Egzaminy na uprawnienia budowlane rozpoczęte

2009-12-01 13:15
Egzaminy na uprawnienia budowlane
Autor: PIIB Egzaminy na uprawnienia budowlane

Testem pisemnym rozpoczęła się 27 listopada we wszystkich izbach okręgowych w całej Polsce, jesienna sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane. Krajowa Komisja Kwalifikacyjna przygotowała na jesienną sesję 100 rodzajów testów pisemnych (w ubiegłym roku 103), obejmujących tematycznie 9 specjalności budowlanych.

Przypomnijmy, że rodzaje specjalności określa Prawo budowlane (art. 14, p.1) i są: 
-architektoniczna; 
-konstrukcyjno-budowlana; 
-drogowa; 
- mostowa; 
- kolejowa; 
- wyburzeniowa; 
- telekomunikacyjna; 
- instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych; 
- instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.

Największym zainteresowaniem cieszą się uprawnienia budowlane w branży konstrukcyjno-budowlanej oraz instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych oraz elektrycznych. Do egzaminów przystąpiło blisko 2400 zainteresowanych osób w kraju. Obserwowany jest wzrost liczby osób chcących zdobyć uprawnienia w porównaniu do sesji wiosennej. Na przykład w izbie wielkopolskiej do egzaminu zostało dopuszczonych 234 osoby, w warmińsko-mazurskiej - 130, lubelskiej - 173, dolnośląskiej - 267. < /br>Wszyscy, którym uda się pozytywnie zdać test przystąpią do egzaminu ustnego. W większości okręgowych izb odbędą się one na początku grudnia.

Osoby, które pomyślnie zdadzą test pisemny i egzamin ustny wraz z otrzymaniem uprawnień złożą ślubowanie. Rocznie nadawanych jest ok. 4 tys. nowych uprawnień budowlanych w całym kraju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej