EkoKLINKIER wraca na rynek

2008-06-06 11:30
EkoKLINKIER wraca na rynek
Autor: TOP PR Lublin EkoKLINKIER wraca na rynek

Cegły klinkierowe z EkoKLINKIERu, znane z kolorystyki tzw. "barw ziemi", od roku były niemal niedostępne w szerokiej ofercie handlowej. To wynik pożaru, do jakiego doszło w zakładzie we wrześniu 2007 roku. Ale już wkrótce - jesienią 2008 roku - firma zapowiada powrót swoich wyrobów na rynek.

Ogień strawił blisko jedną trzecią hali produkcyjnej liczącej 275 metrów długości. W tym, niemal całkowitemu zniszczeniu uległy kluczowe linie formowania i suszenia cegieł. Uszkodzony został piec tunelowy. Straty firmy oszacowano na ok. 20 mln złotych. Obecnie zakład jest w trakcie odbudowy. Przechodzi też gruntowną modernizację.

"Dość szybko uporaliśmy się ze wstępnymi pracami zabezpieczającymi konstrukcję budynku oraz niezbędnymi formalnościami prawnymi. Oprócz odbudowy hali, konieczna była jednak całkiem nowa dokumentacja techniczna linii produkcyjnej. Przygotowywali ją Francuzi z firmą Occidental Industries Paris, która uruchamiała nam produkcję klinkieru i jest właścicielem licencji. Nie będę ukrywał, iż w zaistniałej sytuacji postanowiliśmy również gruntownie zmodernizować linię technologiczną oraz park maszynowy w zakładzie, tak by spełniały one wymogi najbardziej nowoczesnych standardów i obecnego poziomu rozwiązań technicznych. To niestety wymaga czasu. Czekaliśmy na nowatorskie rozwiązania, a maszyn do produkcji nie można kupić w sklepie. Trzeba je zamówić i czekać na ich powstanie. Wręcz liczymy jednak na najwyższą dziś możliwą, nową jakość naszych wyrobów klinkierowych" - informuje Leszek Szabat, szef ZCB.

Zakład Ceramiki Budowlanej EkoKLINKIER należy do kopalni Lubelski Węgiel Bogdanka SA. W procesie wytwórczym cegieł EkoKLINKIER-u wykorzystywany jest ceramiczny łupek wydobywany m.in. z lubelskich pokładów węgla. To on, w połączeniu z unikalną w świecie technologią, pozwala produkować cegły w oryginalnej kolorystyce tzw. barw ziemi - od jasno-piaskowych, przez żółte, miodowe i ciemno-miodowe gamy. Wszystkie z nich oferowane były również w kolekcjach  umożliwiających łączenie ich w oryginalną harmonię stonowanej ze sobą kolorystyki pastelowych elewacji. 

EkoKLINKIER, jak się szacuje, osiągał dotychczas ok. 10% udział w segmencie producentów ceramiki elewacyjnej. LW Bogdanka, właściciel zakładu nie obciąży jednak swoich wyników finansowych kosztami powstałymi w skutek pożaru. Całość prac odtworzeniowych i modernizacyjnych EkoKLINKIERu finansowana jest z ubezpieczenia wypłaconego przez TUiR WARTA.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej