania w celu zoptymalizowania parametrów inwestycji i zachowania maksimum konkurencyjności w każdym kontraktowanym obszarze. Głównym parametrem oceny propozycji przetargowych będzie poziom zdyskontowanych strumieni pieniężnych liczony na megawat mocy bloku, czyli de facto efektywność megawata zainstalowanej mocy. - mówi Mirosław Bieliński, prezes ENERGA SA.