Danfoss inwestuje w ŁSSE

2008-09-10 16:49

W Grodzisku Mazowieckim Danfoss otworzył w sierpniu tego roku nowy zakład produkcyjny. Inwestycja, zlokalizowana w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, stanie się docelowo największą fabryką pomp ciepła w Polsce. W zakładzie produkowane będą też m.in. elektryczne kable i maty grzejne marki DEVI.

Nowy zakład produkcyjny, o powierzchni 6500 m2 i zatrudniający ok. 150 osób, uzyskał już pełną sprawność operacyjną. Koszt inwestycji wyniósł ok. 40 mln zł. Docelowo, w ramach działalności na terenie ŁSSE, Danfoss zobowiązał się do zainwestowania co najmniej 65 mln zł oraz utworzenia 250 nowych miejsc pracy.

"W ciągu 17 lat funkcjonowania firmy Danfoss na polskim rynku, produkty przez nią wytwarzane zyskały uznanie i renomę na całym świecie. Stąd decyzja o inwestycji 65 mln zł w kolejny zakład w Grodzisku Mazowieckim. Polska część koncernu Danfoss od samego początku odnotowuje stały wzrost sprzedaży i zatrudnienia, które wynosi blisko 1400 osób. Sprzyjająca koniunktura, jak i świetnie rozwijający się biznes w tej części Europy, z pewnością sprawią, iż nowy zakład nie będzie ostatnią inwestycją Danfoss w Polsce" - mówi Niels Damgaard Hansen, prezes Danfoss Sp. z o.o.

Nowy zakład produkcyjny firmy Danfoss Sp. z o.o. w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Autor: Danfoss Sp. z o.o. Nowy zakład produkcyjny firmy Danfoss Sp. z o.o. w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Większość produkcji nowego zakładu przeznaczona będzie na rynki zagraniczne. Ukończona inwestycja będzie docelowo największym zakładem produkującym pompy ciepła w Polsce i będzie w stanie produkować rocznie ok. 30 tys. pomp ciepła typu solanka/woda w zakresie mocy od 4 do 16 kW. W całej grupie Danfoss mocami produkcyjnymi będzie ustępować tylko fabryce w szwedzkiej Arvice.
W Polsce produkowane będą też maty i kable grzejne do ogrzewania podłogowego, kable grzejne do ogrzewania przeciwoblodzeniowego nawierzchni gruntowych i dachowych oraz kable grzejne do ochrony rurociągów przed zamarzaniem, a także systemy grzewcze DEVI (wykorzystywane także do zastosowań specjalnych, takich jak elektryczne podgrzewanie murawy boisk sportowych np. na boisku Widzewa w Łodzi). W tym celu wybudowano nowoczesną halę produkcyjną, którą wyposażono w najbardziej zaawansowane technologicznie linie produkcyjne.

"Danfoss, projektując swoje urządzenia i rozwiązania, kładzie duży nacisk na aspekty związane z energooszczędnością i dbałością o środowisko naturalne. Dobrą ilustracją tego jest fakt, że 20 milionów termostatów, które wyprodukowaliśmy i sprzedaliśmy w Polsce likwiduje emisję CO2, która jest 15 razy większa od rocznej emisji CO2 wynikającej ze zużycia energii przez całą grupę Danfoss. Kolejnym przykładem są pompy ciepła, które pozwalają zmniejszyć emisję CO2 o 50%, co w przypadku domu o powierzchni 150 m2 zmniejsza emisję CO2 o 2,9 tony rocznie. Najważniejsze jest, że działania proekologiczne nie są wynikiem presji rynku, a naszym świadomym wyborem. Jako firma działająca na rynku międzynarodowym czujemy się współodpowiedzialni za środowisko naturalne. Wszystkie nasze oddziały posiadają certyfikat ISO 14001, który stanowi gwarancję przestrzegania przez nas wszelkich norm ekologicznych" - zapewnia Niels Damgaard Hansen.

W Polsce Danfoss jest obecny już od 1991 r., w tym od 10 lat ma zakład produkcyjny w Grodzisku Mazowieckim. Od momentu pojawienia się w Polsce firma zainwestowała już w naszym kraju ponad 300 mln zł, w kolejnych latach planuje zainwestować dalsze 170 mln zł. Już w 2007 r. większość zakładów produkcyjnych koncernu ok. 20% zużytej energii pozyskiwało ze źródeł odnawialnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej