Ceny prądu 2023 - trzeba złożyć oświadczenie o zamrożenie cen prądu! Dla kogo jaki wniosek o obniżenie ceny prądu?

2022-12-07 7:40
Ceny prądu 2023
Autor: Getty Images Zamrożenie cen prądu dla firm, podmiotów wrażliwych od 1 grudnia, pod warunkiem złożenia oświadczenia do 30 listopada 2022

Ceny prądu 2023 będą zamrożone. Jednak aby skorzystać z zamrożenia taryf, niektórzy muszą złożyć oświadczenie do swojego dostawcy prądu. Kto musi złożyć oświadczenie? Oznacza to, że od 1 grudnia 2022 zostaną wprowadzone maksymalne ceny za energię elektryczną dla małych i średnich firm, podmiotów wrażliwych oraz dla gospodarstw domowych, które przekroczą limity rocznego zużycia prądu.

Spis treści

 1. Zamrożone ceny prądu 2023 - trzeba złożyć oświadczenie!
 2. Jak można składać oświadczenie?
 3. Od kiedy zamrożenie cen prądu dla firm i gospodarstw domowych?
 4. Zamrożenie cen prądu dla firm i gospodarstw domowych - jakie stawki?
 5. Czy gospodarstwa domowe muszą składać oświadczenie?
 6. Ceny prądu 2023 dla gospodarstw domowych - kto musi złożyć oświadczenie?

Zamrożone ceny prądu 2023 - trzeba złożyć oświadczenie!

Mali i średni przedsiębiorcy (w tym firmy jednoosobowe) oraz podmioty wrażliwe m.in. szkoły, szpitale, spółki komunalne oraz gminy powinny złożyć oświadczenie swoim dostawcom prądu o korzystaniu z maksymalnej ceny prądu 785 zł/MWh, czyli 79 groszy/kWh. Jeżeli oświadczenie zostało złożone do 30 listopada 2022 maksymalne ceny będą stosowane od 1 grudnia. Oświadczenia złożone po 30 listopada skutkują tym, że cena maksymalna zacznie obowiązywać od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie. W poniższym artykule wzór oświadczenia do pobrania.

Jak można składać oświadczenie?

Oświadczenie można składać w formie papierowej lub elektronicznej (tzn. plik opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym przesłany pocztą elektroniczną).

Oświadczenie muszą złożyć

Oświadczenie muszą złożyć podmioty użyteczności publicznej, które zużywają energię na potrzeby swojej podstawowej działalności, tj.: szkoły, żłobki i kluby dziecięce, dzienni opiekunowie, szpitale, przychodnie, ochotnicze straże pożarne, kościoły i inne związki wyznaniowe, placówki, które zapewniają całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, rodzinne domy pomocy, centra i kluby integracji społecznej, warsztaty terapii zajęciowej oraz spółdzielnie socjalne, noclegownie i ogrzewalnie, itp.

Od kiedy zamrożenie cen prądu dla firm i gospodarstw domowych?

Maksymalna cena prądu będzie stosowana przez sprzedawców:

 • od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 (pod warunkiem złożenia oświadczenia) dla podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorców, przy czym cena będzie dotyczyła poboru nie większego niż 90% średniego zużycia energii.
 • od momentu przekroczenia limitu 2000, 2600 lub 3000 kWh dla gospodarstw domowych, do 31 grudnia 2023.

Zostaną też wprowadzone rekompensaty, które mają pokryć straty firm zajmujących się obrotem energią elektryczną. Podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę rekompensat będzie Zarządca Rozliczeń. Enea, Energa Obrót, Tauron Sprzedaż i PGE Obrót, złożyły już w Urzędzie Regulacji Energetyki wnioski o podwyżki cen za energię elektryczną. Przyjęte przez URE wyższe taryfy wpłyną m.in. właśnie na skalę rekompensat dla firm za mrożenie cen. Decyzji o podwyżkach cen prądu w 2023 roku można się spodziewać w połowie grudnia. Ze względu na zamrożenie cen prądu przez rząd, podwyżek nie muszą się obawiać wszyscy, którzy złożą stosowne oświadczenia. Jednak trzeba pamiętać, że jesteśmy chronieni tylko do końca 2023 roku. Co będzie w 2024?

Zamrożenie cen prądu dla firm i gospodarstw domowych - jakie stawki?

Maksymalne ceny za energię elektryczną do rozliczeń z odbiorcami uprawnionymi przez sprzedawców energii mają wynieść:

 • dla małych i średnich firm oraz podmiotów użyteczności publicznej, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów wrażliwych - maks. 785 zł za MWh.
 • dla gospodarstw domowych nie więcej niż 693 zł za MWh.

Ceny te nie obejmują 23-procentowego VAT.

Czy gospodarstwa domowe muszą składać oświadczenie?

Gospodarstwa domowe, aby skorzystać z maksymalnej ceny energii elektrycznej 693 zł/MWh nie muszą składać żadnego oświadczenia. Sprzedawca energii elektrycznej dokona samodzielnie stosownego rozliczenia odbiorcy. Natomiast, aby skorzystać w 2023 roku z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh trzeba złożyć oświadczenie. To inny dokument niż dla firm i podmiotów wrażliwych. Szczegóły poniżej.

Ceny prądu 2023 dla gospodarstw domowych - kto musi złożyć oświadczenie?

Przypomnijmy, że maksymalna cena energii dla gospodarstw domowych obowiązuje po przekroczeniu rocznych limitów zużycia energii, które rząd wprowadził w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku, w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Limity te wynoszą:

 • 2000 kWh dla gospodarstw domowych,
 • 2600 kWh, jeśli jednym z domowników jest osoba niepełnosprawna,
 • 3000 kWh jeśli jest się rolnikiem lub posiada Kartę Dużej Rodziny.

Nie trzeba składać oświadczenia, aby mieć próg 2000 kWh. Jedynie gospodarstwa domowe, które chcą korzystać w 2023 roku z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh muszą złożyć do swojego sprzedawcy oświadczenia wraz z załącznikami do 30 czerwca 2023. Wzór oświadczenia oraz więcej informacji w artykule - Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby płacić mniej za prąd w 2023?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej