Spis treści
- Dla kogo dotacje na stacje do ładowania samochodów elektrycznych?
- Na co dotacje w ramach nowego programu NFOŚiGW?
- Jaka wysokość dotacji na stacje ładowania?
- Jak złożyć wniosek na stacje ładowania samochodów elektrycznych?
- Do kiedy można składać wnioski?
Nabór wniosków w programie „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru” trwa od 7 stycznia 2022 roku. To nowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem programu jest wsparcie rozwoju infrastruktury do ładownia pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru, aby zmniejszyć liczbę pojazdów emitujących CO2 i NOx, a tym samym poprawić jakość powietrza. Program przewiduje możliwość dofinansowania przedsięwzięć polegających na budowie stacji ładowania o mocy nie mniejszej niż 22 kW, innej niż ogólnodostępna stacja ładowania. Okres wdrażania programu zaplanowano na lata 2021-2028.
Dla kogo dotacje na stacje do ładowania samochodów elektrycznych?
O bezzwrotne dotacje na budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych mogą się ubiegać:
- jednostki samorządu terytorialnego,
- przedsiębiorcy,
- spółdzielnie,
- wspólnoty mieszkaniowe,
- rolnicy indywidualni.
Na co dotacje w ramach nowego programu NFOŚiGW?
W ramach programu można otrzymać dotacje do:
- nieogólnodostępnych stacji ładowania (o mocy co najmniej 22 kW),
- stacji ogólnodostępnych o mocy od 50 do mniej niż 150 kW,
- ogólnodostępnych stacji ultraszybkich (o mocy co najmniej 150 kW) - dotacje zostały wyczerpane 21 stycznia 2022!
- stacji tankowania wodoru.
Czytaj więcej:
Stacje ładowania samochodów elektrycznych - rodzaje stacji ładowania, sposoby rozliczeń
W przypadku wyczerpania środków przed terminem zakończenia naboru wniosków, na stronie internetowej NFOŚiGW zostanie umieszczona informacja o braku możliwości składania wniosków.
21 stycznia 2022 roku NFOŚiGW zamieścił informację na stronie gwd.nfosigw.gov.pl, że budżet w ramach naboru do ultraszybkich stacji ładowania o mocy co najmniej 150 kW został wyczerpany. Na ten cel przeznaczono 315 mln zł. W ramach programu beneficjenci mogli ubiegać się o dotacje w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych.
Jaka wysokość dotacji na stacje ładowania?
W przypadku stacji ładowania samochodów elektrycznych:
- ogólnodostępnych można zyskać nawet do 50% dofinansowania,
- w przypadku stacji innych niż ogólnodostępne - do 25%.
Jak złożyć wniosek na stacje ładowania samochodów elektrycznych?
Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji należy składać w wersji elektronicznej poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”) dostępny pod adresem gwd.nfosigw.gov.pl.
Jeden wnioskodawca może złożyć w jednym naborze tylko jeden wniosek o dofinansowanie. Wartość wnioskowanego dofinansowania przez jednego wnioskodawcę wraz z przedsiębiorstwami powiązanymi nie może przekroczyć 20% budżetu naboru.
Do kiedy można składać wnioski?
Zakończenie I naboru wniosków przewidziane jest na 31 marca lub do wyczerpania środków. 21 stycznia 2022 wyczerpany został budżet w ramach naboru do ogólnodostępnych stacji ładowania o mocy nie mniejszej niż 150 kW.
Samochody elektryczne, jako pojazdy zeroemisyjne i ciche, ograniczają zarówno zanieczyszczenia powietrza, jak i hałas. Coraz więcej krajów europejskich wyznacza datę (w niezbyt odległej przyszłości), po przekroczeniu której nie będzie możliwa sprzedaż samochodów benzynowych i diesli. Z roku na rok rośnie też liczba samochodów elektrycznych na świecie. Dużym problemem staje się brak infrastruktury ładowania, zwłaszcza szybkiej. Czytaj więcej na ten temat>>