Była gamela, będzie kamienica. "Cała eka obłędnie pachniała". Apartamenty w miejscu palarni kawy w Poznaniu

2024-05-23 8:52

Taras na dachu, patio, foyer z recepcją. W miejscu dawnej palarni kawy Aromat w Poznaniu i kamieniczek z wieżyczkami, rośnie nowa kamienica. Setka apartamentów tuż obok rynku to inwestycja VINCI Immobilier Polska. Za projekt odpowiada pracownia Wojtyś Wójtowicz Architekci, a powstał pod nadzorem konserwatora zabytków. Oto plac budowy na rogu ulic Garbary i Wielkiej

Spis treści

  1. Gamela na roku Garbary i Wielkiej
  2. VINCI Immobilier Polska buduje kamienicę
  3. Co będzie przy Garbary 68? Apartamenty
  4. Garbary 68. Historia 
  5. Zobacz wizualizacje kamienicy w Poznaniu
Wizualizacja aparthotelu Aura w Poznaniu

Gamela na roku Garbary i Wielkiej

Działka przy trakcie królewskim ze Starego Rynku na Ostrów Tumski w Poznaniu jest niezwykle cenna. A jednak przez lata straszyła tu gamela - czyli po poznańsku - bałagan. Dokładniej - stał tu byle jaki pawilon. A przecież wcześniej działała tu przez lata palarnia kawy. Teraz jednak na na rogu ulic Garbary i Wielkiej jest plac budow. Powstaje tu kamienica. Kilka lat temu prezydent miasta Poznania podjął decyzję o zamianie działki z deweloperem spółką Vinci Immobiller Polska.

- Transakcja z deweloperem to szansa na sensowną zabudowę całego kwartału, gdyż deweloper jest właścicielem sąsiednich nieruchomości - mówiła kilka lat temu na sesji Magda Albińska z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

VINCI Immobilier Polska buduje kamienicę

Budowa na rogu ulic Garbary i Wielkiej, przy dawnej Bramie Chwaliszewskiej, trwa, a budowlańcy uwijają się tu nawet w sobotę. Trwa też sprzedaż mieszkań. To właśnie tutaj przed laty znajdowała się palarnia kawy Aromat. - Doskonale prosperujący biznes przerwała wojna. Wywieziono z kraju całą instalację do parzenia kawy, z czasem budynek, w którym znajdowała się palarnia, uległ całkowitemu zniszczeniu - przypomina inwestor. I zapowiada, że kamienica, której projekt powstał pod nadzorem konserwatora, będzie godna miejsca. - To miejsce zasługuje na wyjątkową oprawę, a naszym celem jest przywrócenie dawnego blasku i nawiązanie do historii, która jest ważna i bardzo ciekawa - zapewniają przedstawiciele  VINCI Immobilier Polska. 

Warunki zabudowy pozwoliły tu na budowę 7-piętrowego budynku mieszkalnego, wielorodzinnego z usługami na parterze (funkcja handlowa z dopuszczeniem gastronomii) i garażem podziemnym. I taka kamienica właśnie powstaje w Poznaniu. Przed wojną znajdowały tu się okazałe kamienice z wieżyczkami. I palarnia kawy. "Cała eka obłędnie pachniała" - wspominają poznanianie.

Co będzie przy Garbary 68? Apartamenty

Budowa budynku trwa i ma dobiec końca w 2025 roku. Koncepcję architektoniczną obiektu opracowała pracownia Wojtyś Wójtowicz Architekci, deweloper to VINCI Immobilier Polska, który w Poznaniu właśnie zakończył inna inwestycję - na Jeżycach. A w Warszawie dokończy „Szkieletor” przy al. Krakowskiej 281.

Nieruchomość, na której powstaje budynek, składa się z trzech działek o łącznej powierzchni 1888 mkw. - Przygotowaliśmy plan apartamentów o zróżnicowanej powierzchni. Będzie tu 95 apartamentów o powierzchni od 28 do 116 mkw. Choć sprzedaż trwa, ceny nie są znane. Wiadomo, że w kamienicy będzie foyer z recepcją. Do tego dwie cichobieżne windy od podziemnej hali garażowej po taras na dachu. Powstanie też wewnętrzne patio z zielenią. To będzie przestrzeń dostępna wyłącznie dla mieszkańców Kamienicy Garbary 68.

- Na parterze zaplanowaliśmy pięć lokali handlowo-usługowych ze sklepami i restauracjami, które dodatkowo podniosą poziom wygody mieszkańców - informuje inwestor. 

Deweloper szuka chętnych na lokale: może tu działać studio fitness, kawiarnia, sklep, przedszkole.

Pod kamienicą będzie trzykondygnacyjny garaż podziemny. Wybrane miejsca postojowe dodatkowo posiadają komórki lokatorskie oraz schowki.

Czytaj też:

Aura w Poznaniu. Piękny budynek w kontrowersyjnym miejscu

Jednym z głównych celów tego projektu było stworzenie wrażenia kilku kamienic, które harmonijnie wpisują się w kontekst historycznego miasta. Inspiracją były Poznańskie domki budnicze, co wyraźnie widać w aranżacji fasad i układzie budynku. Zamiast jednej masywnej struktury, budynek składa się z kilku oddzielnych części, każda o unikalnym charakterze i wyglądzie. To podejście przyczynia się do rozczłonkowania budynku na mniejsze, bardziej przyjazne i ludzkie skale, zachowując jednocześnie autentyczny urok starego miasta - opisują architekci.

Garbary 68. Historia 

Monika Piotrowska tak opisuje to miejsce w Kronice Miasta Poznania: Edward Wojnecki „aRoMat” – ojciec nazwał firmę krótko. swoje nazwisko połączył z najgłębszą urodą interesu, jaki rozkręcił na rogu Wielkich Garbar i Wielkiej. Cała „eka” obłędnie pachniała kawą, paloną dwa razy dziennie w podwórzu kamienicy przy Wielkiej 17 – w sercu Garbar, przy wlocie na most Chwaliszewski. Tam, gdzie stały domy najeżone wieżyczkami i wysuniętymi nad okna markizami. Ludzie, wozy, ruch – bez przerwy. 

Do dziś w tym miejscu został zgiełk miasta, aromatu kawy brak.

Zobacz wizualizacje kamienicy w Poznaniu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej