Elektrownia Rybnik: Alstom wyposaży nowy blok energetyczny

2011-12-06 11:31
elektrownia w Ostrołęce
Autor: Energa SA Elektrownia

Elektrownia Rybnik podpisała kontrakt z firmą Alstom, na wyposażenie bloku energetycznego, który powstaje w Rybniku. W ramach umowy, Alstom dostarczy kotłownię oraz maszynownię. Wartość kontraktu opiewa na 900 mln euro. Obiekt ma zostać uruchomiony w 2017 roku.

Elektrownia w Rybniku buduje nowy blok energetyczny o mocy 900 MW, który będzie opalany węglem kamiennym.

W ramach inwestycji Elektrownia podpisała kontrakt ze spółką Alstom na wyposażenie nowego bloku w kotłownię i maszynownię.

Przeczytaj również: Pierwsza w Polsce elektrownia atomowa: PGE chce budować na Pomorzu

Jakie prace wykona Alstom?

Zakres prac realizowanych przez Alstom obejmuje dostawę kotła oraz systemu nawęglania do budowanego bloku. Ponadto, wykonawca zaopatrzy inwestycję w maszynownię w tzw. turbinę parową, generator oraz inne niezbędne urządzenia. Projekt będzie realizowany dwuetapowo.
W pierwszej fazie inwestycji zostaną zrealizowane prace projektowe oraz wszystkie niezbędne czynności, które są wymagane do uzyskania niezbędnych pozwoleń.

Nowa elektrownia węglowa w Rybniku - opis inwestycji

Elektorwnia węglowa w Rybniku docelowo pozwoli sprostać dynamicznie rosnącemu zapotrzebowaniu na energię w kraju (ok. 3 proc. w skali roku), w kotekście wycofania z eksploatacji najstarszych mocy wytwórczych po 2016 roku, w zwiazku z nowymi dyrektywamii śrdowiskowymi.
Inwestycja ma zastapić cztery bloki energetyczne istniejącej elektrowni Rybnik.
Nowa elektrownia będzie innowacyjna ze względu na parametry nadkrytyczne, tzn. próba uzyskania najwyższej sprawności wytwarzania: 45 proc. Wybudowany blok będzie charakteryzował się współspalaniem biomasy z węglem. Technologia ta pozwoli wyprodukować 10 proc. energii zielonej i zmniejszyć emisję Co2 o ok. 30 proc., w porównaniu do standardowych bloków węglowych.
W efekcie inwestycja pozwoli wytwarzać bardziej konkurencyjną energię z loklanego węgla oraz zmniejszyć emisję Co2 nawet o milion ton rocznie. Inwestycja o wartości 1,8 mld euro ma zostać uruchomiona w 2017 roku. Warto zaznaczyć, że w trakcie trwającej sześć lat budowy, zatrudnienie znajdzie ponad 20 tys. osób. Rybnicka inwestycja ma wzmocnić rozwój projektów konwencjonalnych bloków energetycznych z zastosowaniem innowacyjnych technologii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany