Drogi krajowe gotowe na zimę?
W związku z najnowszymi prognozami pogody, 13 października 2009 roku o godz. 16,00 GDDKiA wprowadziła na sieci dróg krajowych (18 tys. km) stan zimowej gotowości. Ponad 2 tys. pługów, w tym ponad 150 niezwykle wydajnych pługów wirnikowych, niemal tysiąc solarek i ponad 100 piaskarek będzie wykorzystywane tej zimy na drogach zarządzanych przez GDDKiA.
W razie potrzeby na zimowe utrzymanie dróg zostanie zużytych 340 tys. ton soli drogowej, ponad 5 tys. ton chlorku wapnia oraz ponad 100 tys. ton środków poprawiających szorstkość dróg. GDDKiA planuje także ustawić 950 km zasłon przeciwśnieżnych. Po raz pierwszy kierowcy poruszający się w rejonach największych opadów śniegu za pośrednictwem CB Radio będą otrzymywać z GDDKiA regularnie informacje o sytuacji na drogach.
Działaniami związanymi z zimą będą kierowały poszczególne Rejony GDDKiA. Na terenie całego kraju jest ich 105. Ich zadania to m.in. skompletowanie sprzętu do zimowego utrzymania dróg, zgromadzenie wystarczającej ilości soli i materiałów poprawiających szorstkość drogi, kierowanie akcją zimową i podejmowanie działań interwencyjnych w przypadku wystąpienia wyjątkowo niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Przy wyjątkowo intensywnych opadach śniegu lub zawiewania dróg Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wykorzysta 21 nowoczesnych pługów wirnikowych typu Supra o dużej wydajności i mobilności.
W sezonie zimowym 2008/2009 na utrzymanie dróg wydano 205 mln zł. GDDKiA planuje się, że na zbliżający się sezon zimowy 2009/2010 będzie wydanych około 265 mln zł, które wystarczą na utrzymanie przejezdności na sieci dróg krajowych.
Przygotowania do sezonu zimowego na drogach krajowych rozpoczęły się latem. Oprócz przeglądów stanu nawierzchni, poboczy czy rowów odwadniających w bazach technicznych przeprowadzono przeglądy techniczne wszystkich pojazdów specjalistycznych służących do utrzymania dróg podczas zimy. Sprawne zarządzanie działaniami interwencyjnymi zapewni 212 profesjonalnych stacji meteorologicznych, 300 kamer monitorujących sytuację na drogach, z których obraz dostępny jest na stronie www.gddkia.gov.pl oraz nadajniki GPS zamontowane we wszystkich pługach, piaskarkach i solarkach. Służby w 16 oddziałach GDDKiA przez cały okres zimowy będą prowadziły akcję odśnieżania dróg, aby zminimalizować utrudnienia dla kierowców, jakie mogą spowodować niesprzyjające warunki pogodowe.
W centrali Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jak i we wszystkich jej oddziałach, funkcjonują całodobowo Punkty Informacji Drogowej (PID), które zbierają z podległych jednostek informacje o stanie dróg i warunkach ruchu (nie tylko w okresie zimowym) oraz informują użytkowników dróg i media o istniejących i przewidywanych warunkach ruchu na sieci dróg krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
W tym roku po raz pierwszy informacje będą przekazywane na bieżąco, dzięki wykorzystaniu dostępnych w rejonach GDDKiA nadajnikom CB Radia. Kierowcy będą otrzymywali dane dotyczące zmieniającej się sytuacji na konkretnych odcinkach dróg, stanu ich odśnieżenia oraz prognoz na najbliższe godziny.
Plan GDDKiA wygląda OK, ale pierwszy dzień jego obowiązywania - czyli środa 14 października - jednak wedle opinii kierowców, znowu zaskoczył drogowców...