Ecoren szuka wykonawcy instalacji
Ruszył kolejny etap realizacji przemysłowej instalacji do oczyszczania siarczanu niklu w KGHM Ecoren. Firma ogłosiła właśnie przetarg nieograniczony na budowę obiektów instalacji i estakady technologicznej, przeprowadzenie rozruchu energomechanicznego oraz udział w rozruchu technologicznym.
Planowa instalacja jest ważnym elementem strategii firmy w zakresie zagospodarowywania odpadów przemysłowych w Zagłębiu Miedziowym. Ecoren produkuje już ren z hutniczych ścieków i kruszywa drogowe z żużlu pomiedziowego, odzyskuje miedź i srebro z wymurówek hutniczych.
Siarczan niklu odzyskiwany jest w Hucie Miedzi Głogów i Hucie Miedzi Legnica z elektrolitu - w którym zanurzone są elektrody - w procesie elektrolizy czystej miedzi. Do elektrolitu przenikają różne pierwiastki, m.in. nikiel. Obecnie w oddziałach oczyszczania elektrolitu Huty Miedzi odzyskują rocznie ok. 2 tys. ton siarczanu niklu w postaci zanieczyszczonej, który może być sprzedawany wyłącznie jako półprodukt. Opracowana przez specjalistów z KGHM Ecoren i Instytutu Metali Nieżelaznych technologia przewiduje uzyskiwanie czystego siarczanu niklu i wodorotlenku niklu. Wodorotlenek niklu stosowany jest m.in. jako podstawowy składnik mas akumulatorowych.
Innowacyjna technologia oczyszczania siarczanu niklu Ecorenu została już wielokrotnie nagrodzona i wyróżniona. Dzięki zastosowaniu techniki ekstrakcji rozpuszczalnikowej gwarantuje nie tylko wysoką skuteczność procesu oczyszczania, ale umożliwia również odzyskanie innych składników towarzyszących zanieczyszczonemu siarczanowi niklu, jakimi są związki kobaltu, cynku i miedzi.
Planowana instalacja będzie miała charakter uniwersalny, pozwalający na modyfikację procesu produkcyjnego w zależności od potrzeb rynku. Rocznie będzie mogła produkować albo 2600 ton sześciowodnego siarczanu niklu, albo 900 ton wodorotlenku niklu.
Wybrane miejsce budowy znajduje się na terenie Huty Miedzi Głogów II, gdzie stanie budynek nowej fabryki Ecorenu. Gotowy jest kompleksowy projekt technologiczny i budowlany. Ogłoszony przetarg stanowi kolejny etap inwestycji. Termin składania ofert w I etapie mija 26 marca 2010 r. Rozpoczęcie rozruchu technologicznego Ecoren planuje na drugą połowę 2011 r.
- Mamy już spore doświadczenia w realizacji projektów przemysłowych – mówi Mariusz Bober, prezes KGHM Ecoren. - Zarówno nową linię technologiczną do produkcji eluatów, jak i fabrykę renu metalicznego budowaliśmy sprawnie i zgodnie z planem. Liczę, że nasze kolejne przedsięwzięcie będzie przebiegało równie efektywnie.
Projekt Ecorenu otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Na realizację inwestycji uzyska z budżetu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ponad 12 mln zł.