Dobrowolna certyfikacja usług usuwania z obiektów budowlanych wyrobów zawierających azbest
Instytut Techniki Budowlanej od szeregu lat uczestniczy w ocenach wyrobów zawierających azbest i wpływu stosowania tych wyrobów na szeroko pojęte - środowisko wewnętrzne oraz zewnętrzne obiektów budowlanych. Pracownicy Instytutu uczestniczą także w nadzorowaniu robót demontażowych dotyczących wyrobów z azbestem i badaniu powietrza pod kątem zanieczyszczenia pyłami azbestu po wykonaniu takich robót. Badane są też zagrożenia powstające w strefach pracy podczas robót demontażowych.
Zapraszamy Państwa Firmę do wzięcia udziału w prowadzonej przez ITB akcji wdrożenia na rynku budowlanym programu dobrowolnej certyfikacji usługi związanej z usuwaniem wyrobów zawierających azbest z obiektów budowlanych.
Oprócz poprawy jakości i bezpieczeństwa pracy przy prowadzeniu takiej usługi, przez wprowadzenie i przestrzeganie ustalonych w tym zakresie zasad (kontrolowanych m.in. przez ITB) uzyskany przez Państwa Firmę certyfikat będzie również dodatkowym atutem w przetargach na wykonanie tego typu usługi.
Pierwszym pięciu Firmom, które zgłoszą się do nas w zakresie poddania się procesowi certyfikacji tej usługi, oferujemy bardzo korzystne warunki finansowe.
Szczegółowe informacje odnośnie Programu Certyfikacji usługi usuwania wyrobów zawierających azbest z obiektów budowlanych oraz Kryteriów Technicznych ITB zostaną przekazane zainteresowanym organizacjom drogą e-mailową.
|
Inwestor podejmujący plany prac remontowo budowlanych z udziałem wyrobów zawierających azbest powinien mieć prawo wyboru firmy właściwie przygotowanej do prac. Wskutek braku obowiązkowej licencji na wykonywanie tego typu prac nie można zweryfikować realnych możliwości wykonawców i poprawności ich działań. Z uwagi na ten fakt ITB podjął się określenia kryteriów jakości i niezbędnych wymagań bezpieczeństwa dla omawianych prac. Spełnienie ustalonych Kryteriów i wymagań bezpieczeństwa będzie weryfikowane w procesie certyfikacji.
Opracowania systemu dobrowolnej certyfikacji podjęły się dwa zakłady ITB: Zakład Certyfikacji oraz Zakład Ochrony Środowiska. Pierwszy z wymienionych zakładów zajmuje się prowadzeniem procesów certyfikacji, w tym procesów dobrowolnej certyfikacji m.in. usług budowlanych, uwzględniając specyficzne wymagania stawiane dla poszczególnych ich rodzajów. Zakład Ochrony Środowiska w ramach pracy nad tym tematem, jako zajmujący się od lat problemami azbestu w budynkach, opracował na potrzeby systemu koncepcję szkolenia specjalistycznego, ogólny schemat wymagań wraz z szczegółowymi wymogami technicznymi, jakie powinny być spełnione przez firmę przystępującą do certyfikacji.
Ogólne informacje o systemie:
Certyfikacja usług usuwania z obiektów budowlanych wyrobów zawierających azbest prowdzona będzie dla konkretnego zakładu (wykonawcy, świadczącego usługę demontażu lub oczyszczania obiektu z azbestu), który aktualnie posiada uprawnienia do prowadzenia prac i je realizuje. Certyfikat przyznawany będzie po spełnieniu określonych wymagań organizacyjnych, technicznych oraz po zdaniu egzaminu pisemnego lub (i) ustnego, potwierdzającego wiedzę w zakresie przedmiotowych prac demontażowych. Umiejętności nabyte podczas szkolenia oraz przy poprzednio wykonywanych robotach, powinny być poparte praktyczną wiedzą (stosowaną podczas robót), a potwierdzone przez ITB w czasie inspekcji przeprowadzonych na budowie.
- Etap pierwszy - po spełnieniu podstawowych wymagań prawnych aktualnie obowiązujących wykonawców przewidziane jest:
• szkolenie dla przedstawicieli firm (kierownicy robót lub brygadziści) ubiegających się o certyfikat,
• opracowanie przez wykonawcę robót – na podstawie wymagań Zakładu Certyfikacji ITB – dokumentacji systemowej (Zakładowego Systemu Jakości), regulującej sposób postępowania i nadzoru nad procesem związanym z wykonywaniem usługi w sposób zapewniający wymaganą jakość i bezpieczeństwo prac.
Etap pierwszy zostanie zakończony egzaminem w zakresie wiedzy nabytej podczas szkolenia. - Etap drugi - wykonawcy przedstawią i przedyskutują ze specjalistami z ITB swoje aktualnie realizowane projekty w zakresie Planów Robót i Planów Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia (BIOZ)
- Etap trzeci - inspekcja zrealizowana na budowach, w trakcie wykonywania prac. Ocenione zostanie wdrożenie i funkcjonowanie Zakładowego Systemu Jakości (ZSJ). Zbadane zostaną przygotowania budynku do robót, zaplanowanie stref ze względu na poziom zagrożenia i zanieczyszczenia ich przez pył azbestu, sposób wydzielenia stref pracy, stref oczyszczania, stref zaplecza, oznakowanie stref, przygotowania budynku do prac, oraz sposób i jakość ich wykonania. Ponadto wykonane zostaną pomiary czystości powietrza, dokładnie ilustrujące:
• czystość powietrza w budynku przed podjęciem robót;
• czystość powietrza w strefie pracy i poza nią (podczas realizacji robót);
• czystość powietrza w strefie pracy i poza nią (po zakończeniu prac oczyszczających).
Na podstawie uzyskanych tą drogą informacji o poziomach zagrożeń przedstawiona zostanie ocena jakości prac oraz zalecane działania korygujące.
Na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu oraz wniosków z inspekcji wykonawca uzyska certyfikat ITB na usługę demontażu wyrobów zawierających azbest.