Egzaminy na uprawnienia budowlane rozpoczęte

2009-12-01 13:15
Egzaminy na uprawnienia budowlane
Autor: PIIB Egzaminy na uprawnienia budowlane

Testem pisemnym rozpoczęła się 27 listopada we wszystkich izbach okręgowych w całej Polsce, jesienna sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane. Krajowa Komisja Kwalifikacyjna przygotowała na jesienną sesję 100 rodzajów testów pisemnych (w ubiegłym roku 103), obejmujących tematycznie 9 specjalności budowlanych.

Przypomnijmy, że rodzaje specjalności określa Prawo budowlane (art. 14, p.1) i są: 
-architektoniczna; 
-konstrukcyjno-budowlana; 
-drogowa; 
- mostowa; 
- kolejowa; 
- wyburzeniowa; 
- telekomunikacyjna; 
- instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych; 
- instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.

Największym zainteresowaniem cieszą się uprawnienia budowlane w branży konstrukcyjno-budowlanej oraz instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych oraz elektrycznych. Do egzaminów przystąpiło blisko 2400 zainteresowanych osób w kraju. Obserwowany jest wzrost liczby osób chcących zdobyć uprawnienia w porównaniu do sesji wiosennej. Na przykład w izbie wielkopolskiej do egzaminu zostało dopuszczonych 234 osoby, w warmińsko-mazurskiej - 130, lubelskiej - 173, dolnośląskiej - 267. < /br>Wszyscy, którym uda się pozytywnie zdać test przystąpią do egzaminu ustnego. W większości okręgowych izb odbędą się one na początku grudnia.

Osoby, które pomyślnie zdadzą test pisemny i egzamin ustny wraz z otrzymaniem uprawnień złożą ślubowanie. Rocznie nadawanych jest ok. 4 tys. nowych uprawnień budowlanych w całym kraju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej