Ciepło z okien... i kłopoty?

2008-08-27 17:24
Okno w internacie_wymienione
Autor: brak danych

W internacie dla niewidomych chłopców w Laskach kończy się właśnie montaż okien. To niespodzianka dla dzieci, które wrócą z wakacji - gdy nastaną jesienne chłody, w budynku będzie cieplej. Władze ośrodka intensywnie myślą też o termomodernizacji ścian zewnętrznych i dachu. Prace mogłyby ruszyć już w połowie września 2008 roku.

Okien jest 104, postanowiono też wymienić dziewięć par drzwi. Przetarg na montaż wygrała firma z Lublina, Spectrum SA. Energooszczędność zapewniają przeszklenia dwuszybowe, współczynnik przewodności cieplnej wynosi 1,1 W/(m2K). W internacie pod wezwaniem św. Teresy z Lisieux takie prace są przeprowadzane nie po raz pierwszy. W ciągu ostatnich czterech lat okna wymieniano już dwukrotnie, niejako na raty.

Ponieważ budynek jest stary, nie udało się uniknąć niespodzianek. - Ma grube ściany i nietypowe rozwiązania konstrukcyjne. W wielu miejscach trzeba było robić wypełnienia. Wystarczy sobie wyobrazić, że ościeżnica miała wcześniej grubość 20 cm, a teraz wstawiono nową, o grubości 10 cm. Nietypową szerokość miały też węgarki - mówi Jerzy Migurski, dyrektor administracyjny Zakładu dla Niewidomych w Laskach. - Trudności z montażem to także wynik tego, że wykonawcą była firma produkcyjna - dodaje dyrektor.

Wymiana okien pochłonęła 120 tys. zł i ośrodek wyłożył na to własne pieniądze. Jego władze chciałyby, by wydatek był uznany za koszt kwalifikowany w regionalnym programie operacyjnym "Mazowsze". To samo dotyczy kolejnych kosztów, związanych z modernizacją, mianowicie ocieplenia ścian i dobudowanego w połowie lat 80. mansardowego dachu. Symboliczną złotówkę mają kosztować materiały: dodatkowe akcesoria systemowe do styropianu (siatki, kleje, kołki, farby) i wełna mineralna. Dostarczą je firmy, zrzeszone w Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości, w tym Rockwool, Isover, Paroc, URSA, Knauf Insulation.

Pora, by rozpocząć prace, zbliża się jednak nieubłaganie. Nie chodzi przy tym o dzieci, które miałyby przeszkadzać ekipom wykonawczym, ale liczbę uczestników, startujących w przetargu. Ogłoszono go 14 sierpnia 2008 roku, a rozstrzygnięcie ma nastąpić 5 września. - Zgłosiła się tylko jedna firma a nie widzę, by było zainteresowanie ze strony innych. To już finisz sezonu na roboty ociepleniowe, niedługo nie będzie ich można zaczynać - opowiada Migurski.

Laski_wejście do internatu
Autor: Magdalena Stopa

Przypomnijmy, że internat dla chłopców to pierwszy w Polsce budynek, który otrzymał świadectwo energetyczne. Specjaliści z NAPE wyliczyli, że po całkowitej modernizacji obiekt będzie zużywał o 42 proc. energii mniej. Dzięki temu roczne koszty ogrzewania zmniejszą się o około 516 tys. zł.

Redakcja "Muratora PLUS" jest patronem medialnym przedsięwzięcia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej