Dwa razy więcej YTONGa na polskim rynku
W odpowiedzi na duże zapotrzebowanie na markowe materiały do wznoszenia ścian, Xella Polska modernizuje zakłady w Miliczu i Pile, przechodząc z produkcji betonu komórkowego na produkcję YTONGa i zwiększając równocześnie moce produkcyjne. Dzięki tym inwestycjom już w przyszłym roku ilość polskiego YTONGa na rynku wzrośnie dwukrotnie.
Właśnie dobiegła końca inwestycja w zmianę jakości produktów z betonu komórkowego wytwarzanego w Miliczu. Zakład zaopatruje już w bloczki YTONG obszar południowo-zachodniej Polski. Podobnie, jak pobliska fabryka w Sieradzu, będzie dostarczał na polski rynek 170 tys. m3 YTONGa rocznie.
Jeszcze w tym roku Xella rozpocznie kolejną tego rodzaju inwestycję - tym razem w zakładzie w Pile. Dotychczasowe moce produkcyjne zakładu wzrosną ze 150 do 300 tys. m3 rocznie. Zwiększy się też zatrudnienie. Koszt inwestycji to ok. 40 mln zł. Jej zakończenie planowane jest na połowę 2009 roku - wtedy to z zakładu wyjadą pierwsze bloczki YTONG. Zakład w Pile będzie zaopatrywał Polskę północno-zachodnią.
- "Równolegle ze wzrostem zapotrzebowania na materiały budowlane obserwujemy wzrost świadomości i wymagań klientów. Coraz częściej pytają oni o materiały wysokiej jakości, spełniające wymogi energooszczędności oraz rozwiązania systemowe, takie jak np. System 20 cm. Dotyczy to szczególnie zachodniej części Polski, na którą duży wpływ mają niemieckie trendy w budownictwie" - mówi Cezary Szeszuła, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Xella Polska. - "Niezależny raport Pentora pokazał też, jak bardzo polscy inwestorzy indywidualni cenią sobie markę YTONG - w badaniu znajomości marek budowlanych zajęła ona pierwsze miejsce wśród marek producentów do wznoszenia ścian. To dodatkowo przekonuje o słuszności tej inwestycji".
Z danych statystycznych wynika, że w 2007 roku w regionie północno-zachodniej Polski znajdowała się co czwarta nowo rozpoczynana inwestycja w budownictwie mieszkaniowym. Było ich aż o 40,5% więcej niż w roku 2006. Inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę o 31,2% większej liczby domów jednorodzinnych, zaś rozpoczętych budów w budownictwie wielorodzinnym było aż o 48% więcej niż w roku 2006 r.
- "Wysoki potencjał rozwoju rynku budowlanego w północno-zachodniej części Polski potwierdza również liczba udzielonych pozwoleń na budowę nowych mieszkań - w 2007 roku była ona o 33,3% wyższa niż w roku 2006" - mówi Anna Waszczuk, analityk rynku Xella Polska. - "Jednocześnie zwiększył się udział przyznanych w tym regionie pozwoleń na budowę w ich ogólnej liczbie."