CEKOLschool online
Druga edycja programu CEKOLschool potwierdza przypuszczenia, że pomysł lekcji prowadzonych przez Internet to strzał w dziesiątkę. Uczestnictwo w projekcie zgłosiło już ponad 60 budowlanych szkół średnich z całej Polski.
Patrząc na najnowszą historię rozwoju chemii budowlanej, nie sposób nie zauważyć wielu pozytywnych zmian. Zaprawy tworzone bezpośrednio na budowie w wyniku zmieszania piasku, cementu i wody w przypadkowych proporcjach, czyli na tzw. "oko", całe szczęście są już przeszłością. Obecnie, jak każdy zresztą wie, produkty chemii budowlanej powstają w specjalistycznych zakładach. Na proces ten składają się liczne próby, na podstawie których są tworzone konkretne receptury danego produktu. Na miejscu budowy należy je tylko rozmieszać z wodą i stają się gotowe do użycia. Niestety, nie oznacza to, że praca z nimi jest dziecinnie prosta i nie wymaga żadnego przygotowania. Wysoka specjalizacja obecnej chemii budowlanej wiąże się z konkretną, często bardzo rozległą wiedzą na temat zasad jej stosowania. Łatwo powiedzieć, tylko skąd ją czerpać, skoro rozwój opisywanej dziedziny jest tak szybki, że często nawet podręczniki nie są w stanie go ogarnąć? Odpowiedź jest prosta – podczas szkoleń, przy czym najlepiej jeśli te organizowane są bezpośrednio przez producentów.
Tak wszystko się zaczęło
Kształtowanie świadomości wykonawców oraz innych grup ściśle związanych z branżą budowlaną stało się bardzo ważnym punktem w programie wielu firm specjalizujących się w chemii budowlanej. Firma CEDAT, producent profesjonalnej chemii budowlanej marki CEKOL, już wiele lat temu zwróciła na to uwagę i po dziś dzień organizuje tego typu spotkania z branżą na terenie całej Polski. Problem wydawał się być w pełni rozwiązany. Specjaliści firmy spotykają się z wykonawcami, handlowcami czy pracownikami hipermarketów budowlanych przeprowadzając prelekcje teoretyczne oraz pokazy praktycznych działań poszczególnych produktów.
- Okazuje się jednak, że jest bardzo liczna grupa osób, których związek z branżą jest również bardzo bliski, a niestety często pomija się ich tworząc plany szkoleń produktowych. Chodzi mianowicie o uczniów budowlanych szkół średnich. Większość z nich to przecież przyszli wykonawcy i ich również należy jak najszerzej edukować - mówi Maciej Aronowicz, specjalista ds. PR w firmie CEDAT, koordynator programu CEKOLschool w Gdańsku. - W wyniku wielu sygnałów oraz spotkań, zarówno z nauczycielami zawodu jak i młodzieżą szkolną, zdecydowaliśmy się na stworzenie programu szkoleniowego, skierowanego specjalnie do uczniów tych szkół. Tak powstał nowatorski projekt o nazwie CEKOLschool.
Jak to działa?
Projekt CEKOLschool to cykl spotkań online, do którego zaproszone zostały budowlane szkoły średnie z całej Polski. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Internet.
- Właśnie dlatego, potrzebowaliśmy kogoś, kto umożliwiłby nam przekazywanie nadawanego sygnału. To zadanie powierzyliśmy firmie TransmisjeOnline z Warszawy - wyjaśnia Maciej Aronowicz.
Spotkania mają charakter lekcji internetowych. Każda z nich podzielona jest na część teoretyczną i praktyczną. W trakcie tych spotkań na żywo omawiane są konkretne, z góry ustalone, tematy dotyczące produktów chemii budowlanej i sposobów pracy z nimi.
- Zależało nam, aby w lekcjach brało udział jak najwięcej szkół, dlatego też staraliśmy się, aby sposób uczestnictwa w programie był jak najprostszy. Tak też się stało – jedyne, czego wymagamy od szkół, to komputer, łącze internetowe i rzutnik. Każdy z nauczycieli, na chwilę przed transmisją, loguje swoją szkołę na stronie www.transmisjeonline.pl/cekolschool i to wszystko - mówi koordynator programu CEKOLschool.
Warto wspomnieć, że uczniowie mają możliwość interaktywnego uczestnictwa w lekcji. Umożliwia im to chat, na którym mogą w każdej chwili zadawać pytania i po chwili uzyskują odpowiedź.
Tematy szkoleń on-line
- Podstawowe informacje o spoiwach. Produkty marki CEKOL i ich ogólne wykorzystanie.
- Przygotowanie podłoża przed malowaniem, tynkowaniem, kładzeniem glazury.
- Tynki gipsowe czy tynki cementowe – gdzie i kiedy je wykorzystać?
- Tynkowanie maszynowe przy wykorzystaniu tynków cementowych.
- Tynkowanie maszynowe przy wykorzystaniu tynków gipsowych.
- Cementowe zaprawy klejące i ich wykorzystanie.
- Podkłady posadzkowe i wylewki samopoziomujące.
- Bardzo się cieszę, że nasz projekt tak szybko się rozrasta i zyskuje coraz szersze grono odbiorców. Żywa i entuzjastyczna reakcja na przeprowadzane przez nas lekcje online motywują nas do jeszcze większego zaangażowania w CEKOLschool - mówi Maciej Aronowicz. - Planujemy kolejną, już trzecią, edycję programu, a wraz z nią rozszerzenie tematyki spotkań. Chcemy również, aby nauczyciele i uczniowie odbierający nasze lekcje mieli jeszcze większy wpływ na ich kształt i przebieg – bardzo nam zależy na wszelkich sugestiach.