O Narodowy walczy sześć konsorcjów

2009-02-11 13:54
Budowa Stadionu Narodowego idzie pełną parą.
Autor: PL.2012 Budowa Stadionu Narodowego idzie pełną parą. Postępy prac można śledzić w internecie (www.2012.org.pl)

Upłynął czas na składanie protestów w pierwszym etapie przetargu na wybór generalnego wykonawcy Stadionu Narodowego w Warszawie. Protesty złożyły dwie firmy. Termin wyboru wykonawcy budowy zaplanowany w harmonogramie inwestycji na kwiecień jest aktualny - informuje Narodowe Centrum Sportu.

Protesty złożyły firmy: Dragados SA i Pol-Aqua SA. Spółka Dragados odwołała się od wykluczającej ją decyzji komisji przetargowej, twierdząc, że spełniła warunki przetargu i powinna przejść do drugiego etapu. Przetarg zakładał, że warunkiem niezbędnym do przejścia do drugiego etapu jest wybudowanie w ciągu ostatnich 5 lat co najmniej jednego stadionu, z co najmniej 30 tysiącami zadaszonych miejsc. Komisja przetargowa uznała, że Dragados SA wybudowało stadion, ale dach powstał tylko nad jedną trybuną, więc oferta jest nieważna.
Pol-Aqua SA, która przeszła do drugiego etapu przetargu zaprotestowała przeciwko decyzji komisji przetargowej kwalifikującej dalej portugalskie konsorcjum firm MSF Moniz da Maia, Serra &Fortunato Empreiteiros SA, MSF-Polska sp. z o.o., Sociedade de construçáo, Soares da Costa SA, FDO Construçòes, Alexandre Barbosa Borges SA, ABB-FDO Polska Sp. z o.o., Martifer. Spółka Pol-Aqua uważa, że konkurencyjne konsorcjum nie spełniło warunków przetargu, ponieważ, jej zdaniem, w dokumentacji zabrakło właściwego dokumentu dotyczącego członków zarządu spółki wchodzącej w skład portugalskiej grupy.

Na początku przyszłego tygodnia komisja przetargowa Narodowego Centrum Sportu zdecyduje, czy protesty są zasadne. W przypadku odrzucenia protestów protestujący mają prawo w ciągu 10 dni do odwołania się do Krajowej Izby Odwoławczej przy Urzędzie Zamówień Publicznych. Izba ma z kolei 14 dni na wydanie decyzji. Jednocześnie komisja przetargowa kończy prace nad przygotowaniem szczegółowej specyfikacji dla drugiego etapu przetargu, w którym decydującym kryterium wyboru wykonawcy będzie najniższa cena.
Zakładany w harmonogramie budowy Stadionu Narodowego kwietniowy termin podpisania umowy z generalnym wykonawcą inwestycji jest aktualny.

Ostatecznie 6 konsorcjów zakwalifikowało się do realizacji II etapu budowy Stadionu Narodowego w Warszawie. Do końca tygodnia otrzymają one dokumentację przetargową. Od tego czasu będą miały 40 dni na złożenie ostatecznej oferty. Zgodnie z harmonogramem, rozpoczęcie II etapu inwestycji (budowa stadionu) planowane jest na początek maja 2009, a jej zakończenie na 30 czerwca 2011 – informuje biuro prasowe Narodowego Centrum Sportu.

Zakwalifikowane konsorcja to:

  • niemiecko-polskie konsorcjum firm: MAX BOEGL Polska Sp. z o.o., MAX BOEGL BUUNTERNEHMUNG GmbH&Co.KG i BUDIMEX DROMEX SA;
  • niemiecko polskie konsorcjum firm: Eiffage Budownictwo MITEX SA, Strabag Sp. z o.o. i Bauglsellschaft Walter Hellmich GmbH;
  • niemiecko-austriacko-polskie konsorcjum firm: ALPINE BAU DEUTSCHLAND AG, ALPINE Construction Polska Sp. z o.o., Hydrobudowa Polska SA i PBG SA;
  • polsko greckie konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych POL-AQUA SA, J7P AVAX i Mostostal Warszawa SA;
  • irlandzko–polskie konsorcjum: John Sisk&Son, Ltd i Henpol Sp. z o.o.;
  • konsorcjum portugalskich firm i ich polskich spółek: MSF Moniz da Maia, Serra & Fortunato Empreiteiros SA, MSF-Polska Sp. z o.o., Sociedade de Construcao Soares da Costa SA, FDO Construcoes, Alexandre Barbosa Borges SA, ABB-FDO Polska Sp. z o.o. MARTIFER

Na stadionie trwa I etap inwestycji – palowanie wykonywany przez firmę POL-AQUA SA. Prace przy tym etapie wyprzedzają o ponad 20 % czas przewidziany w harmonogramie. Dlatego zarząd spółki rozważa możliwość rozszerzenia zakresu prac dla obecnego wykonawcy, tak by zrealizował pewną część zadań II etapu. Szacowana wartość prac to ok. 5 % kontraktu wartego 125,4 mln zł. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie powołana w tym celu komisja przetargowa, po przeanalizowaniu aspektów prawnych i technicznych.

- Najważniejsze jest to, że trzymamy się harmonogramu i wszystko wskazuje na to, że maj jako termin rozpoczęcia II etapu jest niezagrożony – podkreśla Rafał Kapler, prezes zarządu NCS.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej