E-LOGISTICS 2021 – podsumowanie Polskiego Kongresu Logistycznego

2021-05-25 19:06
E-LOGISTICS 2021 – Polski Kongres Logistyczny
Autor: Łukasiewicz - Instytut Logistyki i Magazynowania Zakończyła się 15. jubileuszowa edycjia Polskiego Kongresu Logistycznego pod hasłem eLOGISTICS 2021 – New Era is loading…

W dniach 19-20 maja 2021 roku odbyła się 15. jubileuszowa edycja Polskiego Kongresu Logistycznego eLOGISTICS2021, pod hasłem: New Era is loading... Wydarzenie zostało zorganizowane przez Łukasiewicz- Instytut Logistyki i Magazynowania w Poznaniu.

Tegoroczny Polski Kongres Logistyczny E-LOGISTICS 2021 pod hasłem: New Era is loading... odbył się w formule on-line w dniach 19-20 maja. Taka organizacja wydarzenia pozwoliła pomimo pandemii wziąć w nim udział ponad 350 uczestnikom i ekspertom branży logistycznej, a networking, dyskusje, debata i wirtualne stoiska pozwoliły nawiązać nowe relacje biznesowe, 

Organizatorzy zaplanowali 10 sesji tematycznych z różnych obszarów logistyki praktycznie dla wszystkich grup zaangażowanych w procesy logistyczne. W trakcie jego trwania poruszone zostało wiele różnych tematów, które wskazywały na to jak duże znaczenie odgrywa logistyka w otaczającej nas rzeczywistości. Jest to dziedzina, podobnie jak wiele innych, która musi sprostać dynamicznym i często nieprzewidywanym zmianom, których wszyscy jesteśmy świadkami.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia były Hele Przemysłowe

E-LOGISTICS 2021 – podsumowanie sesji tematycznych

Polski Kongres Logistyczny E-LOGISTICS 2021 został podzielony na trzy bloki tematyczne, gdzie swoje prelekcje wygłaszali zarówno polscy, jak i zagraniczni eksperci

Sesje tematyczne:

  • Logistyka dziś (logistyka magazynowa, IT w logistyce, logistyka usługowa)
  • Wyzwania logistyki we współczesnym świecie (logistyka w mieście, logistyka w Polsce, globalne łańcuchy dostaw)
  • Przyszłość logistyki (ekologistyka, IoT/ICT, e-commerce)

Nie zabrakło również debaty, na której eksperci odpowiadali na pytania związane z automatyzacją procesów magazynowych, ekologicznymi aspektami e-commerce, problemami ostatniej mili i przyszłością logistyki. Uczestniczący w niej specjaliści wskazali na dużą rozbieżność między oczekiwaniami klientów (produkty bardziej ekologiczne, a tańsza i szybsza dostawa), a możliwościami operatorów (wprowadzanie nowych rozwiązań proekologicznych wymaga dodatkowych nakładów finansowych).

Logistyka dziś

Pierwsza z sesji dotycząca logistyki magazynowej opanowana została przez temat automatyzacji procesów magazynowych i transportu wewnętrznego. W jej trakcie zostały przedstawione najnowsze rozwiązania i podstawy wdrożeń systemów transportowych. Zaprezentowano trendy magazynowe i innowacje, takie jak pozornie niekonwencjonalne formy dostaw w miastach, w tym np. transport podziemny. Starano się odpowiedzieć na pytania, czy utomatyzacja magazynów to tylko modny trend czy realna potrzeba? Czy jest alternatywa dla automatyzacji oraz gdzie w tym wszystkim jest człowiek – jego praca i płaca? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby ten biznes się opłacał?

Na równoległej równoległej sesji IT w logistyce uczestnicy dyskutowali o zmieniającej się roli systemów informatycznych w zarządzaniu logistyką, zasadności i uwarunkowaniach wdrażania rozwiązań sztucznej inteligencji w zarządzaniu biznesem w sektorach mobilności i logistyki oraz wpływie pandemii na rozwój poszczególnych sektorów sprzedaży w Polsce.

W trzeciej sesji tematycznej, która dotyczyła logistyki usługowej wskazano zagadnienia, które wpłynęły na zmiany jakie zaszły w branży logistycznej w ostatniej dekadzie. Zaprezentowano cechy charakterystyczne logistyki tradycyjnej w porównaniu do logistyki e-commerce, która pod wpływem pandemii COVID-19 osiągnęła gwałtowny rozwój, a to wymusiło na operatorach logistycznych zmiany w modelu świadczenia usług.

Wyzwania logistyki we współczesnym świecie

Ten blok tematyczny również był podzielony na trzy równoległe sesje. Omówiono obecne wyzwania stojące przed sektorem logistyki, jak i te które mogą pojawić się w przyszłości oraz jak można się do nich przygotować.

W sesji Logistyki miejskiej przedstawiono założenia projektu EiT Urban Mobility i efekty, jakie ma przynieść. Można się było dowiedzieć m.in. jak wspomagać instytucjonalnie i finansowo startupy, które zamierzają realizować innowacyjne usługi w obszarze logistyki miejskiej. Omówiono również aspekty związane z wykorzystaniem dronów - czy możliwe jest ich masowe wykorzystanie oraz jakie są koszty i cel takiego przedsięwzięcia.

W sesji Logistyki w Polsce zaprezentowano zastosowanie nowoczesnych technik identyfikacji, opartych na RFID na przykładzie w pracy Poczty Polskiej. Przedstawiono również projekt badawczy SPROUT, podejmujący tematykę transformacji mobilności miejskiej. 

Równolegle trwa sesja Globalnych łańcuchów dostaw, w której mówiono o Nowym Jedwabnym Szlaku, jako projekcie systemu połączeń transportowych z Chin do Europy, który stwarza ogromną szansę dla rozwoju globalnych łańcuchów dostaw.

Przyszłość logistyki

Tu jako podsumowanie można wpisać, że przyszłość logistyki może rozwijać się w dwóch kierunkach - zielonej logistyki oraz dygitalizacji. Do pierwszego z nich zaliczyć należy przestawioną koncepcję kompleksowego ekosystemu inteligentnych opakowań zwrotnych wielokrotnego użytku czy palety z polipropylenu jako odpowiedź na potrzebę zmniejszenia wagi palet. Każdy z ekspertów ma inny pomysł na zmniejszenie negatywnego obciążenia środowiska. Różne podejścia, odmienne narzędzia, ale jeden cel - czystsze powietrze, mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej hałasu w mieście. Druga wizja logistyki przyszłości to digitalizacja, automatyzacja, wykorzystanie czujników, robotów i sztucznej inteligencji.

Trzecia sesja poświęcona była tematyce e-commerce i wyzwaniami, jakie stoją przed branżą w wyniku szybkiego rozwoju tego sektora. Już pierwszy mówca tej sesji postawił odważną (i złowrogą tezę), że kryzys w magazynie jest czymś pewnym i nie da się w 100% temu zapobiec, a śrubowanie standardów e-commerce ma ogromne przełożenie na funkcjonowanie magazynów. Wskazano zmiany jakie zachodzą w siatkach logistycznych organizacji oraz jak ważna jest prawidłowa identyfikacja produktowa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany