Elektrownia Rybnik: Alstom wyposaży nowy blok energetyczny

2011-12-06 11:31
elektrownia w Ostrołęce
Autor: Energa SA Elektrownia

Elektrownia Rybnik podpisała kontrakt z firmą Alstom, na wyposażenie bloku energetycznego, który powstaje w Rybniku. W ramach umowy, Alstom dostarczy kotłownię oraz maszynownię. Wartość kontraktu opiewa na 900 mln euro. Obiekt ma zostać uruchomiony w 2017 roku.

Elektrownia w Rybniku buduje nowy blok energetyczny o mocy 900 MW, który będzie opalany węglem kamiennym.

W ramach inwestycji Elektrownia podpisała kontrakt ze spółką Alstom na wyposażenie nowego bloku w kotłownię i maszynownię.

Przeczytaj również: Pierwsza w Polsce elektrownia atomowa: PGE chce budować na Pomorzu

Jakie prace wykona Alstom?

Zakres prac realizowanych przez Alstom obejmuje dostawę kotła oraz systemu nawęglania do budowanego bloku. Ponadto, wykonawca zaopatrzy inwestycję w maszynownię w tzw. turbinę parową, generator oraz inne niezbędne urządzenia. Projekt będzie realizowany dwuetapowo.
W pierwszej fazie inwestycji zostaną zrealizowane prace projektowe oraz wszystkie niezbędne czynności, które są wymagane do uzyskania niezbędnych pozwoleń.

Nowa elektrownia węglowa w Rybniku - opis inwestycji

Elektorwnia węglowa w Rybniku docelowo pozwoli sprostać dynamicznie rosnącemu zapotrzebowaniu na energię w kraju (ok. 3 proc. w skali roku), w kotekście wycofania z eksploatacji najstarszych mocy wytwórczych po 2016 roku, w zwiazku z nowymi dyrektywamii śrdowiskowymi.
Inwestycja ma zastapić cztery bloki energetyczne istniejącej elektrowni Rybnik.
Nowa elektrownia będzie innowacyjna ze względu na parametry nadkrytyczne, tzn. próba uzyskania najwyższej sprawności wytwarzania: 45 proc. Wybudowany blok będzie charakteryzował się współspalaniem biomasy z węglem. Technologia ta pozwoli wyprodukować 10 proc. energii zielonej i zmniejszyć emisję Co2 o ok. 30 proc., w porównaniu do standardowych bloków węglowych.
W efekcie inwestycja pozwoli wytwarzać bardziej konkurencyjną energię z loklanego węgla oraz zmniejszyć emisję Co2 nawet o milion ton rocznie. Inwestycja o wartości 1,8 mld euro ma zostać uruchomiona w 2017 roku. Warto zaznaczyć, że w trakcie trwającej sześć lat budowy, zatrudnienie znajdzie ponad 20 tys. osób. Rybnicka inwestycja ma wzmocnić rozwój projektów konwencjonalnych bloków energetycznych z zastosowaniem innowacyjnych technologii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej