Cech Rzemiosł Budowlanych w Krakowie ma 500 lat!

2012-05-18 15:19
Cech Rzemiosł Budowlanych logo
Autor: brak danych

Nie trzeba nikogo przekonywać, że w Krakowie od dawna dobrze budują. Wszak krakowskie zabytki to wizytówka miasta. Ale przecież nie wybudowały się same, kilkaset lat temu też byli budowlańcy, a ci krakowscy obchodzą właśnie 500-lecie swojej pierwszej branżowej organizacji. Rada miejska, 10 maja 1512 roku zezwoliła bowiem murarzom i kamieniarzom pracującym w Krakowie na założenie Cechu. Jest on jednym z najstarszych w Polsce i działa w nim pięć sekcji: blacharzy, budowlańców, malarzy, kamieniarzy i kominiarzy.

Założenie cechu wiązało się również ze spisaniem (po łacinie) i wydaniem przez Radę Miasta Krakowa statutu organizacji, w którym m.in. podkreślono wagę fachowych umiejętności murarzy i kamieniarzy, nakazano szkolenia adeptów sztuki. Mistrzem mógł wówczas zostać tylko obywatel Krakowa lub przybysz, który przyjął obywatelstwo i podporządkował się prawu miejskiemu. Znalazły się w nim również zapisy, które dzisiaj określamy jako odpowiedzialność zawodowa i samowola, że „podjęcie pracy, której plany nie zostały zatwierdzone przez Radę Miejską podlegają karze”.
Pełniejszą wersję cechowego statutu, w którym ustanowiono władze i spisano warunki pracy oraz płacy, zatwierdził w roku 1552 roku sam Król Zygmunt August.

Cech jako instytucja przechodził przez wieki różne prawne i organizacyjne przeobrażenia, przeszedł trudne chwile podczas I wojny światowej, ale już w okresie międzywojennym rozwinął ponownie rozwinął swoją działalność, by zostać zlikwidowanym w czasie II wojny. W roku 1945 powstaje nowy cech, od 1950 roku pod nazwą Cech Rzemiosł Budowlanych. Jego członkowie do dzisiaj nawiązują do tradycji sprzed 500 lat, której atrybutem jest rzetelność wykonawstwa i dobre rzemieślnicze zwyczaje.

cegielnia
Autor: Info-Inwest Średniowieczna cegielnia
500 lat Cechu Rzemiosł Budowlanych
Autor: SIG Sp. z o.o. Uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa

Piękny jubileusz 500-lecia Cechu Rzemiosł Budowlanych był obchodzony podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa, w której m.in. wzięli udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider oraz wojewoda małopolski Jerzy Miller.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany