Duński sposób na energię

2007-05-24 12:15

Duńczycy pomagają Polakom zwiększyć efektywność energetyczną w budownictwie. Polską gospodarkę czekają bowiem ogromne wyzwania związane z energooszczędnością przemysłu, budownictwa i mieszkalnictwa. Musimy wprowadzić wydajne metody ochrony środowiska, a do końca 2020 r. o 20 proc. zmniejszyć zużycie energii.

Z Danią bliżej przyszłości

Ambasada Danii rozpoczęła w Polsce kampanię "Z Danią bliżej przyszłości - Energia - Efektywność". Jej celem jest wspieranie polskich przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną w budownictwie, a także promocja duńskich doświadczeń. Zadaniem przedsięwzięcia jest budowanie wśród określonych grup odbiorców świadomości na temat innowacyjnych produktów, a także kształtowanie zapotrzebowania na nowe technologie.

- Kampania zbiega się w czasie z wyzwaniami przed którym stoi Polska, jako członek Unii Europejskiej zobowiązany do wprowadzani unijnych dyrektyw, również tych które dotyczą wprowadzenia rozwiązań wspomagających efektywne gospodarowanie energią - mówi Soren Juul Jorgensen, radca w Ambasadzie Królestwa Danii i szef Działu Ekonomiczno-Handlowego. - Dania, będąc liderem na liście krajów, które mogą się poszczycić skutecznymi metodami efektywnego gospodarowania energią, pragnie dzielić się swoimi doświadczeniami z Polską. Jorgensen dodał, że duńskie rozwiązania dotyczące energooszczędności w budownictwie i mieszkalnictwie wyróżniają się innowacyjnością i jakością na rynku europejskim. Dlatego też mogą być z powodzeniem zaadaptowane na polskim rynku, przynosząc wymierny, porównywalny do duńskiego, sukces.

W przedsięwzięciu partnerują Ambasadzie duńskie firmy, których rozwiązania służą podniesieniu efektywności wykorzystania energii. Są to przedsiębiorstwa znane również na polskim rynku, takie jak: Danfoss, Grundfos, Velux oraz Rockwool. Patronat Honorowy objęli nad kampanią Minister Gospodarki RP oraz Duński Urząd Energetyki (Danish Energy Authority).

Przedsięwzięcie rozpoczęło się z początkiem września 2006 roku i potrwa do końca kwietnia 2007 roku. W ramach kampanii 5-6 października odbyła się już seria seminariów dla przedstawicieli lokalnych samorządów. Najbliższe wydarzenia to wyjazd dziennikarzy do Danii (14-15 listopada), a także lokalne seminarium dla audytorów energetycznych (28 listopada).

Dyrektywy stwarzają możliwości

W Europie 40% energii jest zużywanej w budynkach, co daje ilości większe niż w przemyśle lub transporcie. Tymczasem możliwości oszczędzania energii w budynkach, często po niewielkich kosztach, okazują się całkiem duże. Efektywne gospodarowanie energią może być realizowane na wiele sposobów np. przez podnoszenie wymagań dotyczących efektywności energetycznej budynków zarówno w fazie projektowania, używania odpowiednich materiałów budowlanych, jak i inteligentnych rozwiązań oraz technologii regulujących zapotrzebowanie na ciepło i wodę. Dyrektywa unijna dotycząca oceny energetycznej budynków - EPBD (Energy Performance of Building Directive), której zadaniem jest stymulowanie rynku w zakresie projektowania i wznoszenia budynków o korzystnej charakterystyce energetycznej ma wejść w życie w Polsce z początkiem 2007 roku.

- Dyrektywy unijne stwarzają duże możliwości dla rozwoju budownictwa - mówi Kurt Emil Eriksen, Przewodniczący EuroACE - "Europejskiego porozumienia przedsiębiorstw pracujących nad efektywnym wykorzystaniem energii w budownictwie". - Zwracają uwagę na efektywność energetyczną budynków oraz poprawę komfortu użytkowania mieszkania lub domu. W tym kontekście bardzo ważne jest efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak światło słoneczne lub zjawisk naturalnych na przykład wentylacji grawitacyjnej. Nawet w domu wybudowanym z tradycyjnych materiałów możemy czerpać korzyści z natury. Dom o zerowym zużyciu energii SOLTAG można już dziś obejrzeć w Kopenhadze.

W prefabrykowanym apartamencie

Unia Europejska była inicjatorką wielu już programów mających na celu odkrycie nowych możliwości dla budownictwa. Projekt "Dom modelowy" utworzony w ramach Szóstego europejskiego programu ramowego koncentruje się na renowacji istniejących budynków. Jego cel to zbudowanie modelowego apartamentu po to, by udowodnić, że budynek z prefabrykowanych elementów też może być wysokiej jakości, o niezłej architekturze i niskim zużyciu energii. Przykładem takiego apartamentu jest prefabrykowany apartament modelowy SOLTAG - o zerowej emisji dwutlenku węgla, który został wzniesiony w Rued Langgards vej w Orestad Nord.

 

 

Jak wygląda modelowe mieszkanie? Podstawowy projekt zakłada dwupokojowy apartament o powierzchni 84 mkw na poddaszu. Jest on zrobiony z  dwóch modułów, gdzie pierwszy to "moduł techniczny" z kuchnią, łazienką, sypialnią i pomieszczeniem technicznym. Inny moduł to jeden duży bazowy pokój o podwójnej wysokości służący jako salon.

Mieszkanie może być rozbudowane o dodatkowe moduły, aby mieć trzy lub cztery pokoje.W przypadku produkcji fabrycznej plusem jest to, że gotowe "pod klucz" mieszkanie można wciągnąć na szczyt dachu przy pomocy dźwigu, ograniczając niedogodności mieszkańców budynku. Apartament ma wysoko usytuowane okna, dzięki czemu zapewnia dużo światła słonecznego. Zgodnie z nowymi duńskimi przepisami jest pierwszej klasy energetycznej. Kolektory słoneczne i baterie solarne mogą produkować potrzebną energię w rezultacie czego, budynek nie musi być podłączony do istniejącej sieci energetycznej.

Dom Soltag można oglądać w siedzibie VELUX A/S w Horsholm w Danii.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej