Ciepło z okien... i kłopoty?
W internacie dla niewidomych chłopców w Laskach kończy się właśnie montaż okien. To niespodzianka dla dzieci, które wrócą z wakacji - gdy nastaną jesienne chłody, w budynku będzie cieplej. Władze ośrodka intensywnie myślą też o termomodernizacji ścian zewnętrznych i dachu. Prace mogłyby ruszyć już w połowie września 2008 roku.
Okien jest 104, postanowiono też wymienić dziewięć par drzwi. Przetarg na montaż wygrała firma z Lublina, Spectrum SA. Energooszczędność zapewniają przeszklenia dwuszybowe, współczynnik przewodności cieplnej wynosi 1,1 W/(m2K). W internacie pod wezwaniem św. Teresy z Lisieux takie prace są przeprowadzane nie po raz pierwszy. W ciągu ostatnich czterech lat okna wymieniano już dwukrotnie, niejako na raty.
Ponieważ budynek jest stary, nie udało się uniknąć niespodzianek. - Ma grube ściany i nietypowe rozwiązania konstrukcyjne. W wielu miejscach trzeba było robić wypełnienia. Wystarczy sobie wyobrazić, że ościeżnica miała wcześniej grubość 20 cm, a teraz wstawiono nową, o grubości 10 cm. Nietypową szerokość miały też węgarki - mówi Jerzy Migurski, dyrektor administracyjny Zakładu dla Niewidomych w Laskach. - Trudności z montażem to także wynik tego, że wykonawcą była firma produkcyjna - dodaje dyrektor.
Autor: Magdalena Stopa
Okna stare
Wymiana okien pochłonęła 120 tys. zł i ośrodek wyłożył na to własne pieniądze. Jego władze chciałyby, by wydatek był uznany za koszt kwalifikowany w regionalnym programie operacyjnym "Mazowsze". To samo dotyczy kolejnych kosztów, związanych z modernizacją, mianowicie ocieplenia ścian i dobudowanego w połowie lat 80. mansardowego dachu. Symboliczną złotówkę mają kosztować materiały: dodatkowe akcesoria systemowe do styropianu (siatki, kleje, kołki, farby) i wełna mineralna. Dostarczą je firmy, zrzeszone w Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości, w tym Rockwool, Isover, Paroc, URSA, Knauf Insulation.
Pora, by rozpocząć prace, zbliża się jednak nieubłaganie. Nie chodzi przy tym o dzieci, które miałyby przeszkadzać ekipom wykonawczym, ale liczbę uczestników, startujących w przetargu. Ogłoszono go 14 sierpnia 2008 roku, a rozstrzygnięcie ma nastąpić 5 września. - Zgłosiła się tylko jedna firma a nie widzę, by było zainteresowanie ze strony innych. To już finisz sezonu na roboty ociepleniowe, niedługo nie będzie ich można zaczynać - opowiada Migurski.
Przypomnijmy, że internat dla chłopców to pierwszy w Polsce budynek, który otrzymał świadectwo energetyczne. Specjaliści z NAPE wyliczyli, że po całkowitej modernizacji obiekt będzie zużywał o 42 proc. energii mniej. Dzięki temu roczne koszty ogrzewania zmniejszą się o około 516 tys. zł.
Redakcja "Muratora PLUS" jest patronem medialnym przedsięwzięcia.