E-LOGISTICS 2021 – podsumowanie Polskiego Kongresu Logistycznego

2021-05-25 19:06
E-LOGISTICS 2021 – Polski Kongres Logistyczny
Autor: Łukasiewicz - Instytut Logistyki i Magazynowania Zakończyła się 15. jubileuszowa edycjia Polskiego Kongresu Logistycznego pod hasłem eLOGISTICS 2021 – New Era is loading…

W dniach 19-20 maja 2021 roku odbyła się 15. jubileuszowa edycja Polskiego Kongresu Logistycznego eLOGISTICS2021, pod hasłem: New Era is loading... Wydarzenie zostało zorganizowane przez Łukasiewicz- Instytut Logistyki i Magazynowania w Poznaniu.

Tegoroczny Polski Kongres Logistyczny E-LOGISTICS 2021 pod hasłem: New Era is loading... odbył się w formule on-line w dniach 19-20 maja. Taka organizacja wydarzenia pozwoliła pomimo pandemii wziąć w nim udział ponad 350 uczestnikom i ekspertom branży logistycznej, a networking, dyskusje, debata i wirtualne stoiska pozwoliły nawiązać nowe relacje biznesowe, 

Organizatorzy zaplanowali 10 sesji tematycznych z różnych obszarów logistyki praktycznie dla wszystkich grup zaangażowanych w procesy logistyczne. W trakcie jego trwania poruszone zostało wiele różnych tematów, które wskazywały na to jak duże znaczenie odgrywa logistyka w otaczającej nas rzeczywistości. Jest to dziedzina, podobnie jak wiele innych, która musi sprostać dynamicznym i często nieprzewidywanym zmianom, których wszyscy jesteśmy świadkami.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia były Hele Przemysłowe

E-LOGISTICS 2021 – podsumowanie sesji tematycznych

Polski Kongres Logistyczny E-LOGISTICS 2021 został podzielony na trzy bloki tematyczne, gdzie swoje prelekcje wygłaszali zarówno polscy, jak i zagraniczni eksperci

Sesje tematyczne:

  • Logistyka dziś (logistyka magazynowa, IT w logistyce, logistyka usługowa)
  • Wyzwania logistyki we współczesnym świecie (logistyka w mieście, logistyka w Polsce, globalne łańcuchy dostaw)
  • Przyszłość logistyki (ekologistyka, IoT/ICT, e-commerce)

Nie zabrakło również debaty, na której eksperci odpowiadali na pytania związane z automatyzacją procesów magazynowych, ekologicznymi aspektami e-commerce, problemami ostatniej mili i przyszłością logistyki. Uczestniczący w niej specjaliści wskazali na dużą rozbieżność między oczekiwaniami klientów (produkty bardziej ekologiczne, a tańsza i szybsza dostawa), a możliwościami operatorów (wprowadzanie nowych rozwiązań proekologicznych wymaga dodatkowych nakładów finansowych).

Logistyka dziś

Pierwsza z sesji dotycząca logistyki magazynowej opanowana została przez temat automatyzacji procesów magazynowych i transportu wewnętrznego. W jej trakcie zostały przedstawione najnowsze rozwiązania i podstawy wdrożeń systemów transportowych. Zaprezentowano trendy magazynowe i innowacje, takie jak pozornie niekonwencjonalne formy dostaw w miastach, w tym np. transport podziemny. Starano się odpowiedzieć na pytania, czy utomatyzacja magazynów to tylko modny trend czy realna potrzeba? Czy jest alternatywa dla automatyzacji oraz gdzie w tym wszystkim jest człowiek – jego praca i płaca? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby ten biznes się opłacał?

Na równoległej równoległej sesji IT w logistyce uczestnicy dyskutowali o zmieniającej się roli systemów informatycznych w zarządzaniu logistyką, zasadności i uwarunkowaniach wdrażania rozwiązań sztucznej inteligencji w zarządzaniu biznesem w sektorach mobilności i logistyki oraz wpływie pandemii na rozwój poszczególnych sektorów sprzedaży w Polsce.

W trzeciej sesji tematycznej, która dotyczyła logistyki usługowej wskazano zagadnienia, które wpłynęły na zmiany jakie zaszły w branży logistycznej w ostatniej dekadzie. Zaprezentowano cechy charakterystyczne logistyki tradycyjnej w porównaniu do logistyki e-commerce, która pod wpływem pandemii COVID-19 osiągnęła gwałtowny rozwój, a to wymusiło na operatorach logistycznych zmiany w modelu świadczenia usług.

Wyzwania logistyki we współczesnym świecie

Ten blok tematyczny również był podzielony na trzy równoległe sesje. Omówiono obecne wyzwania stojące przed sektorem logistyki, jak i te które mogą pojawić się w przyszłości oraz jak można się do nich przygotować.

W sesji Logistyki miejskiej przedstawiono założenia projektu EiT Urban Mobility i efekty, jakie ma przynieść. Można się było dowiedzieć m.in. jak wspomagać instytucjonalnie i finansowo startupy, które zamierzają realizować innowacyjne usługi w obszarze logistyki miejskiej. Omówiono również aspekty związane z wykorzystaniem dronów - czy możliwe jest ich masowe wykorzystanie oraz jakie są koszty i cel takiego przedsięwzięcia.

W sesji Logistyki w Polsce zaprezentowano zastosowanie nowoczesnych technik identyfikacji, opartych na RFID na przykładzie w pracy Poczty Polskiej. Przedstawiono również projekt badawczy SPROUT, podejmujący tematykę transformacji mobilności miejskiej. 

Równolegle trwa sesja Globalnych łańcuchów dostaw, w której mówiono o Nowym Jedwabnym Szlaku, jako projekcie systemu połączeń transportowych z Chin do Europy, który stwarza ogromną szansę dla rozwoju globalnych łańcuchów dostaw.

Przyszłość logistyki

Tu jako podsumowanie można wpisać, że przyszłość logistyki może rozwijać się w dwóch kierunkach - zielonej logistyki oraz dygitalizacji. Do pierwszego z nich zaliczyć należy przestawioną koncepcję kompleksowego ekosystemu inteligentnych opakowań zwrotnych wielokrotnego użytku czy palety z polipropylenu jako odpowiedź na potrzebę zmniejszenia wagi palet. Każdy z ekspertów ma inny pomysł na zmniejszenie negatywnego obciążenia środowiska. Różne podejścia, odmienne narzędzia, ale jeden cel - czystsze powietrze, mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej hałasu w mieście. Druga wizja logistyki przyszłości to digitalizacja, automatyzacja, wykorzystanie czujników, robotów i sztucznej inteligencji.

Trzecia sesja poświęcona była tematyce e-commerce i wyzwaniami, jakie stoją przed branżą w wyniku szybkiego rozwoju tego sektora. Już pierwszy mówca tej sesji postawił odważną (i złowrogą tezę), że kryzys w magazynie jest czymś pewnym i nie da się w 100% temu zapobiec, a śrubowanie standardów e-commerce ma ogromne przełożenie na funkcjonowanie magazynów. Wskazano zmiany jakie zachodzą w siatkach logistycznych organizacji oraz jak ważna jest prawidłowa identyfikacja produktowa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej