Cenne lekcje dizajnu
Na wieczornym wykładzie w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie przy Świętojerskiej była pełna sala. Przeważali studenci. Nic dziwnego, ponieważ uznany projektant dzielił się wiedzą i udzielał cennych wskazówek.
- Dizajn jest dla ludzi! I my w to głęboko wierzymy, zaczął spotkanie Piotr Koszek, szef działu marketingu ROCA Polska. Od lat zarządzamy dizjanem w ramach firmy i mamy specjalny dział poszukujący nowych pomysłów na produkty łazienkowe.
Jednym z projektantów z ktorym ROCA chętnie współpracuje jest właśnie Joan Gaspar, gość tego wieczoru. W wykładzie Gaspar opowiadał o swoich źródłach inspiracji - czasami była to zwyczajna latarnia morska, kiedy indziej książka czy obrazy Malewicza. Projektant nie lubi obiektów krzykliwych, woli te proste, harmonijne, które samą formą sugerują swoje przeznaczenie i których używa się w sposób intuicyjny. Opisywał cały proces twórczy towarzyszący powstawaniu poszczególnych projektów. Inspiracja, pomysł, pierwsze szkice, serie poprawek i zmian, prowadzące do powstania produktu finalnego, to stałe elementy procesu projektowania. Mówił o istotnych szczegółach, których zawsze stara się dopilnować, aby produkt w pełni spełniał swoją funkcję użytkową. Ponieważ zawodu projektanta uczył się w firmie produkującej lampy, bardzo wiele miał wskazówek właśnie na temat projektowania oświetlenia. O tym jak pięknie można kreować wnętrze i atmosferę samym światłem, o dwóch wymiarach lamp - lampa zapalona, która dzięki światłu staję się magicznym przedmiotem, i lampa zgaszona, która musi przede wszystkim proporcjonalna. Za swój najciekawszy projekt Joan Gaspar uważa lampę ATLAS. Wyróżniają ją rozwiązania, których żadna inna firma zajmująca się oświetleniem technicznym prawdopodobnie nie odważyłaby się zaproponować: zastosowany materiał, system obracania i przezroczysta obudowa, która pozwala zobaczyć wnętrze produktu. Ponieważ ten projekt umożliwia przyjrzenie się najmniejszym elementom, jest to w pewnym sensie hołd złożony technice.
Autor: ROCA
Lampa ATLAS zaprojektowana pod żarówkę. Klosz jest podzielony na dwie części, a całość składa się bez jednej śrubki. Projekt z którego Gaspar jest najbardziej dumny.
- Istnieje przekonanie, że projektanci to osoby, od których zależy sukces lub porażka projektów przemysłowych. Chciałbym zaznaczyć, że my, projektanci, nie zdziałamy cudów. Nie możemy też pracować sami. Nie wystarczy fakt, że projekt jest dobry i oryginalny. Potrzebujemy wsparcia firmy i właściwego, skutecznego działania i współpracy wszystkich jej działów: technicznego, marketingu, handlowego. Bez ich zaangażowania bardzo trudno odnieść sukces, podsumował spotkanie Joan Gaspar.
Autor: Roca Polska
Joan Gaspar na wykładzie dzielił się wiedzą i udzielał cennych wskazówek