Ceny mieszkań w Poznaniu

2010-02-22 10:02
Osiedle Rozalin, Poznań
Autor: od LTM Communications

W odniesieniu do połowy IV kwartału 2009 r. ceny mieszkań na poznańskim rynku nieznacznie wzrosły. W ciągu ostatnich miesięcy 2010 r. średnia cena m2 na rynku pierwotnym zmieniła się jedynie o 5% i oscyluje w granicach 6 tys. – podaje portal Money.pl. Znacznie zmniejszyła się liczba lokali, jaką deweloperzy mają aktualnie w swojej ofercie.

Wznawiane są inwestycje przerwane w czasie kryzysu, a prace budowlane inwestycji rozpoczętych pod koniec minionego roku nabierają tempa. Na przykład w sąsiedztwie stadionu miejskiego przy Bułgarskiej trwa budowa nowego zespołu mieszkaniowego Marcelin przez firmę Ataner.  A wiosną firma Jakś-Bud rozpocznie III etap budowy oraz sprzedaż mieszkań na Osiedlu Natura w Biedrusku.

Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania małe, głównie kawalerki i mieszkania 2-pokojowe - oczywiście ze względu na cenę. I tego typu lokale przeważają  w ofercie nowych inwestycji poznańskich deweloperów.

Z widokiem na Wartę

Niektórzy inwestorzy stawiają jednak na mieszkania o podwyższonym standardzie. Na działkach w sąsiedztwie Warty, u zbiegu ulic Droga Dębińska i Bielniki, powstanie w najbliższych latach ok. 350 nowych mieszkań w ramach inwestycji firmy Frankonia Eurobau – Ogrody Ludwiki. Prace budowlane rozpoczęły się w połowie 2009 r. Z kolei w samym centrum Poznania, na rewitalizowanym Chwaliszewie, powstaje apartamentowiec Nowa Sienna. Z jego okien roztaczają się widoki na koryto Warty, Starą Gazownię i Ostrów Tumski. Magazyn "Villa. Apartamenty i Mieszkania" uznał ten budynek za najbardziej luksusową inwestycję 2009 r. w Wielkopolsce i przyznał jej tytuł Kryształowego Apartamentu. Również na Chwaliszewie, w pobliżu Starego Rynku i poznańskiej Katedry, deweloper D&D Investment sprzedaje właśnie ostatnie apartamenty w budynku Czartoria.
– W ciągu roku większość z oferowanych apartamentów znalazła nabywców. W tej chwili planujemy już kolejną inwestycję na Chwaliszewie – mówi Piotr Działyński z D&D Investment. Cena mieszkania w Czartorii waha się od 8 do 9 tys. zł brutto za m².

W centrum lub za miastem

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także odnowione mieszkania w kamienicach usytuowanych w pobliżu Starego Rynku.
– Za dwupokojowy lokal o wysokim standardzie usytuowany w kamienicy przy ulicy Wielkiej trzeba zapłacić nawet 360-420 tys. zł – mówi Jacek Melcer z Biura Obrotu Nieruchomościami Handom. - Ze sprzedaniem takiego mieszkania nie powinniśmy mieć jednak problemu. Są one chętnie adaptowane na kancelarie prawnicze, biura czy firmowe pokoje dla gości.
Przyglądając się natomiast ofercie domów realizowanych pod Poznaniem i ich cenom, zauważymy niewielki wzrost w odniesieniu do stanu z listopada 2009. Jak podaje portal Money.pl wyniósł on 0,22%. Przykładowo, w Lusówku pod Poznaniem – na Osiedlu Rozalin, firma Novum Plus oferuje bliźniaki, domy wolnostojące oraz domy w zabudowie szeregowej, które można kupić już za 438 tys. zł brutto.
– Nasze domy oddajemy do użytku w standardzie deweloperskim. Wykonane są z najwyższej klasy materiałów, np. z pustaków ceramicznych i dachówki ceramicznej. Zrealizowaliśmy już także 800 m drogi dojazdowej do osiedla – mówi Dawid Sztandera, prezes Novum Plus. W ostatnich tygodniach deweloper rozpoczął realizację II etapu inwestycji. W jego ramach powstanie w sumie 47 domów, w tym 27 wolno stojących. W etapie I wybudowano 23 domy – 6 bliźniaków i 17 wolno stojących. Wszystkie są już sprzedane. W sumie na osiedlu planowanych jest ponad 300 domów.

Duży wpływ na decyzję kupna własnego M ma niewątpliwie fakt większej dostępności kredytów hipotecznych. Minęły lata "rządów" szwajcarskiego franka. Teraz popularność zyskuje bezpieczny (bez strat na wahaniach kursów walut) polski złoty. Dla kredytobiorców duże znaczenie ma także program "Rodzina na Swoim".
– Ostatnio obserwujemy ożywienie na rynku deweloperskim, a co za tym idzie – kredytów hipotecznych. Oferujemy naszym klientom atrakcyjne warunki kredytowania, istotne przy podejmowaniu decyzji zakupu mieszkania, m.in. 3-letnie wakacje kredytowe, możliwość sfinansowania 100% wartości nieruchomości i rozłożenie spłaty nawet na okres 50 lat – wylicza Marek Serafiński, wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska.

A może pod wynajem?

Wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości w celu jej wynajmowania. Jak podaje portal wynajem.pl, średni miesięczny koszt wynajęcia lokalu dwupokojowego w Warszawie to ponad 2 tys. zł, w Krakowie około 1700 zł, a Poznaniu 1500 zł.
– Cena zależy przede wszystkim od standardu lokalu i jego lokalizacji, przy czym najważniejszym kryterium jest dostępność do komunikacji miejskiej, przede wszystkim tramwaju – mówi Barbara Rubinowska z firmy pośrednictwa obrotu nieruchomościami Integra.
Miesięczna rata kredytu nadal jest zbliżona do poziomu wynajmu dwupokojowego mieszkania. Z tą jednak różnicą, że zobowiązanie wobec banku w końcu się skończy, a mieszkanie pozostanie do naszej dyspozycji. Ponadto, wynajmujemy część mieszkania, znaczna część miesięcznej raty pokrywana jest przez lokatora.

W Poznaniu trwają także realizacje kilku biurowców, m.in. Malta Office Park i Galeria MM. W pierwszym kwartale 2010 r. firma Agrobex rozpocznie budowę nowej inwestycji Corner Point zlokalizowanej przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Krańcowej. Na 11 kondygnacjach zostało zaprojektowanych ponad 8,5 tys. m2 powierzchni komercyjnych. Deweloper Qubus Hotel planuje natomiast wybudować biurowiec o nazwie WestPark przy ul. Głogowskiej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej