Edukacja - Zatrudnienie - Gospodarka: wzajemne korzyści
Już 19 stycznia 2010 r., w warszawskim hotelu Hyatt, odbędzie się " V-th Annual Outsourcing Forum - Poland as European Knowledge Process Outsourcing Center". Jak zapewniają organizatorzy - Roadshow Polska we współpracy z Ernst &Young, Forbes i przy wsparciu PAIiIZ i KIG - konferencja ta, jako platforma wymiany cennych uwag oraz poglądów, a także miejsce nawiązania ciekawych kontaktów biznesowych ma szansę przycznić się do napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do sektora BPO.
"Polska w ostatnim czasie zyskała na świecie dobra opinię w odniesieniu do inwestycji BPO. O ile z strony administracyjnej nie ma szczególnych utrudnień, rozwój BPO może utrudniać brak ścisłej współpracy pomiędzy przemysłem a uczelniami. Przedsiębiorstwa chętnie skorzystałyby z takiej możliwości współpracy, jednak inicjatywa uczelni w tej dziedzinie jest bardzo słaba. Z pewnością dla obu stron docelowo utworzenie tzw. klustra przemysłowego byłoby niezwykle korzystne, szczególnie dla innowacyjności. Inicjatywa w tej dziedzinie powinna wypłynąć zarówno z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jak i samych uczelni. Wyczerpuje się rynek specjalistów znających biegle minimum 1-2 języki obce. Dobrym rozwiązaniem byłoby przyznawanie studentom lub uczelniom grantów za rozbudowany program nauki języków i częstsze wysyłanie studentów na praktyki lub studia zagraniczne. Z takich grantów mogłyby skorzystać również przedsiębiorstwa, które zainwestują w rozwój językowy studentów niższych lat, którzy później staną się pracownikami tej firmy" - Konrad Pokutycki, prezes BSH.
"Głównymi barierami rozwoju outsourcingu w Polsce z punktu widzenia polskich firm, które potencjalnie mogą wdrażać te rozwiązania u siebie są: niska świadomość mechanizmów i korzyści wynikających z wdrożenia rozwiązań outsourcingowych - spowodowana głównie relatywną nowością tego rodzaju rozwiązań na rynku, brak standaryzacji procesów biznesowych w firmach oraz słaby poziom rozwoju outsourcingu w krajach położonych blisko Polski (nearshoring), które oferowałyby rozwiązania jeszcze bardziej efektywne z punktu widzenia kosztów" - Robert Kos z zarządu Cursor SA.
"Wiele polskich firm, zwłaszcza dużych koncernów traci szanse skorzystania z benefitów outsourcingu, bowiem ewentualne przekazanie procesów do zewnętrznego dostawcy jest blokowane przez Związki Zawodowe. Ponadto ustawa o rachunkowości nie jest dostosowana do outsourcingu usług księgowych" – Łukasz Gajewski, prezes Target BPO.
"Kluczową kwestią jest dostępność i jakość kapitału ludzkiego. Wszelkie rankingi i tytuły cieszą, ale by outsourcing mógł się rozwijać potrzeba konkretnych działań i stałej obserwacji rynku. Dlatego Kraków postawił na bezpośrednie relacje z biznesem i budowanie platformy współpracy. Stawiamy na talenty, zachęcając młodych ludzi do związania swojej kariery zawodowej właśnie z branżą usługową. Od zawsze jesteśmy otwarci też na rzetelną dyskusję dlatego z końcem 2009 r. powołaliśmy w mieście Krakowskie Forum Liderów Biznesu BPO, IT i R&D, którego głównym obszarem działań jest wyrażanie opinii środowiska firm i ekspertów z dziedziny szeroko rozumianych usług dla biznesu oraz podejmowanie wspólnych przedsięwzięć, wykorzystujących potencjał gospodarczy Krakowa i służących ustawicznemu rozwojowi miasta jako nowoczesnego i innowacyjnego centrum usługowego" - Monika Piątkowska, pełnomocnik Prezydenta Miasta Kraków. |
Podczas konferencji, po raz pierwszy odbędzie się debata z udziałem przedstawicieli rządu, samorządów, uczelni i branży outsourcingowej o barierach rozwoju BPO (business process outsourcing) w Polsce. Jej celem będzie odpowiedź na pytanie: czy Polska ma szansę zostać europejskim centrum usług? Dyskusja będzie miała miejsce na specjalnie przygotowanej multimedialnej scenie w kształcie czworoboku.
- Przy korzystnym otoczeniu prawnym i wsparciu rządu w perspektywie kilku lat Polska ma szansę podwoić z 40 do 80 tys. liczbę pracowników w tym sektorze gospodarki. Jesteśmy więksi niż kraje regionu, mamy więcej ludności, a to się przekłada na nasz potencjał: silne ośrodki akademickie (2 mln studentów) i rosnącą reputację polskiej kadry. Dlatego niezbędne jest przyciąganie i udoskonalanie nowych technologii, zwłaszcza zagranicznych ośrodków naukowo-badawczych. Ważne jest swpieranie współpracy biznesu i nauki, rozwój edukacji, a szczególnie kierunków technicznych. To pozwoli zbudować konkurencyjność polskiej gospodarki na fundamentach wiedzy i zaawansowanej technologii - zapewnia Marcin Kaszuba, ekspert Ernst & Young. - Jesteśmy skazani na rywalizację w tej dziedzinie, Unia będzie się przecież powiększać o nowe państwa, a rozwój Wspólnoty Europejskiej podnosi nam poprzeczkęWedług kryzys dla outsourcingu wydaje się być wręcz sprzymierzeńcem.
- Jeśli inwestorzy otrzymają większe wsparcie, niż w przeciągu ostatnich kilku lat, Polska ma szansę stać się rajem usługowym w Europie. W inwestycjach coraz większą rolę będzie odgrywał Knowledge Process Outsourcing – i tu widzę szczególnie dużą szansę dla naszego kraju. Outsourcing ma ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki, ponieważ w dużym stopniu wpływa na wzrost miejsc pracy, co w dobie zwiększonego bezrobocia ma niebagatelne znaczenie – uważa Eva Krisztina Aboo, prezes Roadshow Polska.
Gościem specjalnym V forum będzie Anupam Prakash z HEWITT Associates India, który zaprezentuje model gospodarki opartej na wiedzy. Eksperci postarają się znaleźć odpowiedź na pytania o polskie perspektywy rozwoju branży BPO i inwestycji w knowledge process outsourcing (KPO). Kolejny gość konferencji - Jim Costello, prezes Southwestern - przedstawi model outsourcingu funkcji państwa na przykładzie Irlandii. Na ten temat wypowiadać się będzie także Piotr Ciżkowicz - dyrektor Programu Sprawnego Państwa Ernst & Young. W roli komentatora tej części konferencji wystąpi gość honorowy Andrzej Olechowski.
Na zakończenie forum Kazimierz Krupa, redaktor naczelny miesięcznika Forbes wręczy inwestorom zagranicznym nagrody za: największą inwestycję BPO pod względem ilości zatrudnionych, innowacyjność, najdynamiczniejszy wzrost zatrudnienia oraz za decyzję o wyborze "nieodkrytej" lokalizacji.
W trakcie konferencji będzie możliwość przeprowadzenia indywidualnych spotkań z konsultantami Ernst & Young, podczas których firmy zainteresowane uzyskaniem dofinansowania przyszłych inwestycji będą mogły uzyskać wszelkie informacje w tym zakresie.
Szczegółowe informacje na temat forum www.roadshowpolska.pl
email: [email protected], [email protected]
tel : 22 498 92 77, 22 357 09 77
Sponsorami / Partnerami wydarzenia prócz wyżej wymienionych są: NEO BPO, Szczecin, Fraikin,OSG Record Management oraz Poznań, Kraków, Lublin, Gdańsk i BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.