Do dwóch razy sztuka

2007-05-22 18:43

Konkurs na budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie unieważniono. Nowy zostanie ogłoszony najprawdopodobniej pod koniec lipca. Przyczyną decyzji - ekspertyzy ze strony UKiE, Urzędu Zamówień Publicznych oraz Ministerstwa Gospodarki.

Decyzja o unieważnieniu konkursu zapadła 26 czerwca 2006 roku. Nowy miał zostać ogłoszony 10 lipca, a wkrótce potem, bo na 11 września, zaplanowano termin zgłoszenia udziału w konkursie. Jak na razie, ogłoszenia o konkursie nie widać - podobno należy się go spodziewać pod koniec lipca. Tymczasem, zakończono prace nad jego przygotowaniem.

Poprzedni regulamin wywoływał duże emocje, nie tylko wśród samych uczestników, ale także wśród członków jury. Wielu architektów nie posiadało bowiem zaświadczenia o przynależności do Krajowej Izby Architektów, co z góry ich eliminowało. Wymóg ten uniemożliwił architektom mieszkającym za granicą lub mającym siedzibę firmy poza granicami kraju złożenie konkursowych prac. W ten sposób wyeliminowano wiele zagranicznych biur projektowych. Jak podają statystyki, warunki konkursu zniechęciły do złożenia wniosku ponad 60 proc. architektów. Spośród 500 osób, które pobrało regulamin konkursu, tylko 199 złożyło wniosek, z czego jedynie 76 zostało zakwalifikowanych. Według UKIE w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, wystarczającym dowodem jest posiadanie uprawnień lub wpis na listę członków danej organizacji samorządu zawodowego w państwie UE, w której wykonawca ma siedzibę. Wpis do rejestru izby architektonicznej, przez który odpadło tyle biur projektowych, nie jest zatem obowiązkowy, w sytuacji gdy od wykonawcy można wymagać innych dokumentów.
Nowy regulamin nie jest tak restrykcyjny. - Zmiany dotyczą głównie wymogów formalnych - tłumaczy Michał Borowski, naczelny architekt miasta Warszawy. - Wcześniej nawet mały, formalny błąd okazywał się dyskwalifikujący, teraz konkurs podlega znowelizowanej ustawie Prawo zamówień publicznych, co oznacza dla kandydata, że będzie on mógł uzupełnić swoją dokumentację również po zamknięciu terminu nadsyłania zgłoszeń. Architekci nie będą też musieli pokazać zaświadczenia o przynależności do Krajowej Izby Architektów. Wystarczą uprawnienia.
Dlaczego zmian nie wprowadzono wcześniej?
- To jest dobre pytanie - tak całą sprawę kwituje Michał Borowski. Tymczasem zostanie rozpisany nowy konkurs, a architektom, którzy zakwalifikowali się do tego już unieważnionego pozostaje jeszcze raz wystartować i być dobrej myśli.
A w nowym konkursie zmianom ma ulec nie tylko regulamin. Być może zmieni się również skład jury. Zaproszono do niego 13 osób z poprzedniego składu sędziowskiego, który zaprotestował przeciwko tak restrykcyjnemu regulaminowi. W najbliższym czasie zostanie do nich rozesłany projekt nowego regulaminu, do którego będą mieli możliwość zgłoszenia własnych uwag. Dopiero po przeczytaniu regulaminu i zapoznaniu się z nim jurorzy potwierdzą swój udział w konkursie. Do 13-osobowego grona mają dołączyć jeszcze dwie osoby: prof. Maria Poprzęcka oraz być może Daniel Libeskind.
Planuje się, ze otwarcie muzeum nastąpi na przełomie 2009/2010 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej