Dolny Śląsk inwestuje w odnawialne źródła energii
Władze Dolnego Śląska we współpracy z Niemcami, Czechami oraz Słowenią ruszają z realizacją projektu "Energy Region". Przedsięwzięcie ma na celu zwiększenie udziałów OZE (odnawialne źródła energii), energochłonności oraz emisji CO2. Tym samym, samorząd Dolnego Śląska chce wypracować racjonalny model energii odnawialnej dla regionu. Projekt o wartości blisko 3 mln euro, będzie realizowany przez 3 lata.
Urząd województwa Dolnośląskiego wraz z dziesięcioma innymi partnerami z kraju oraz przedstawicielami państw Niemiec, Czech i Słowenii rozpoczyna realizację projektu "Energy Region". W siedzibie wojewódzkiego urzędu marszałkowskiego we Wrocławiu, 14 listopada odbyła się debata nt. wdrożenia programu.
Przeczytaj również: Eko-miasto w Chinach. Caofeidian o prawie zerowym zużyciu energii.
Inicjatywa nawiązuje do polityki Unii Europejskiej "3 x 20 proc.", i ma na celu zwiększenie udziałów OZE (odnawialne źródła energii) do 20- proc., zmniejszenie o 20 proc. energochłonności oraz emisji Co2. Spełnienie założeń wiąże się z wypracowaniem racjonalnego zarządzania energią odnawialną.
Energia odnawialna to przyszłość
Projekt "Energy Region" zakłada opracowanie transnarodowej bazy odnawialnych źródeł energii. Zbiór ten będzie obejmował dostępne w regionach odnawialne źródła energii dla poszczególnych państw oraz opisy ich wdrażania. Ponadto, przedsięwzięcie ma ułatwić zainteresowanym podmiotom zapoznanie się z dostępnymi w danych obszarze źródłami energii, rozwiązaniami technicznymi, które pozwalają na ich przetworzenie, a także aspektami formalno-prawnymi, związanymi z realizacją inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE). Inicjatywa będzie realizowana przez trzy lata.
Inwestcyja w OZE w ramach projektu
Przedsięwzięcie "Energy Region" obejmuje działania pilotażowe. W pierszej fazie realizacji projektu zostaną podjęte prace związane z zainstalowaniem na Dolnym Śląsku systemu do pomiaru wietrzności. Urząd wojewódzki będzie rozpowszechniał w regionie wiedzę na temat korzyści wynikających z wykorzystania do celów produkcji energii z odnawialnych źródeł. Projekt obejmie cztery zasadnicze działania, są to:
- tzw. energetyka konsumenta, która ukierunkowana jest na na potrzeby i problemy potencjalnych odbiorców energii,
- identyfikacja potencjału energetycznego poszczególnych regionów,
- wskazanie potencjalnych możliwości oszczędzania energii,
- rozpowszechnianie najlepszych praktyk i rozwiązań.
W ramach przedsiewzięcia zostaną przeanalizowane techniczne rozwiązania w zakresie stworzenia dogodnych warunków dla włączenia źródeł rozproszonych do regionalnych sieci elektroenergetycznych, które będa wykorzystane do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Co więcej, wytypowane zostaną obszary, która miałyby stać się niezależne energetycznie. Realizacja programu wiąże się z przedstawieniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych i narzędzi wsparcia stosowanych w krajach Unii Europejskiej oraz na świecie, w zakresie rozwoju energetyki rozporoszonej oraz możliwości ich wykorzystania w energetyce regionalnej.
Całkowity koszt programu "Energy Region" to 2 617 600 euro, z czego 2 167 360 euro to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionlanego, a 450 240 euro to wkład wszystkich partnerów projektu. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zainwestował 138 tys. euro. W projekcie biorą udział:
- Polska - UMWD, Poltegor-Instytut- jako lider projektu, Instytut Automatyki Systemów Energetycznych Sp. z o.o. oraz Politechnika Wrocławska.
- Czechy - firma Porsenna o.p.s i grupa działania lokalnego Moravian Krast.
- Słowenia - firma E-Zavod Institute for Comprehensive Development Solutions.
- Niemcy - Agencja - KEEA Climate and Energy Efficiency Agency, oraz gminy: Niestetal, Alheim i miasto Lichtenfels.