Certyfikat DIN dla pelet

2007-05-29 12:27

Surowiec do produkcji pelet z Barlinka stanowią odpady poprodukcyjne w postaci trocin. Jest to zarazem najcenniejszy materiał do produkcji biopaliwa - w 100 proc. naturalny (dzięki swojej formie i budowie szybko schnie i daje się łatwo rozdrabniać). Dzięki optymalnemu procesowi spalania w urządzeniach grzewczych, poziom szkodliwości CO2 jest taki sam, jak przy naturalnym butwieniu drewna.

W grudniu 2003 roku pelety z Barlinka otrzymały niemiecki certyfikat DIN 51731, upoważniający firmę Barlinek S.A. do sprzedaży biopaliwa na rynku tego kraju. Niemiecki certyfikat, potwierdzający jakość produktu, jest honorowany w większości krajów Unii Europejskiej. Niemiecka norma DIN praktycznie obowiązuje także w Polsce (w naszym kraju nie ustalono jeszcze norm na pelety).
Certyfikat został wydany przez Centralny Instytut ds. Badania Towarów - DIN CERTCO Gesellschaft für Konformitätsbewertung GmbH z siedzibą w Berlinie. Przeprowadzone testy potwierdziły jakość barlineckich pelet: badano ich kaloryczność, wilgotność, zawartość popiołu oraz gęstość. W trosce o wiarygodność instytucji oraz samego certyfikatu, dokument jest wydawany na okres jednego roku i wznawiany dopiero po ponownym przeprowadzeniu badań. Jakość produktu może zostać poddana weryfikacji także w trakcie obowiązywania certyfikatu.
Fabryka rozpoczęła produkcję pelet w sierpniu 2003 roku i choć spółka wysyła 90 proc. produkcji na eksport - głównie do odbiorców niemieckich oraz duńskich, z miesiąca na miesiąc rośnie zapotrzebowanie na to biopaliwo także w naszym kraju. Surowiec do produkcji pelet z Barlinka stanowią odpady poprodukcyjne w postaci trocin. Jest to zarazem najcenniejszy materiał do produkcji biopaliwa - w 100 proc. naturalny (dzięki swojej formie i budowie szybko schnie i daje się łatwo rozdrabniać). Dzięki optymalnemu procesowi spalania w urządzeniach grzewczych, poziom szkodliwości CO2 jest taki sam, jak przy naturalnym butwieniu drewna. Podczas spalania nie uwalnia się siarka, a powstały popiół może być wykorzystany jako nawóz. Produkt jest praktycznie wolny od pyłów (poziom 0,3 proc.) i nie zawiera substancji toksycznych. To także paliwo ekonomiczne. Ocenia się, że w celu ogrzania domu jednorodzinnego średniej wielkości w sezonie zimowym, wystarczy 4 - 5 ton tego paliwa (dokładna ilość zależy od technologii konstrukcji budynku). Wartość opałowa pelet z Barlinka wynosi około 4,5 tysięcy kilokalorii z 1 kilograma. Pelety to także paliwo ekonomiczne - ponad dwa razy tańsze od oleju opałowego i prawie dwa razy tańsze od gazu. Cena jednej tony to 400 PLN/tona (plus 7 proc. VAT). Pelety mają wysoką gęstość własną, dzięki czemu zajmują niewielką powierzchnią składową - 1 tona pelet produkowanych w Barlinku zajmuje objętość 0,8-0,9 m3 (zależnie od wielkości w ofercie są pelety o średnicy 6 lub 8 mm).

 

Parametr

 

Norma DIN 51 731

Barlinek S.A.

Kaloryczność

17 500-19 500 kJ/kg

18 950 kJ/kg

Wilgotność

<12%

7,3%

Zawartość popiołu

<1,5%

0,3%

Gęstość

1,0-1,4kg/dm3

1,2 kg/dm3

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej