Czy będzie bezpieczniej w budownictwie?

2007-05-21 18:35

Oficjalnie rozpoczęła działalność Rada ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie.

Jest to gremium, które powstało z inicjatywy Tadeusza Zająca, Głównego Inspektora Pracy i będzie działającym przy nim organem konsultacyjno-doradczym. Rada będzie inicjować przedsięwzięcia w sprawach ochrony pracy w budownictwie oraz organizować współpracę zainteresowanych tą tematyką organów, urzędów, instytucji i organizacji. Główny Inspektor Pracy może zapraszać do stałego lub doraźnego udziału w jej pracach reprezentantów instytucji, których zakres działania obejmuje problematykę ochrony pracy w tej branży, zwłaszcza przedstawicieli związków zawodowych i jednostek badawczo-rozwojowych.

Uroczyste wręczenie aktów powołania członkom Rady odbyło się w czerwcu. Będziemy robić wszystko, by warunki pracy na polskich budowach były coraz lepsze - powiedział wówczas poseł Zbigniew Janowski, przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie. W skład Rady weszli ponadto: Wacław Baranowski (jako przedstawiciel Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP), Jerzy Putkiewicz (zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, przedstawiciel ministra gospodarki regionalnej i budownictwa), Władysław Ułaniak (przewodniczący zarządu okręgu Związku Zawodowego "Budowlani", przedstawiciel Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych), Ryszard Byrka (przewodniczący Sekcji Krajowej Budownictwa NSZZ "Solidarność"), Wiesław Okoński (wiceprezes Federacji Pracodawców i Przedsiębiorców Przemysłu Budowlanego, przedstawiciel Konfederacji Pracodawców Polskich), Janusz Zaleski (prezes Zarządu Krajowego Związku Pracodawców Budownictwa, przedstawiciel Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych), Andrzej W. Bratkowski (wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Korporacji Przedsiębiorców Budowlanych UNI-BUD), Wiktor Piwkowski (dyrektor generalny PERI Polska, przedstawiciel Business Center Club) i Ryszard Rodzoch (dyrektor gabinetu Głównego Inspektora Pracy).

Na inauguracyjnym posiedzeniu Rady (28.08) Zbigniew Janowski wyraził ubolewanie, że w Sejmie nie udało się dotychczas uchwalić odpowiednich zmian w prawie. A trzeba doprowadzić do tego, że albo będzie na placach budów bezpieczne wyposażenie (red.: m.in. rusztowania, urządzenia, zabezpieczenia), albo pracodawca nie będzie mógł realizować swoich zadań.
Tadeusz Zając, Główny Inspektor Pracy stwierdził, że z bezpieczeństwem pracy jako tako poradziły sobie duże przedsiębiorstwa budowlane, natomiast beznadziejna sytuacja jest w firmach małych, borykających się z kłopotami finansowymi. Powiedział, że wśród pierwszych prac Rady powinien znaleźć się właśnie ten problem, jak również problem zabezpieczenia placów budów prowadzonych w miastach. Są to trudne realizacje na bardzo małym terenie. Przykładem tego, jak łatwo może dojść do tragedii w takim miejscu jest wypadek (27.08) w Gorzowie Wielkopolskim - śmierć dwóch przechodniów przygniecionych betonową ścianą.



Jedno jest pewne. Branża budowlana należy do najbardziej niebezpiecznych w gospodarce. Na początku lat 90. gwałtownie wzrosła liczba wypadków na budowach, ofiar śmiertelnych i ciężko rannych. Od tego czasu poprawiła się może znajomość przepisów bezpieczeństwa wśród pracodawców i samych pracowników, ale pogorszyła się kondycja finansowa, szczególnie małych, przedsiębiorstw. Pracodawcy szukają oszczędności, niestety, na wyposażeniu swoich firm i pracowników. Przed Radą ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie trudne zadania, tym bardziej, że niektórzy oczekują od niej cudów!

 

(w)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany