Dziewczyny na politechniki!
Pań inżynierów jest mniej niż inżynierów panów. Na przykład wśród studentów Politechniki Gdańskiej, tylko 1/3 to kobiety. Politechniki w całym kraju 23 kwietnia 2009 roku otwierają więc drzwi dla uczennic szkół ponadgimnazjalnych z zaproszeniem: Dziewczyny na politechniki!
To druga odsłona tego przedsięwzięcia w skali kraju, pierwsza miała miejsce w kwietniu 2008. Podobne akcje organizowane są od kilku lat w innych krajach europejskich (Girls’ Day w Niemczech, Austrii, Szwajcarii) i Stanach Zjednoczonych (Women in Engineering). W laboratoriach i salach wykładowych polskich Politechnik toczyć się będą zajęcia traktujące o poważnych zagadnieniach naukowych, ale w lekkiej i przystępnej formie. Będzie można budować z tektury skomplikowane konstrukcje, dowiedzieć się jak zrobić rubin z proszku, stanąć za sterem statku i dokonać kontrolowanego wybuchu w laboratorium chemicznym. Dowiedzieć się będzie można m.in. jakie przedmioty warto zdawać na maturze, czy trzeba być orłem z matematyki, żeby studiować na Politechnice, jakich fachowców szukają przedsiębiorcy i co studenci robią po godzinach.
– Dobrego inżyniera nie poznaje się po płci, ale po sposobie myślenia. Aby dobrze czuć się w tym zawodzie, trzeba mieć w sobie coś z MacGyvera, czyli potrafić z zapałek zbudować helikopter. Dobry inżynier to człowiek kreatywny, precyzyjny i sprytny, a te cechy występują w równym stopniu u mężczyzn, jak i u kobiet – twierdzi Aneta Smółkowska, absolwentka Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na PG, dziś doktorantka Instytutu Fizyki Atomowej i Molekularnej w Amsterdamie. – Problem małego odsetka kobiet inżynierów wynika raczej z faktu, że studia techniczne są mało popularne wśród płci pięknej. Być może jest to sprawa stereotypów, zgodnie z którymi kobieta ma się znać na gotowaniu i modzie, a mężczyzna na samochodach. Gdy jednak rozejrzymy się wkoło, będziemy musieli przyznać, że najlepszymi kucharzami i projektantami mody są mężczyźni. Dlaczego zatem kobiety nie miałyby być najlepszymi inżynierami?
– Nowoczesny inżynier powinien doskonale radzić sobie z wieloma interdyscyplinarnymi, problemami wymagającymi sporej wyobraźni, dużej intuicji oraz szerokiego spojrzenia na nowe zagadnienia. Jak powszechnie wiadomo, kobiety wykazują większe predyspozycje do tego typu umiejętności niż mężczyźni – twierdzi prof. Henryk Krawczyk, rektor PG. – Projektowane systemy i urządzenia są tym ciekawsze i tym użyteczniejsze, im więcej serca i zaangażowania poświęcono ich wytworzeniu. Któż może zrobić to lepiej niż kobiety!
23 kwietnia to ogólnopolski dzień otwarty - wyłącznie dla dziewczyn - na uczelniach technicznych w całej Polsce, w tym:
- Akademia Górniczo-Hutnicza
- Politechnika Białostocka
- Politechnika Częstochowska
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Koszalińska
- Politechnika Łódzka
- Politechnika Opolska
- Politechnika Rzeszowska
- Politechnika Poznańska
- Politechnika Śląska
- Politechnika Świętokrzyska
- Politechnika Warszawska
- Politechnika Wrocławska
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
Więcej: www.dziewczynynapolitechniki.pl