Dlaczego warto inwestować w województwie łódzkim? Zobacz fotorelację!

2010-03-12 13:30
Hotel.jpg
Autor: brak danych

Pierwszym miastem, otwierającym cykl spotkań Prospects in Poland była Łódź – miasto rozwijające się dynamicznie, cieszące się opinią przyjaznego inwestorom, odważnie i śmiało realizujące swoje wizje. 4 marca 2010 rolku w łódzkim hotelu Andel’s spotkali się przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Ministerstwa Gospodarki, Urzędu Miasta Łodzi oraz funkcjonujący w mieście inwestorzy by porozmawiać o perspektywach gospodarczych zarówno Łodzi jak i Polski.  

Klimat inwestycyjny i szanse rozwoju, czyli o ziemi obiecanej dziś

Rzeczywiście niezaprzeczalnym atutem Łódzkiego jest jego położenie. Jak podkreślał podczas czwartkowego spotkania Janusz Baranowski, Dyrektor Departamentu ds. Przedsiębiorczości z Urzędu Marszałkowskiego, Łódź znajduje się nie tylko w centrum Polski, ale także w centrum Europy – na skrzyżowaniu historycznych i tranzytowych szlaków komunikacyjnych. To pozwala na poszerzenie horyzontów i zaproszenie do brania udziału w procesie inwestycyjnym także firm zagranicznych. Położenie zdecydowanie wpływa na podniesienie atrakcyjności regionu. Prócz tego na tym terenie mamy dobre tradycje przemysłowe – częściowo oparte na włókiennictwie, ale nie tylko. Region łódzki może wykorzystywać swój niemały przecież potencjał surowcowy i rolny. Na południu powstała Elektrownia Bełchatów, która dostarcza 20 proc. energii produkowanej w całej Polsce. Północna część województwa korzysta natomiast z bogatych zasobów wód geotermalnych. Łódzkie jest też liderem w produkcji materiałów budowlanych. Już teraz 70 proc. płytek ceramicznych produkowanych w Polsce to płytki z Opoczna czy Paradyżu. Firmy te zresztą rozpoczynają obecnie ekspansję na rynkach Hiszpanii i Włoch, co też może świadczyć o ich wzrastającej pozycji w branży.  

Jednym z niewątpliwych atutów regionu jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która powinna zachęcać potencjalnych inwestorów do angażowania sił na tym terenie. Według danych Urzędu Marszałkowskiego jest ona jedną z najlepiej funkcjonujących w Polsce. Prócz dobrego położenia i skomunikowania z resztą kraju – co daje jej przewagę nad konkurencyjną strefą na terenie Śląska – oferuje ona możliwość wykorzystania znacznych ulg podatkowych. Pomoc publiczna realizowana jest w postaci całkowitego zwolnienia z podatku dochodowego aż do momentu wyczerpania kwoty pomocy, która jest z kolei uzależniona od wielkości firmy (70 proc. dla małych, 60 proc. dla średnich i 50 proc. dla dużych przedsiębiorstw). Region zapewnia też konkurencyjne dla położonego w sąsiedztwie województwa mazowieckiego koszty pracy. 

Jak wynika z Raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Łódzkie zajmuje pierwsze miejsce pod względem atrakcyjności inwestycyjnej w sektorze usług. Ponadto Urząd Marszałkowski dąży do wzmocnienia instrumentów pobudzania przedsiębiorczości na tym terenie poprzez budowę klastra AGD, co czyni z miasta konkurencję dla stolicy Dolnego Śląska. Ogólnie rzecz ujmując perspektywy rozwoju województwa są dość dobre. 

Więcej informacji: TUTAJ

- Choć Polska w porównaniu z innymi krajami ma dość mocną pozycję, musimy uświadomić zagranicznym inwestorom nasz potencjał i możliwości. Bez spójnej i konsekwentnej promocji gospodarczej oraz odpowiednich rozwiązań na poziomie rządowym nie będzie to możliwe - mówił podczas spotkania Włodzimierz Fisiak, Marszałek Województwa Łódzkiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany