Certyfikaty energetyczne - w oparciu o międzynarodową wiedzę

2008-11-13 11:20
BuildDesk_budynek
Autor: BuildDesk

Firma BuildDesk może pomóc architektom, konstruktorom i inwestorom, bo w Danii - z której się wywodzi - system ocen energetycznych działa już od przeszło dwóch lat. Odnotowujemy imprezy, które duński doradca organizuje z myślą o polskich specjalistach, w ramach prowadzonej od września 2008 roku kampanii.

Niewątpliwie za wydarzenie można uznać VII Europejskie Dni Oszczędzania Energii we Wrocławiu. Konferencja rozpoczęła się 4 listopada 2008 roku, a jeden z sześciu zaplanowanych paneli dyskusyjnych będzie dotyczył jakości energetycznej budynków. Przedstawiciele BuildDesku opowiedzą, co o obniżeniu kosztów ich eksploatacji mówi wchodząca 1 stycznia 2009 roku dyrektywa 2002/91/WE, czyli tzw. dyrektywa energetyczna. Wdraża ją nowela Prawa budowlanego z 19 września 2007 roku, choć rozporządzenia do niej w dalszym ciągu, i mimo wielokrotnych zapowiedzi, nie są gotowe. Pierwszym i jak dotąd jedynym aktem wykonawczym do ustawy jest rozporządzenie, dotyczące szkoleń i egzaminów dla przyszłych audytorów - zostało ono podpisane 21 stycznia 2008 roku.*

"Spotkania Architektów" to cykl, promujący nie tylko certyfikację, ale i auditing energetyczny. Certyfikacja to proces, który wieńczy wystawienie certyfikatu energetycznego - umożliwia ją właśnie dyrektywa 2002/91/WE. Z kolei auditing jest dokonywany w oparciu o ustawę termomodernizacyjną z 1998 roku i dotyczy wyłącznie użytkowanych obiektów. Pierwsze spotkanie tego cyklu odbyło się 5 listopada w Lublinie, 27 listopada eksperci z BuildDesku odwiedzą Toruń. - Chcemy, by pasywność czy też niskoenergetyczność budynków była inspiracją dla architektów. Podajemy konkretne przykłady, gdzie tego typu założenia wykorzystano już na etapie projektowania - podkreśla Piotr Pawlak, dyrektor zarządzający BuildDesk.

Natomiast na seminarium "Architektura i budownictwo", które odbędzie się 28 listopada w Zielonej Górze, projektanci i inwestorzy będą mieli okazję zapoznać się z nowymi technologiami i rozwiązaniami technicznymi. - Zaproponujemy, by na temat energooszczędności oraz ekologii spojrzeć przez pryzmat rachunku ekonomicznego. Przedstawimy założenia zarówno auditingu, jak i certyfikacji energetycznej - mówi Piotr Pawlak.

W BuildDesku szacują, że od początku września w spotkaniach z ich doradcami wzięło udział ponad 600 osób, zatem do końca roku będzie ich jeszcze więcej. Nie jest to bez znaczenia dla obowiązku wystawiania certyfikatów od 1 stycznia 2009. 


* Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury podpisał akty wykonawcze, dotyczące dyrektywy energetycznej, 6 listopada 2008 roku, czyli już po publikacji tego artykułu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej