Długa droga do ekoinwestycji

2008-10-07 11:47
Długa droga do ekoinwestycji
Autor: Skanska Długa droga do ekoinwestycji

Nowoczesne oczyszczalnie ścieków, sieci wodno-kanalizacyjne, składowiska odpadów, zakłady ich utylizacji i spalarnie - może nie zaczną wyrastać jak grzyby po deszczu, ale dzięki 5,5 mld euro z Unii Europejskiej ma być ich więcej. Samorządy szykują już wnioski do trzeciej tury konkursu w programie "Infrastruktura i Środowisko". Mogą je składać od 3 listopada 2008 roku.

- Prawdopodobnie jeszcze w tym roku nabór wniosków odbędzie się po raz czwarty - mówi Robert Borkacki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Proces oceny wniosków trwa długo i nie tylko na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowany. Najpierw jest ocena formalna i merytoryczna pierwszego stopnia, potem drugiego - w tej biorą już udział eksperci z Ministerstwa Środowiska. Efekt ich pracy to tzw. lista rankingowa. O ostatecznym terminie rozstrzygnięcia konkursów decydować będzie Komisja Europejska.

przemysl_oczyszczalnia
Autor: Skanska

Przedstawiciele większości funduszy wojewódzkich, które pomagają samorządom w staraniu się o dofinansowanie, o złożonych wnioskach mówią bardzo ostrożnie. Podkreślają, że projekty - o których informują za pośrednictwem swoich stron internetowych - są tymi, które udało im się dopiero zidentyfikować. Np. w woj. pomorskim uporządkowana miałaby być gospodarka wodno-ściekowa we Władysławowie, w Sopocie i na Helu, lepiej w wodę może być zaopatrywana Gdynia, a Urząd Morski w Gdyni wystąpił z propozycją zabezpieczenia brzegów Morza Bałtyckiego. - Lista nie jest ostateczna - zaznacza Piotr Bogacki z Zespołu ds. Funduszy Europejskich w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

W pierwszej turze konkursu właśnie Pomorskie złożyło najwięcej, czyli dziesięć projektów (por. "Polska Dziennik Bałtycki", 16.09.2008). Wnioski można było składać od 21 kwietnia do 26 maja 2008 roku. W całym kraju wpłynęło ich 96.

Za wyjątek może uchodzić woj. śląskie. Katowicki fundusz z dumą informuje, że w drugiej turze, która zakończyła się 1 września (trwała miesiąc - przyp. red.), wpłynęło sześć wniosków. Dotyczą one inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej i opiewają na łączną kwotę ponad 256 mln zł. Jest wśród nich i przebudowa istniejącej oczyszczalni (w miejscowości Krzyżowice, na terenie gminy Pawłowice), i plan stworzenia systemu, doprowadzającego wodę i usuwającego ścieki, od nowa (Brzeziny Nowe, Brzeziny kolonia, Sobuczyn i Wrzosowa na terenie gminy Poczesna).

Z kolei w wojewódzkim funduszu w Poznaniu, pytając o projekty, finansowane z programu "Infrastruktura i Środowisko", słyszymy o tych, które otrzymały wsparcie w poprzednim okresie programowania, tj. w latach 2004-2006. To Kalisz, w którym przebudowywany jest system odprowadzania ścieków: powstanie tu ponad 82 tys. m kanalizacji sanitarnych i około 25 tys. m kanalizacji deszczowych. Roboty mają potrwać do końca sierpnia 2009 roku. Wykonawcą jest konsorcjum firm: poznańskiej spółki akcyjnej Wuprinż i przedsiębiorstwa Hydrowat z Konina. Drugi ze zwycięskich samorządów - Leszno - dzięki pomocy z Unii porządkuje swoją gospodarkę odpadową.

Ze strony Stanisława Gawłowskiego, wiceministra środowiska mamy natomiast entuzjastyczne zapewnienia, że z unijnego programu nie zmarnuje się ani jedno euro. - Po pierwszym naborze mamy już 41 najlepiej przygotowanych wniosków. Spełniały one wszystkie kryteria. Cała kwota, która była do rozdysponowania, czyli 400 mln euro, trafi do samorządów - mówił na wrześniowej konferencji w Międzyzdrojach.

Program operacyjny "Infrastruktura i Środowisko" jest finansowany z Funduszu Spójności. I tak, w latach 2007-2013 na inwestycje związane z ochroną środowiska Polska ma otrzymać około 5 mld euro. To jednak tylko mniejszy kawałek unijnego tortu. Pieniądze potrzebujemy też wydać na nowe drogi, tory i dworce kolejowe, sieci przesyłu energii czy dywersyfikację jej źródeł.

kalisz
Autor: Urząd Miejski w Kaliszu Prace w Kaliszu trwają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej