Dworzec Poznań Główny: ma być gotowy na EURO 2012. Zobacz film

2012-01-10 16:44
Nowy dworzec PKP S.A. w Poznaniu
Autor: PKP S.A.

Pełną parą idą prace przy budowie dworca Poznań Główny, a właściwie poznańskiego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Dworzec ma być gotowy na EURO 2012 - wszak Poznań jest jednym z miast-gospodarzy tej imprezy. Stoją już dwa piętra budynku nad peronami 1,2 i 3. Cała inwestycja ma być zrealizowana do końca 2013 roku.

Budynek dworca w Poznaniu powstaje z gotowych elementów żelbetowych, które są wcześniej przygotowywane w fabryce firmy Pekabex, która je potem montuje na miejscu. Dla obserwatorów z zewnątrz musi to wyglądać na łatwe zajęcie, a to ciężka i żmudna robota. Elementy żelbetowe pojawiają się na budowie sukcesywnie i w takiej liczbie, by można je było zmontować tego dnia (jest to najczęściej 5 sztuk dziennie). Trudność polega jeszcze na tym, że „stary” dworzec normalnie funkcjonuje i normalnie funkcjonująca budowa zakłócałaby jego pracę, zagrażała bezpieczeństwu pasażerów, utrudniała ruch samochodowy i autobusowy. Dlatego prace przy montażu prefabrykatów trwały nocami, do 3.00 - 5.00 nad ranem. Polecamy film z tego etapu budowy, wykonany techniką Time Lapse.

Od stycznia prace będą już prowadzone również w dzień, bowiem inwestorzy – TriGranit Development Corporation wspólnie z PKP SA - zaplanowali m.in. montaż konstrukcji stalowej ażurowego dachu dworca.

Zobacz wideo, jak w przyszłości będzie wyglądał dworzec Poznań Główny  i całe Zintegrowane Centrum Komunikacyjne

Przypominamy, że koncepcja architektoniczna tego przedsięwzięcia powstała w pracowni Bose International Planning and Architecture, a projekt architektoniczno-budowlany wykonano w Pentagram Architekci. Budową zarządza spółka Poznań City Center Sp. z o.o. Koszt inwestycji szacowany jest na 160 mln euro. Dworzec będzie miał kubaturę 7 tys. m2, a galeria handlowa Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego Poznania będzie liczyła 60 tys. m2 powierzchni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej