Drugi dzień targów BUDMA 2023 - tłumy w pawilonach i siła spotkań na żywo!
Tegoroczna BUDMA prezentuje najnowszą ofertę produktową, technologiczną i usługową ponad 600 firm z branży budowlanej z Polski i zagranicy.
Profesjonalnie przygotowana, kompleksowa ekspozycja, jak również szereg wydarzeń towarzyszących przyciągnęły dziś do Poznania sporą liczbę specjalistów. Wszystkie stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem, a sale, w których odbywały się konferencje, były wypełnione po brzegi słuchaczami z branży.
Siłą targów BUDMA jest kreowanie przestrzeni spotkań na żywo i prezentacji najnowszych technologii i trendów dla branży budowlanej. Testowanie produktów, możliwość zobaczenia innowacyjnych rozwiązań, porównania oferty różnych wystawców, czas na negocjacje – specyfiki targów BUDMA nie sposób przełożyć na dostępne narzędzia online. Nie sposób też oddać klimatu spotkań i wydarzeń towarzyszących wystawie – mówi Marta Szydłowska, dyrektor targów BUDMA.
W środę, 1 lutego – w drugi dzień targów BUDMA, bardzo intensywnie zapowiadał się program wydarzeń i zaplanowanych atrakcji.
Dni inżyniera budownictwa
Jednym z głównych punktów pierwszego dnia targów były, przygotowane przez Wielkopolską Izbę Inżynierów Budownictwa oraz Polską Izbę Inżynierów Budownictwa, DNI INŻYNIERA BUDOWNICTWA – dzień pierwszy pt. " Perspektywy pozyskiwania energii ze źródeł nowych i odnawialnych w Polsce”. W wydarzenia środowiska naukowe i zawodowe skupione wokół Wielkopolskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa zaprezentowało swoje stanowiska odnośnie aktualnych potrzeb i wyzwań dla budownictwa w Polsce, zarówno w perspektywie krótko, średnio jak i długoterminowej.
Tematyka Dni Inżynierskich 2023 poświęcona była efektywnemu wykorzystaniu dotychczasowych i przyszłościowych źródeł energii, w tym nigdy dotąd nie stosowanych w Polsce atomowych i wodorowych. Odbyło się 8 prezentacji wybitnych profesorów i inżynierów praktyków, którzy przedstawili sprawy energetyki jądrowej i wodorowej, transformacji obecnej energetyki cieplnej i wiatrowej z pokazaniem możliwości nowoczesnych elektrowni wodnych i biogazowni.
Konferencje na Budmie
Kolejnym ważnym wydarzeniem była druga edycja konferencji pt. „Bezpieczeństwo Pożarowe Obiektów Budowlanych - Zmiany w Eurokodach – projektowanie konstrukcji z uwagi na warunki pożarowe”, przygotowana przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa Oddział Wielkopolski wraz z Instytutem Analizy Konstrukcji i Instytutem Budownictwa Politechniki Poznańskiej oraz Stowarzyszeniem Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA.
Konferencja ta stanowi forum do dyskusji i wymiany doświadczeń dla projektantów, wykonawców, konstruktorów, architektów, strażaków PSP, rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, specjalistów i inspektorów ochrony przeciwpożarowej, pracowników naukowych oraz firm związanych z bezpieczeństwem pożarowym obiektów budowlanych.
Dużą frekwencją cieszyła się konferencja "Bezpieczeństwo przede wszystkim", zorganizowana przez miesięcznik ATEST – Ochrona Pracy, Akademię Bezpieczeństwa MILWAUKEE i firmę DNV. Partnerami konferencji zostały: Koalicja Bezpieczni w Pracy i Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Wydarzenie dedykowane było dla pracowników działów BHP, działów zakupów, pracodawców, a także pełnomocników zintegrowanych systemów zarządzania. Podczas dyskusji panelowej grono znakomitych prelegentów próbowało odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ludzie deklarują miłość do bhp, ale nie pracują bezpiecznie?
"Profile okienne z PCW i ich łańcuch wartości kluczem do ochrony klimatu i rozwoju biznesu. Stowarzyszenie EPPA dla branży okiennej w Polsce i Europie" - to tytuł konferencji, którą EPPA Europejskie Stowarzyszenie Branżowe Dostawców Systemów Okiennych z PCV przygotowało na targi BUDMA 2023. Intencją organizatorów wydarzenia było przedstawienie kierunków działania w celu maksymalizacji recyklingu produktu jakim jest okno w całym procesie cyklu życia.
Odnowa. Świadomie o energii - taka idea przyświeca dwudniowemu Forum Designu i Architektury D&A, dedykowanemu architektom, projektantom, uczniom i studentom kierunków architektonicznych, designerom i producentom poszukującym nowych trendów wokół innowacyjnych rozwiązań w obszarze szeroko pojętego projektowania przestrzeni. Na scenie forum pojawili się wybitni znawcy tematyki architektonicznej.
Rozstrzygnięto także konkurs SZKICE ARCHITEKTONICZNE. Laureatem trzeciego miejsca jest Szymon Musiałowski z Politechniki Poznańskiej. Jury zwróciło uwagę na nastrojowe ujęcie zabudowy miejskiej wpisującej się w elementy krajobrazu naturalnego. Miejsce drugie zajęła Agata Narojczyk reprezentująca Politechnikę Wrocławską. Jury doceniło aspekt oryginalnego wprowadzenia zieleni w przestrzeń architektoniczną. Praca laureata konkursu „Szkice Architektoniczne” 2023 wyróżniająca się interesującą próbą powiązania krajobrazu naturalnego ze strukturami architektonicznymi – to działo wykonane przez Lenę Pater z LO Kraków, laureatkę pierwszego miejsca. Z kolei publiczność w głosowaniu internetowym wyróżniła pracę Stanisława Sieronia.
Pokazy praktyczne na Budmie
Sporym zainteresowaniem odwiedzających targi BUDMA w dniu 01.02.2023 cieszyły się również strefy pokazowe przygotowane we współpracy z partnerami:
- Monteriada
- Strefa Dachów i zawody dekarskie od PSD
- Turniej Budowlany Złota Kielnia
- Strefa Narzędzioholicy i Liga Mistrzów Operatorów – pokazy narzędzi, pracy maszyn
- Strefa Parkietu i warsztaty parkieciarskie
- Wystawa prac konkursowych „Szkice Architektoniczne – Adaptacje, przebudowy, odbruki”