Czas zatroszczyć się o nabrzeża

2007-05-25 14:44
Lottoral
Autor: brak danych

O tym, że polskie nabrzeża wymagają pomocy nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Przed Polską zagospodarowanie terenów postoczniowych, nierozwiązany dotąd problem Helu. Zarządzanie strefą przybrzeżną jest konieczne po to, by korzyści czerpała cała gospodarka.

W tym celu po raz pierwszy nad  Bałtykiem i pierwszy raz w Polsce odbyła się międzynarodowa konferencja  z cyklu Littoral. Do Gdańska przyjechało z całego świata dwustu specjalistów od strefy przybrzeżnej, jej ochrony, eksploatacji i zarządzania. Na konferencję przybył m.in. Andrus Meiner z Europejskiej Agencji Środowiska, który przedstawił świeży raport o stanie wybrzeży, w tym również Morza Bałtyckiego. Wydarzenie miało miejsce w dniach 18-20 września na Politechnice Gdańskiej.
- Polskie nabrzeża potrzebują pomocy - nie ma wątpliwości dr inż. Marcin Forkiewicz, adiunkt na Wydziale Zarządzania i Ekonomii, współorganizator konferencji. - Czeka nas zagospodarowywanie terenów postoczniowych, tak zwanego Młodego Miasta. Helowi na powrót grozi, że zostanie wyspą. Musimy zarządzać i zagospodarowywać strefę przybrzeżną tak, aby dobrze żyło się tam ludziom, ale i korzyści czerpała gospodarka. Dlatego bardzo ważna jest współpraca środowiska naukowego z lokalnymi władzami i organizacjami, które daje szanse na realizację przedsięwzięć finansowanych z funduszy Unii Europejskiej. Okazją na wymianę doświadczeń i nawiązanie współpracy jest właśnie konferencja Littoral 2006.
Konferencje z cyklu Littoral odbywają się co dwa lata. Następna w roku 2008 planowana jest nad Morzem Czarnym w Odessie na Ukrainie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej