Edukacja - Zatrudnienie - Gospodarka: wzajemne korzyści

2010-01-13 12:09
Edukacja - Zatrudnienie - Gospodarka: wzajemne korzyści
Autor: brak danych

Już 19 stycznia 2010 r., w warszawskim hotelu Hyatt, odbędzie się " V-th Annual Outsourcing Forum - Poland as European Knowledge Process Outsourcing Center". Jak zapewniają organizatorzy - Roadshow Polska we współpracy z Ernst &Young, Forbes i przy wsparciu PAIiIZ i KIG - konferencja ta, jako platforma wymiany cennych uwag oraz poglądów, a także miejsce nawiązania ciekawych kontaktów biznesowych ma szansę przycznić się do napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do sektora BPO.

"Polska w ostatnim czasie zyskała na świecie dobra opinię w odniesieniu do inwestycji BPO. O ile z strony administracyjnej nie ma szczególnych utrudnień, rozwój BPO może utrudniać brak ścisłej współpracy pomiędzy przemysłem a uczelniami. Przedsiębiorstwa chętnie skorzystałyby z takiej możliwości współpracy, jednak inicjatywa uczelni w tej dziedzinie jest bardzo słaba. Z pewnością dla obu stron docelowo utworzenie tzw. klustra przemysłowego byłoby niezwykle korzystne, szczególnie dla innowacyjności. Inicjatywa w tej dziedzinie powinna wypłynąć zarówno z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jak i samych uczelni. Wyczerpuje się rynek specjalistów znających biegle minimum 1-2 języki obce. Dobrym rozwiązaniem byłoby przyznawanie studentom lub uczelniom grantów za rozbudowany program nauki języków i częstsze wysyłanie studentów na praktyki lub studia zagraniczne. Z takich grantów mogłyby skorzystać również przedsiębiorstwa, które zainwestują w rozwój językowy studentów niższych lat, którzy później staną się pracownikami tej firmy" - Konrad Pokutycki, prezes BSH.

 

 

"Głównymi barierami rozwoju outsourcingu w Polsce z punktu widzenia polskich firm, które potencjalnie mogą wdrażać te rozwiązania u siebie są: niska świadomość mechanizmów i korzyści wynikających z wdrożenia rozwiązań outsourcingowych - spowodowana głównie relatywną nowością tego rodzaju rozwiązań na rynku, brak standaryzacji procesów biznesowych w firmach oraz słaby poziom rozwoju outsourcingu w krajach położonych blisko Polski (nearshoring), które oferowałyby rozwiązania jeszcze bardziej efektywne z punktu widzenia kosztów" - Robert Kos z zarządu Cursor SA.

 

 

"Wiele polskich firm, zwłaszcza dużych koncernów traci szanse skorzystania z benefitów outsourcingu, bowiem ewentualne przekazanie procesów do zewnętrznego dostawcy jest blokowane przez Związki Zawodowe. Ponadto ustawa o rachunkowości nie jest dostosowana do outsourcingu usług księgowych" – Łukasz Gajewski, prezes Target BPO.

 

"Kluczową kwestią jest dostępność i jakość kapitału ludzkiego. Wszelkie rankingi i tytuły cieszą, ale by outsourcing mógł się rozwijać potrzeba konkretnych działań i stałej obserwacji rynku. Dlatego Kraków postawił na bezpośrednie relacje z biznesem i budowanie platformy współpracy. Stawiamy na talenty, zachęcając młodych ludzi do związania swojej kariery zawodowej właśnie z branżą usługową. Od zawsze jesteśmy otwarci też na rzetelną dyskusję dlatego z końcem 2009 r. powołaliśmy w mieście Krakowskie Forum Liderów Biznesu BPO, IT i R&D, którego głównym obszarem działań jest wyrażanie opinii środowiska firm i ekspertów z dziedziny szeroko rozumianych usług dla biznesu oraz podejmowanie wspólnych przedsięwzięć, wykorzystujących potencjał gospodarczy Krakowa i służących ustawicznemu rozwojowi miasta jako nowoczesnego i innowacyjnego centrum usługowego" - Monika Piątkowska, pełnomocnik Prezydenta Miasta Kraków.

Podczas konferencji, po raz pierwszy odbędzie się debata z udziałem przedstawicieli rządu, samorządów, uczelni i branży outsourcingowej o barierach rozwoju BPO (business process outsourcing) w Polsce. Jej celem będzie odpowiedź na pytanie: czy Polska ma szansę zostać europejskim centrum usług? Dyskusja będzie miała miejsce na specjalnie przygotowanej multimedialnej scenie w kształcie czworoboku.

- Przy korzystnym otoczeniu prawnym i wsparciu rządu w perspektywie kilku lat Polska ma szansę podwoić z 40 do 80 tys. liczbę pracowników w tym sektorze gospodarki. Jesteśmy więksi niż kraje regionu, mamy więcej ludności, a to się przekłada na nasz potencjał: silne ośrodki akademickie (2 mln studentów) i rosnącą reputację polskiej kadry. Dlatego niezbędne jest przyciąganie i udoskonalanie nowych technologii, zwłaszcza zagranicznych ośrodków naukowo-badawczych. Ważne jest swpieranie współpracy biznesu i nauki, rozwój edukacji, a szczególnie kierunków technicznych. To pozwoli zbudować konkurencyjność polskiej gospodarki na fundamentach wiedzy i zaawansowanej technologii - zapewnia Marcin Kaszuba, ekspert Ernst & Young. - Jesteśmy skazani na rywalizację w tej dziedzinie, Unia będzie się przecież powiększać o nowe państwa, a rozwój Wspólnoty Europejskiej podnosi nam poprzeczkęWedług kryzys dla outsourcingu wydaje się być wręcz sprzymierzeńcem.

- Jeśli inwestorzy otrzymają większe wsparcie, niż w przeciągu ostatnich kilku lat, Polska ma szansę stać się rajem usługowym w Europie. W inwestycjach coraz większą rolę będzie odgrywał Knowledge Process Outsourcing – i tu widzę szczególnie dużą szansę dla naszego kraju. Outsourcing ma ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki, ponieważ w dużym stopniu wpływa na wzrost miejsc pracy, co w dobie zwiększonego bezrobocia ma niebagatelne znaczenie – uważa Eva Krisztina Aboo, prezes Roadshow Polska.

Gościem specjalnym V forum będzie Anupam Prakash z HEWITT Associates India, który zaprezentuje model gospodarki opartej na wiedzy. Eksperci postarają się znaleźć odpowiedź na pytania o polskie perspektywy rozwoju branży BPO i inwestycji w knowledge process outsourcing (KPO). Kolejny gość konferencji - Jim Costello, prezes Southwestern - przedstawi model outsourcingu funkcji państwa na przykładzie Irlandii. Na ten temat wypowiadać się będzie także Piotr Ciżkowicz - dyrektor Programu Sprawnego Państwa Ernst & Young. W roli komentatora tej części konferencji wystąpi gość honorowy Andrzej Olechowski.

Na zakończenie forum Kazimierz Krupa, redaktor naczelny miesięcznika Forbes wręczy inwestorom zagranicznym nagrody za: największą inwestycję BPO pod względem ilości zatrudnionych, innowacyjność, najdynamiczniejszy wzrost zatrudnienia oraz za decyzję o wyborze "nieodkrytej" lokalizacji.

W trakcie konferencji będzie możliwość przeprowadzenia indywidualnych spotkań z konsultantami Ernst & Young, podczas których firmy zainteresowane uzyskaniem dofinansowania przyszłych inwestycji będą mogły uzyskać wszelkie informacje w tym zakresie.

PROGRAM

Szczegółowe informacje na temat forum www.roadshowpolska.pl
email: info@roadshowpolska.pl, conferences@roadshowpolska.pl
tel : 22 498 92 77, 22 357 09 77


Sponsorami / Partnerami wydarzenia prócz wyżej wymienionych są: NEO BPO, Szczecin, Fraikin,OSG Record Management oraz Poznań, Kraków, Lublin, Gdańsk i BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej